UBYTKI I PRÓCHNICA

Co to są ubytki?

UDOSTĘPNIJ

Ubytki

Słyszałeś/-aś o nich w gabinecie stomatologicznym, a może już miałeś/-aś z nimi problemy? Ale czy na pewno wiesz, czym są ubytki??

Co To Są Ubytki?

Powstawanie ubytków: płytka nazębna a próchnica zębów

Ubytki w zębach to zmiany próchnicowe. Są niebezpieczne, więc jeśli się pojawią, należy szybko reagować. Próchnica rozwija się najczęściej w zagłębieniach na powierzchniach żujących zębów trzonowych, pomiędzy zębami, a także przy linii dziąseł. Płytka nazębna to lepka i bezbarwna warstwa bakterii i węglowodanów, która nieustannie tworzy się na powierzchni zębów i jest główną przyczyną powstawania ubytków próchnicowych oraz chorób dziąseł. Zadaniem codziennego szczotkowania i nitkowania zębów jest usunięcie płytki nazębnej, ponieważ bakterie w niej zgromadzone, reagując z cukrem zawartym w jedzeniu, wytwarzają kwasy, które niszczą twardą warstwę ochronną naszych zębów, czyli szkliwo. Erozja szkliwa pozbawia zęby ochrony, co prowadzi do powstawania ubytków

Trzy punkty na powierzchni zęba są szczególnie narażone na rozwój próchnicy i pojawienie się ubytków:

  1. Powierzchnie żujące. Dzieje się tak, gdy płytka nazębna zalega w zagłębieniach i szczelinach zębów. Dotyczy to szczególnie dzieci, ponieważ często omijają one te miejsca podczas szczotkowania.

  2. Przestrzenie międzyzębowe. Ma to miejsce wtedy, gdy płytka nazębna nawarstwia się w trudno dostępnych miejscach. Miejsca trudno dostępne dla szczoteczki są szczególnie narażone na rozwój próchnicy, zwłaszcza jeśli nie czyścisz ich regularnie przy użyciu nici dentystycznej.

  3. Linia dziąseł. Zdarza się to szczególnie w przypadkach obniżania się dziąseł lub utraty masy kostnej, co często jest wynikiem chorób dziąseł i przyzębia. Pojawianie się próchnicy w tych miejscach jest również powszechne w przypadku cofania się dziąseł u ludzi w podeszłym wieku. Gdy pozwolimy płytce nazębnej gromadzić się na linii dziąseł, próchnica rozwija się znacznie szybciej, ponieważ korzenie zębów pozbawione są chroniącego je szkliwa.

Co mogę zrobić, aby zapobiec powstawaniu ubytków?

Na szczęście istnieje wiele sposobów zapobiegania tworzeniu się ubytków. Wypróbuj polecaną przez dentystów strategię pielęgnacji jamy ustnej i zapewnij sobie skuteczną ochronę:

  • Szczotkuj zęby dwa razy dziennie.

  • Używaj pasty oraz płynów do płukania jamy ustnej, które zawierają fluor, środek wzmacniający zęby i zapobiegający próchnicy.

  • Te przestrzenie miedzy zębami, których szczoteczka nie jest w stanie dosięgnąć, czyść codziennie, używając nici dentystycznej.

  • Stosuj zdrową dietę i unikaj słodkich pokarmów i napojów..

  • Zaplanuj regularne wizyty u stomatologa, mniej więcej co pół roku, w celu wykonania rutynowego przeglądu i czyszczenia zębów.

  • Pamiętaj, aby wymienić szczoteczkę na nową, gdy wygląda na zużytą lub co trzy miesiące, ponieważ im nowsze są włókna, tym szczoteczka skuteczniej usuwa płytkę nazębną.

Jak często robić przeglądy zębów pod kątem ubytków?

W celu dokonania przeglądu zębów należy odwiedzać dentystę dwa razy do roku. Mimo że badania kontrolne mogą mieć różny charakter, Twój dentysta z pewnością dokona przeglądu zębów i dziąseł pod kątem widocznych zmian zachodzących w jamie ustnej, w tym zagrożeń związanych z ubytkami. Dentysta może również wykonać zdjęcie rentgenowskie w celu upewnienia się, że nie pojawiły się jakieś ukryte problemy. Może również oczyścić zęby, usunąć stwardniałą płytkę nazębną, która zalega ponad i poniżej linii dziąseł, jak również wypolerować powierzchnie zębów, usuwając tym samym płytkę nazębną i przebarwienia. I pamiętaj, że może również udzielić Ci fachowej porady, jak skutecznie używać szczoteczki i nici dentystycznej.