Płytka nazębna i kamień nazębny

Usuwanie kamienia nazębnego i bakterii

Image - Article Hero - Back Teeth Cavities and Plaque Bacteria article banner
UDOSTĘPNIJ

Jak się pozbyć płytki nazębnej w warunkach domowych

Usuwanie płytki nazębnej w domu podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej zmniejsza ryzyko powstawania kamienia nazębnego oraz pojawienia się poważniejszych problemów stomatologicznych, np. ubytków, zapalenia dziąseł czy nieświeżego oddechu. Zdrowe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej, takie jak szczotkowanie zębów przez dwie minuty dwa razy dziennie i nitkowanie ich po każdym szczotkowaniu, mogą pomóc w zapobieganiu szkodliwym skutkom odkładania się płytki nazębnej. Jeśli masz dzieci, pamiętaj, że: nigdy nie jest za wcześnie na naukę prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.

Szczoteczki manualne mogą Wam w tym pomóc. Ale szczoteczki elektryczne Oral-B® pozwolą Wam łatwo szczotkować zęby przez zalecane przez dentystów 2 minuty, a poza tym usuwają nawet do 100% więcej płytki nazębnej niż zwykłe szczoteczki manualne.

SPRAWDŹ, KTÓRA SZCZOTECZKAJEST DLA CIEBIE NAJLEPSZA

Usuwaj do 22% więcej płytki nazębnej z pomocą szczoteczki Oral-B niż ze szczoteczką Sonicare*

Ten łatwy domowy sposób dbania o higienę jamy ustnej ze szczoteczką elektryczną Oral-B zapewni Ci zdrowsze zęby i dziąsła na dłużej.

  • Zgodnie z zaleceniami stomatologów należy szczotkować zęby przez dwie minuty, dwa razy dziennie. A to oznacza, że na każdą ćwiartkę jamy ustnej powinniśmy poświęcić 30 sekund.

  • Timer wbudowany w rączkę szczoteczki elektrycznej Oral-B pulsuje co 30 sekund, informując nas, kiedy należy przejść do szczotkowania kolejnego obszaru.

  • Zadbaj o to, by podczas szczotkowania dokładnie czyścić każdy ząb z każdej strony. Niektóre osoby twierdzą, że najlepsze efekty przynosi szczotkowanie każdego zęba z osobna.

  • Gdy już zakończysz mycie zębów, użyj szczoteczki do oczyszczenia powierzchni języka z bakterii, które mogą powodować powstawanie przykrego zapachu. Wyłącz szczoteczkę elektryczną, zanim wyjmiesz ją z ust.

  • Następnie dokładnie przepłucz włókna szczoteczki i odstaw ją do wyschnięcia w pozycji pionowej.

Jak się pozbyć kamienia nazębnego

Jeśli nie usuwasz płytki nazębnej poprzez prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie zębów, zwiększasz ryzyko pojawienia się ubytków i kamienia nazębnego. Ubytki to jeden z najczęściej występujących problemów stomatologicznych na świecie. Można im jednak zapobiec, dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej, w tym o prawidłowe nitkowanie zębów.

Pamiętaj również o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa, który wykona zabiegi profesjonalnego czyszczenia zębów oraz zidentyfikuje potencjalne zagrożenia, zanim przerodzą się one w poważne problemy. Jeśli dentysta wystarczająco wcześnie zauważy kamień nazębny lub ubytek, może zaproponować serię zabiegów z wykorzystaniem fluoru, które pomogą przywrócić odpowiedni poziom zmineralizowania szkliwa. Dzięki temu wypełnienie ubytków może nie być konieczne. Środki z fluorem są dostępne w postaci żelu, płukanki, pianki lub lakieru. Taki produkt zostaje na krótką chwilę nałożony na powierzchnię zęba, a następnie przenika do jego struktury, utwardzając szkliwo i sprawiając, że staje się ono bardziej odporne na proces demineralizacji (rozkładu).

Kamień nazębny silnie wiąże się ze szkliwem, więc jego usunięcie jest możliwe wyłącznie u stomatologa. Gdy zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy powstawania płytki nazębnej lub kamienia nazębnego, niezwłocznie skonsultuj się z dentystą. Wprawdzie tylko stomatolog może usunąć kamień nazębny, ale możesz aktywnie zapobiegać jego powstawaniu dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej i używaniu szczoteczki elektrycznej Oral-B®.