UBYTKI I PRÓCHNICA

Stomatologia zachowawcza i jej rodzaje

Image - Stomatologia zachowawcza i jej rodzaje - Main article banner
UDOSTĘPNIJ

Co to jest stomatologia odtwórcza?

Mianem stomatologii odtwórczej określa się kompleksowe rozwiązywanie problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej oraz przywracanie jej zdrowego i estetycznego wyglądu. Mimo że Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (American Dental Association) oficjalnie nie uznaje stomatologii odtwórczej za specjalizację stomatologiczną, dentyści mogą przeprowadzać wiele rodzajów takich zabiegów bez konieczności zdobywania dodatkowej wiedzy lub dyplomów. Wszystko zależy od tego, jak skomplikowana jest to procedura i czy stomatolog czuje się wystarczająco pewnie w danej dziedzinie. Wiele z tych zabiegów, jak np. wypełnienia, licówki, korony, mostki, a także pełne oraz częściowe protezy i implanty, wchodzi również w zakres protetyki.

Odbudowa zębów

Stomatologia odtwórcza często nazywana jest protetyką stomatologiczną. Bez względu na to, czy Twój stomatolog używa określenia „stomatologia odtwórcza” czy „protetyka stomatologiczna”, celem tego rodzaju zabiegów jest zachowanie naturalnych zębów w możliwie największym stopniu. Uzupełnienie brakującego zęba za pomocą implantu, mostku czy pełnej lub częściowej protezy ma pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Wypełnienie pustych miejsc pomaga zapobiegać powstawaniu ubytków w pozostałych zębach, ponieważ nieosłonięte miejsca o nieregularnej powierzchni są szczególnie narażone na gromadzenie się bakterii. Braki w uzębieniu to również dodatkowe obciążenie dla pozostałych zębów z uwagi na mniejszą powierzchnię żującą.

Możliwości stomatologii odtwórczej

Decydując się na jedno z rozwiązań stomatologii odtwórczej, należy rozważyć zarówno czynniki fizyczne, jak i finansowe, tzn. swoje zdrowie oraz koszty zabiegów. Większość dentystów wykonujących zabiegi stomatologii odtwórczej będzie starała się w pierwszej kolejności zadbać o naturalne zęby pacjenta, zanim zdecydują, że najwłaściwszym rozwiązaniem jest częściowa lub pełna proteza dentystyczna – w ten sposób oszczędzą mu konieczności jej regularnego zdejmowania i czyszczenia. Jednak w niektórych przypadkach takie protezy mogą okazać się niezbędne, np. gdy braki w uzębieniu są liczne, a zastosowanie implantów nie jest możliwe ze względu na inne problemy zdrowotne.

Rodzaje zabiegów stomatologii odtwórczej

Dzięki bogatej ofercie zabiegów stomatologii odtwórczej pacjent może obecnie skorzystać z wielu możliwości poprawy stanu uzębienia i odzyskać zdrowy, promienny uśmiech, nawet w przypadku zębów zniszczonych przez próchnicę lub braków w uzębieniu. W zależności od przyczyny problemu Twój dentysta może wybrać jeden z dwóch rodzajów zabiegów z zakresu stomatologii odtwórczej:

  • Metoda bezpośrednia. Odbudowa zęba metodą bezpośrednią obejmuje wprowadzenie wypełnienia w strukturę zęba, w miejsce ubytku. Odbudowa zęba tą metodą może zostać wykonana już podczas jednej wizyty. Twój stomatolog dobierze odpowiedni rodzaj wypełnienia, biorąc pod uwagę miejsce oraz rodzaj ubytku. Wypełnienia z cementu szklano-jonomerowego lub żywicy dentystycznej są często wykorzystywane do wypełniania ubytków znajdujących się w pobliżu korzenia lub w innych miejscach, które nie są narażone na dużą siłę nacisku podczas przeżuwania.

  • Metoda pośrednia. Metoda pośrednia polega na zastosowaniu specjalnie przygotowanego elementu mającego zastąpić ząb, np. korony czy wypełnienia typu onlay i inlay. Korona to wypełnienie, które obejmuje całą powierzchnię żującą zęba, natomiast inlay przykrywa stoki guzków znajdujących się na szczycie zęba, a onlay – co najmniej jeden szczyt guzków, w tym część powierzchni żującej. Pośrednia metoda odbudowy zęba wymaga więcej niż jednej wizyty u stomatologa, ponieważ wypełnienia typu inlay lub onlay powstają w laboratorium protetycznym. Korony, inlaye oraz onlaye mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Chociaż złoto jest nadal wykorzystywane do wytwarzania inlayów, to osoby ceniące sobie biały uśmiech mogą zdecydować się na wypełnienia wykonane z porcelany lub kompozytu w kolorze zębów.

Koszty i możliwości finansowania stomatologii odtwórczej

Warto pamiętać o tym, że większość pakietów stomatologicznych nie obejmuje implantów dentystycznych. Jednak może to zależeć od przyczyny utraty zęba oraz innych schorzeń z tym związanych. Porozmawiaj ze swoim stomatologiem, aby określić najlepszą strategię zadbania o zdrowie Twoich zębów.

A żeby zapobiec powstawaniu ubytków oraz tworzeniu się kamienia nazębnego, wybierz szczoteczkę elektryczną z kolekcji Oral-B.