APARATY KOREKCYJNE

Aparat na zęby: Jak dbać?

Aparat na zęby: Jak dbać? article banner
UDOSTĘPNIJ

Pamiętaj, że prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej jest znacznie trudniejsze, gdy nosi się aparat ortodontyczny. Aparat ma niezliczone malutkie przestrzenie, w których zatrzymuje się jedzenie. To jedzenie powoduje powstawanie płytki nazębnej, która może prowadzić do wielu problemów. Dlatego bardzo ważne jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku (również po przekąskach), płukanie płynem do płukania ust i nitkowanie przynajmniej raz dziennie. Chociaż prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga sporo wysiłku, to jej zaniedbanie może doprowadzić do poważnych problemów z zębami, wydłużyć czas noszenia aparatu ortodontycznego, albo spowodować nieładne przebarwienia zębów. Należy tez pamiętać, że dodatkowe obowiązki wiążą się z właściwym dbaniem o sam aparat ortodontyczny.

Aparat ortodontyczny to nie tylko sposób na poprawę uśmiechu

Odgrywa on aktywną rolę w korygowaniu stłoczonych i przekrzywionych zębów. To ważne, ponieważ nieprawidłowy zgryz może spowodować inne problemy, na przykład utrudnione usuwanie płytki nazębnej wokół przekrzywionych zębów i w efekcie ubytki lub zapalenie dziąseł.

Dbanie o aparat ortodontyczny pomaga zapobiec uszkodzeniu samego aparatu oraz znajdujących się pod nim zębów, a także poprawić komfort noszenia aparatu. Gdy nauczysz się podstaw dbania o aparat ortodontyczny, łatwiej będzie Ci przestrzegać zaleceń ortodonty i utrzymywać zęby oraz dziąsła w dobrym zdrowiu.

Podstawy: Szczotkowanie i nitkowanie zębów

Dokładne czyszczenie jest konieczne podczas noszenia aparatu, ponieważ bakterie tworzące płytkę nazębną łatwo gromadzą się wokół zamków aparatu i w jego zakamarkach. Dzięki poniższej metodzie codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów będzie łatwe i skuteczne.

  • Przygotuj się do szczotkowania. Ściągnij gumki i inne zdejmowane elementy aparatu ortodontycznego.

  • Wyczyść aparat. Trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni, wyczyść obszar wokół drutów i zamków aparatu. Szczotkuj od góry do dołu każdego drutu. Bez pośpiechu wyszczotkuj wszystkie zęby górnej i dolnej szczęki, dokładnie usuwając płytkę nazębną oraz resztki jedzenia.

  • Wyszczotkuj zęby. Wyczyść każdy ząb z osobna. Najpierw przyłóż szczoteczkę pod kątem 45 stopni do linii dziąseł, a następnie wykonuj koliste ruchy, lekko dociskając szczoteczkę. Szczotkuj w ten sposób przez około 10 sekund. W ten sam sposób umyj wszystkie zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie zębów, w razie potrzeby przechylając szczoteczkę, aby lepiej dotrzeć do wewnętrznej strony mniejszych przednich zębów.

  • Raz dziennie nitkuj zęby. Poproś swojego dentystę, aby pokazał Ci, najlepszy sposób nitkowania, albo postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu produktu. Możesz używać specjalnego produktu do nitkowania zębów z aparatem ortodontycznym, np. przewleczki do nici dentystycznych.

  • Wypłucz i sprawdź zęby. Wypłucz usta wodą lub płynem do płukania i sprawdź zęby oraz aparat przed lustrem.

  • Opieka profesjonalna: Wizyty u dentysty i ortodonty

Regularne wizyty u ortodonty

W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego musisz regularnie odwiedzać ortodontę w celu regulacji aparatu. Po rutynowej regulacji aparatu możesz odczuwać naprężenie lub nawet niewielki ból. Jeśli dyskomfort lub ból utrzymuje się przez dłuższy czas lub staje się bardziej intensywny, musisz udać się do ortodonty. Od razu zgłaszaj też ortodoncie problemy dotyczące aparatu lub złamanie jego elementów.

W trakcie leczenia ortodontycznego należy regularnie odwiedzać stomatologa i kontrolować stan zębów. Rutynowe kontrole są niezbędne do wykrycia ubytków i oznak choroby dziąseł. Dentysta lub higienista może również co jakiś czas wykonywać zabiegi fluoryzacji, aby w czasie noszenia aparatu zapewnić dodatkową ochronę powierzchni zębów przed próchnicą.

Dentysta lub ortodonta powinien omawiać z Tobą sposoby dbania o higienę jamy ustnej i w razie potrzeby zalecać zmiany. Zawsze postępuj zgodnie z jego instrukcjami.

Produkty do higieny jamy ustnej dla osób noszących aparat ortodontyczny

Dbanie o zęby w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego nie jest łatwe, jednak w tym czasie szczególnie ważna jest wyjątkowa higiena jamy ustnej i zrozumienie potencjalnych problemów. Ważny jest też dobór produktów, które pomogą Ci jak najlepiej dbać o zęby – takich jak specjalne końcówki szczoteczki elektrycznej Oral-B do aparatów ortodontycznych, nici dentystyczne Oral-B z przewleczką ułatwiającą wprowadzenie nici między drut i aparat oraz pasty do zębów Crest, które likwidują bakterie w przestrzeniach między zamkami aparatu. Te produkty nie wykonają za Ciebie całej pracy, ale w dużym stopniu ją ułatwią.

Należy odpowiednio dbać o aparat ortodontyczny, żeby uniknąć komplikacji podczas jego noszenia, a po jego zdjęciu mieć piękne zęby. Niezależnie od tego, ile pieniędzy, wysiłku i czasu pochłonął aparat ortodontyczny, kluczem do pięknego, zdrowego uśmiechu jest przede wszystkim prawidłowa higiena jamy ustnej.