INNE CHOROBY JAMY USTNEJ

Opryszczki: Przyczyny, objawy i leczenie

Image - Article Hero - Opryszczki: Przyczyny, objawy i leczenie article banner
UDOSTĘPNIJ

Co to jest opryszczka?

Opryszczka wywołana jest wirusem opryszczki pospolitej (HSV) i objawia się zmianami, które pojawiają się na zewnętrznej stronie wargi. Po zakażeniu wirus HSV pozostaje w organizmie w stanie uśpienia, a zmiany skórne w postaci opryszczki oznaczają nawrót infekcji. Opryszczka może również oznaczać dodatkowe problemy zdrowotne dla osób z wirusem HIV i chorych na AIDS.

Przyczyny oraz objawy opryszczki

Nawroty opryszczki związane z obecnością wirusa HSV mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, np. gorączką, menstruacją, stresem, a nawet wystawieniem na światło słoneczne. Ponieważ opryszczka pojawia się na zewnętrznej stronie ust, nie jest zaliczana do objawów związanych z zapaleniem dziąseł, mimo że osoby będące nosicielami wirusa HIV lub cierpiące z powodu obniżonej odporności są bardziej narażone na zapalenie dziąseł, a także na inne infekcje.

Opryszczka a afty

W odróżnieniu od opryszczki, afty to owrzodzenia pojawiające się wewnątrz jamy ustnej. Ich występowanie nie ma związku z wirusem HSV. U osób zdrowych opryszczka znika samoistnie po upływie od siedmiu do dziesięciu dni. Jednak osoby, które są nosicielami wirusa HIV lub cierpią na inne przewlekłe choroby i borykają się z problemem opryszczki, mogą korzystać z metod leczenia miejscowego, w których stosuje się lidokainę lub alkohol benzylowy w celu zminimalizowania nieprzyjemnych objawów. Jeśli cierpisz z powodu nawrotów opryszczki spowodowanych wirusem HSV, Twój lekarz może zalecić Ci przyjmowanie leków antywirusowych.

Leczenie opryszczki

Jeśli zmiany skórne związane z opryszczką są wyjątkowo bolesne, ulgę powinno przynieść zażycie paracetamolu, ibuprofenu lub aspiryny, jak również przykładanie ciepłych lub zimnych kompresów. Unikaj zdrapywania lub wyciskania zmian skórnych związanych z opryszczką.

Ważna informacja: Nie należy podawać dzieciom aspiryny jako środka zwalczającego opryszczkę. W takim przypadku podanie aspiryny może spowodować wystąpienie zespołu Reye'a – rzadkiej, ale potencjalnie śmiertelnej choroby.