NIEŚWIEŻY ODDECH

Nieprzyjemny zapach z ust - czy nitkowanie zębów pomaga?

Image - Article Hero - Nieprzyjemny zapach z ust - czy nitkowanie zębów pomaga? article banner
UDOSTĘPNIJ

Kiedy należy użyć pasty do zębów z fluorem

Używając pasty do zębów z fluorem, wzmacniasz szkliwo, a co za tym idzie – zapobiegasz próchnicy. Fluor pomaga również odbudować zęby, które są odwapnione w niewielkim stopniu (jest to pierwszy etap rozpadu powierzchni zęba). Pamiętaj, że fluoryzowana woda z kranu również zawiera fluor. Na podstawie wielu badań naukowych przeprowadzonych w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat dowiedziono jednak, że pasty do zębów z fluorem pomagają chronić przed ubytkami, a regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem przyczynia się do utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Stosowanie pasty do zębów z fluorem jest dobrym rozwiązaniem również u dzieci od szóstego roku życia. U młodszych dzieci też można ją stosować, o ile stwierdzono duże ryzyko pojawienia się ubytków.

Pasta do zębów z fluorem – zagrożenia

Jest jedna rzecz, o której musisz pamiętać: Nawet jeśli uwielbiasz smak swojej pasty do zębów z fluorem, pamiętaj, by zawsze ją wypluwać. Żadnej pasty nie można połykać, a to że zawiera fluor nie ma tu znaczenia. Jeśli dzieci, których zęby wciąż rosną (do ok. 8. roku życia) połkną pastę do zębów z fluorem, może się u nich pojawić dolegliwość nazywana fluorozą – w takim przypadku ich szkliwo może nie rozwijać się prawidłowo z uwagi na nadmiar fluoru. Wówczas na zębach pojawiają się białe plamy lub smugi, które z czasem mogą stawać się ciemniejsze.

To dlatego wielu stomatologów radzi, by dzieci poniżej 6. roku życia nie używały pasty do zębów z fluorem, a jeśli już to robią, powinny być wtedy pod nadzorem osoby dorosłej. Pamiętaj zatem, by przechowywać wszystkie produkty z fluorem, w tym pastę do zębów i płyny do płukania ust, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Natomiast starsze dzieci, nastolatki i osoby dorosłe, których zęby są w pełni rozwinięte, nie są już zagrożone fluorozą.

Rodzaje past do zębów z fluorem

Zawsze sięgaj po pasty do zębów z fluorem polecane przez dentystę lub zaufaną markę, np. Oral-B. Poza tym na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych smaków i rodzajów past do zębów oraz żeli – niektóre z nich mają dodatkowe właściwości, np. wybielają zęby lub chronią je przed kamieniem nazębnym. Jeżeli zależy Ci na jeszcze bardziej świeżym oddechu, możesz wybrać żelową pastę do zębów z fluorem.