DOROŚLI

Licówki na zęby – Czego można się spodziewać?

Licówki na zęby – Czego można się spodziewać? article banner
UDOSTĘPNIJ

Co to są licówki stomatologiczne?

Licówki stomatologiczne to dopasowane, cienkie płatki wykonane z porcelany lub żywicy kompozytowej, które zakłada się na zęby w celu poprawy ich wyglądu. Licówki sprawdzają się zwłaszcza w przypadku wyszczerbionych, przebarwionych lub zniekształconych zębów. Przede wszystkim pełnią funkcję kosmetyczną, ale mogą też być zakładane w ramach leczenia chorób dziąseł.

Licówki stomatologiczne to odporne na przebarwienia osłony wykonane z kompozytu na bazie żywicy lub z porcelany, które przykleja się do przedniej ściany zębów. Nadają zębom atrakcyjny wygląd, zakrywając przebarwienia, zniekształcenia lub wyszczerbienia.

Ile kosztują licówki stomatologiczne?

Koszt licówek stomatologicznych różni się w zależności od ich rodzaju:

  • Licówki kompozytowe. Te powłoki, nazywane również licówkami bezpośrednimi, są nakładane na zęby podczas jednej wizyty. Ich trwałość wynosi zwykle od pięciu do siedmiu lat, a po upływie tego czasu wymagają wymiany.

  • Licówki porcelanowe. Te powłoki, zwane również pośrednimi, są wykonywane na miarę, w związku z czym cała procedura wymaga dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podczas pierwszej wizyty zęby są odpowiednio przygotowywane, a podczas drugiej zakładane są licówki. Licówki porcelanowe kosztują więcej niż licówki kompozytowe, ale wytrzymują co najmniej 10-15 lat, a czasem nawet dłużej.

Licówki porcelanowe są bardziej odporne na przebarwienia i wyglądają bardziej naturalnie niż licówki kompozytowe. Licówki kompozytowe są jednak cieńsze, w związku z czym przed ich założeniem trzeba usunąć mniejszą powierzchnię zęba. Dentysta pomoże zdecydować, które licówki będą najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb.

Proces zakładania licówek stomatologicznych

Licówki kompozytowe na bazie żywicy zakłada się zwykle podczas jednej wizyty. Oto czego należy się spodziewać w przypadku licówek ceramicznych lub porcelanowych:

  • Wizyta wstępna: Podczas wizyty wstępnej dentysta wykona rentgen zębów.

  • Przygotowanie: Dentysta usuwa z zębów około pół milimetra szkliwa, aby przygotować je do założenia licówek. Następnie wykonuje odcisk lub formę zębów. Taki odcisk lub forma zostaną wysłane do laboratorium, które przygotuje licówki, co zwykle trwa około tygodnia lub dwóch.

  • Założenie: Kiedy licówki są gotowe, dentysta sprawdza ich dopasowanie i kolor oraz przygotowuje ząb (lub zęby), dokładnie je czyszcząc, a następnie szlifując powierzchnię zęba, aby poprawić przyczepność licówki. Licówkę mocuje się do zęba specjalnym cementem, a następnie utwardza światłem ultrafioletowym.

  • Wizyta kontrolna: Dentysta może wyznaczyć wizytę kontrolną po kilku tygodniach od zabiegu, aby upewnić się, czy licówki zostały prawidłowo założone.

Następnie należy jedynie regularnie dbać o zwykłą higienę jamy ustnej: dwa razy dziennie szczotkować zęby i codziennie używać nici dentystycznej. Licówki powinny wytrzymać od pięciu do dziesięciu lat. Później trzeba będzie je wymienić.