Ubytki nie są jedynie dokuczliwymi i bolesnymi dolegliwościami, która z czasem mijają. Wymagają specjalistycznego leczenia, które obejmuje usunięcie uszkodzonej struktury zęba, jego odbudowę oraz pozbycie się dolegliwości bólowych. Przyjrzyjmy się różnym rozwiązaniom, które może zalecić stomatolog w celu leczenia ubytków.
Rodzaje ubytków
Jeżeli płytka nazębna nie jest systematycznie usuwana podczas codziennego szczotkowania i nitkowania zębów, niebezpieczeństwo powstawania ubytków jest znacznie większe. Pamiętaj o regularnych wizytach u stomatologa, podczas których przeprowadzi on kontrolę stanu zębów w celu zidentyfikowania potencjalnych problemów, np. ubytków lub chorób dziąseł. Nie wszystkie ubytki są takie same. Dlatego dopiero po przeprowadzeniu badania przy użyciu narzędzi dentystycznych Twój stomatolog będzie mógł określić, z jakim rodzajem ubytków ma do czynienia. Aby potwierdzić, które obszary zostały zaatakowane przez próchnicę, Twój dentysta może wykonać zdjęcia rentgenowskie.
Wyróżniamy trzy rodzaje ubytków:
Próchnica korzenia zęba.
Ten rodzaj próchnicy jest najczęściej spotykany wśród starszych pacjentów, którzy częściej cierpią z powodu recesji dziąseł. Próchnica tego rodzaju powstaje na powierzchni korzenia zęba.
Próchnica w bruzdach i zagłębieniach.
Ten rodzaj próchnicy występuje na powierzchniach żujących zębów trzonowych. Szczotkowanie zębów w odpowiedni sposób pomaga walczyć z tym problemem, jednak nieregularne dbanie o higienę jamy ustnej może spowodować jego szybkie nasilenie.
Próchnica powierzchni gładkich.
Ten rodzaj próchnicy atakuje zewnętrzną powierzchnię zębów, gdy bakterie nie są skutecznie usuwane, co prowadzi do powstawania płytki nazębnej. To najłagodniejsza forma próchnicy, której można przeciwdziałać, stosując środki zawierające fluor. Warto również pamiętać, że regularne i prawidłowe stosowanie nici dentystycznej pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju próchnicy.
Ubytki, które zwykle pojawiają się w szczelinach na powierzchni żującej tylnych zębów, mogą atakować miejsca, do których dostęp podczas szczotkowania jest utrudniony. A to sprawia, że w szczelinach tych mogą gromadzić się bakterie odpowiedzialne za powstawanie ubytków. Bakterie te wytwarzają kwasy, które uszkadzają powierzchnię zębów – to właśnie w ten sposób powstają ubytki.
Leczenie różnego typu ubytków
Na szczęście jest wiele sposobów radzenia sobie z ubytkami. Sposób leczenia jest zwykle uzależniony od wielkości ubytku i wyłącznie stomatolog jest w stanie ocenić stan zęba oraz dobrać odpowiednią metodę leczenia. Poniżej przedstawiamy metody leczenia, w zależności od wielkości ubytku.
Najczęściej stosowaną formą leczenia umiarkowanych i dużych ubytków są wypełnienia. Przy zakładaniu wypełnienia stomatolog wierci dziurę w chorym zębie, usuwa tkanki dotknięte próchnicą wewnątrz ubytku, a następnie wypełnia oczyszczoną przestrzeń odpowiednim materiałem, który wzmacnia strukturę zęba. Materiały do wypełnień najczęściej wykonane są z żywicy kompozytowej, jednak czasem używa się również innych materiałów. Ubytki na powierzchni okluzyjnej lub ubytki w tylnych zębach można wypełnić bardziej trwałym materiałem, np. złotem lub srebrem. W przypadku ubytków między dwoma sąsiednimi zębami przednimi stomatolodzy zazwyczaj wybierają żywicę kompozytową z uwagi na jej walory estetyczne. W zależności od wielkości i miejsca powstania ubytku dentysta zaproponuje odpowiednią formę leczenia.
Założenie korony w przypadku dużych ubytków
W przypadku bardzo zaawansowanej próchnicy lub dużej utraty struktury zęba, stomatolog może zalecić wstawienie korony. Gdy mamy do czynienia z bardzo uszkodzonym zębem, konieczne może być wstawienie dużego wypełnienia, co może jednak spowodować łamliwość i w rezultacie ukruszenie się zęba. Na tym etapie stomatolog będzie próbował uratować pozostałą część zęba, wyleczyć go, a następnie założyć koronę wykonaną ze stopu metali lub porcelany.
Leczenie kanałowe – stosowane w przypadku uszkodzenia nerwu zęba
Jeśli uszkodzonego zęba nie da się wyleczyć wyżej wymienionymi metodami, dentysta może zalecić leczenie kanałowe. Gdy próchnica przedostanie się przez ochronne szkliwo zęba, zwykle atakuje wewnętrzną część zęba, zwaną zębiną. Próchnica, która zdołała przeniknąć głęboko do zębiny, może spowodować uszkodzenie nerwów w korzeniu zęba – wtedy konieczne jest leczenie kanałowe. Podczas tego zabiegu stomatolog usuwa uszkodzony nerw oraz sąsiadujące tkanki naczyń krwionośnych lub wyjmuje miazgę i wypełnia obszar, stosując uszczelnienie endodontyczne. Jeśli podczas leczenia kanałowego utracona zostanie zbyt duża część zęba, dentysta może zdecydować o konieczność założenia korony.
Ekstrakcja zęba jako ostatnia deska ratunku
Usunięcie zęba jest konieczne wtedy, gdy wspomniane wyżej metody leczenia nie przyniosły spodziewanych rezultatów. To rozwiązanie brane jest pod uwagę, jeśli istnieje ryzyko, że infekcja zęba może przedostać się do kości szczękowej. Zęby dotknięte próchnicą, do których stomatolog ma łatwy dostęp, mogą zostać usunięte bez potrzeby wykonywania nacięć lub znieczulenia ogólnego. Po usunięciu zęba pozostanie puste miejsce (szpara między zębami), w które można wstawić częściową protezę, most lub implant.
Czy można pozbyć się ubytków
Skrupulatne i systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej to najlepszy sposób walki z ubytkami. Warto pamiętać, że próchnicę można zwalczyć poprzez regularne szczotkowanie zębów i stosowanie środków z fluorem. Co więcej, szkliwo zębów może się odbudowywać, wykorzystując minerały zawarte w ślinie oraz fluor pochodzący z pasty do zębów lub innych źródeł. Pasta z fluorem chroniąca przed ubytkami oraz elektryczna szczoteczka do zębów to skuteczne narzędzia, które pozwolą Ci najlepiej zadbać o higienę jamy ustnej.
Znajdź odpowiednią szczoteczkę dla siebie:
Szczoteczki elektryczne Oral-B® są dostępne w różnych wariantach, które sprawdzą się u każdego – od nastolatków po osoby dorosłe. Wielu stomatologów poleca szczoteczki elektryczne Oral-B, ponieważ wykonują one ruchy oscylacyjne, rotacyjne i pulsacyjne, które skuteczniej rozbijają i usuwają płytkę nazębną. Efekty szczotkowania można zwiększyć, używając zaawansowanych końcówek do szczoteczek elektrycznych, np. końcówki Oral-B CrossAction, która usuwa do 100% więcej płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł niż zwykła szczoteczka manualna.
Szczotkuj zęby przez dwie minuty, dwa razy dziennie:
Poświęć przynajmniej 30 sekund na czyszczenie każdej ćwiartki jamy ustnej. Zęby należy szczotkować codziennie przez 2 minuty, starając się oczyścić całą powierzchnię każdego zęba.
Używaj pasty do zębów oraz płynu do płukania jamy ustnej z fluorem:
Udowodniono, że fluor ma bardzo korzystny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. Co najważniejsze, stomatolodzy zalecają stosowanie pasty z fluorem, który – jak dowiedziono – w znacznym stopniu minimalizuje występowanie ubytków i wzmacnia strukturę zębów. Jeśli jesteś w grupie ryzyka zagrożonej próchnicą, stomatolog może również zalecić Ci stosowanie płynu do płukania ust z fluorem i codzienne nitkowanie. Warto też podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym zapytać o zabieg profesjonalnej fluoryzacji, który zapewnia dodatkową ochronę przed ubytkami.
Pamiętaj o używaniu nici dentystycznej:
Dzięki niej usuniesz pozostałości jedzenia oraz płytkę nazębną, która pozostanie po szczotkowaniu.
Pamiętaj o wizytach kontrolnych u swojego stomatologa dwa razy w roku.
Wykonanie profesjonalnego zabiegu czyszczenia oraz polerowania zębów nie tylko sprawi, że Twój uśmiech będzie niezwykle promienny, ale również pozwoli Ci pozbyć się uciążliwych problemów w postaci płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Dokładny przegląd ujawni niewielkie zmiany, zanim przerodzą się w poważniejsze schorzenia, a zdjęcia rentgenowskie pozwolą dostrzec potencjalne problemy, których nie widać gołym okiem. Pamiętaj również, że Twój stomatolog to źródło cennej wiedzy na temat najlepszych sposobów dbania o higienę jamy ustnej.