Płyn do płukania jamy ustnej z fluorem dla cukrzyków

Article Hero Plyn do plukania jamy ustnej z fluorem dla cukrzykow article banner
UDOSTĘPNIJ

Używanie płynu do płukania ust z fluorem

Wielu dentystów uważa, że szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem wystarczy, by chronić zęby przed ubytkami. W przypadku skłonności do ubytków - oprócz codziennego szczotkowania i nitkowania zębów - warto również używać płynu do płukania ust.

Niektóre badania wykazały, że płyny do płukania ust zawierające fluor stanowią uzupełnienie codziennego szczotkowania – dotyczy to szczególnie tych regionów, w których woda pitna nie jest fluoryzowana. Takie płyny do płukania ust skutecznie wzmacniają szkliwo i chronią zęby przed kwasami – jednak nie są one zbyt efektywne w walce z zapaleniem dziąseł spowodowanym nagromadzeniem się płytki nazębnej ani z innymi poważniejszymi chorobami dziąseł. A to kolejny powód, dla którego warto regularnie szczotkować zęby i stosować nić dentystyczną.

O czym należy pamiętać podczas używania płynu do płukania ust z fluorem.

Jeśli zamierzasz używać płynu do płukania ust z fluorem, przestrzegaj poniższych wskazówek:

  • Stosuj odpowiednią ilość płynu: Używaj płynu do płukania ust zgodnie ze wskazówkami podanymi na etykiecie lub z zaleceniami dentysty.

  • Dokładnie przepłucz usta: Dokładnie płucz jamę ustną zgodnie ze wskazówkami podanymi na etykiecie, nie otwierając przy tym ust.

  • Wypluj płyn: Nie połykaj płynu do płukania ust. Fluor, który jest składnikiem wielu płynów do płukania ust, może być toksyczny w przypadku połknięcia jego dużych ilości. Jeśli Twoje dziecko używa płynu do płukania ust, zwróć uwagę na to, czy na pewno go wypluwa, a nie połyka.

  • Pamiętaj: Aby stosowanie płynu do płukania ust z fluorem przyniosło jak najlepsze efekty, unikaj spożywania pokarmów i napojów, a także palenia papierosów przez co najmniej 30 minut po jego użyciu, żeby nie wypłukiwać fluoru.