Dlaczego warto wybrać pastę do zębów Oral-B?

Czy pasta do zębów może utracić ważność?

Czy pasta do zębów może utracić ważność? article banner
UDOSTĘPNIJ

Czy pasta do zębów może utracić ważność?

Mycie zębów jest istotne w celu zachowania higieny jamy ustnej. Ale czy pasta do zębów może utracić ważność? Jakie jest ryzyko stosowania przeterminowanej pasty do zębów?

Okres trwałości pasty do zębów

Pasta do zębów nie traci ważności, jeśli nie została otworzona. Data ważności jest wymagana głównie ze względu na skuteczność składników znajdujących się w każdej tubce. Zwykle pasta do zębów ma okres trwałości dwóch lat od daty produkcji, która jest wydrukowana na spodzie tubki. Przeważnie dotyczy to past do zębów zawierających fluor, ponieważ jest to główny składnik zapobiegający próchnicy i wzmacniający osłabione szkliwo.

Ze słoika do tubki

Może to się wydawać niewiarygodne, ale do lat 50-tych XIX wieku pasta do zębów zawierała mydło. Przez kolejnych 40 lat była także pakowana w słoiki. Przeniesienie pasty ze słoika do tubki być może pomogło wydłużyć okres trwałości pasty do zębów.

Stosowanie przeterminowanej pasty do zębów

Czy można używać przeterminowanej pasty do zębów? Prosta odpowiedź brzmi: tak. Przeterminowana pasta do zębów utraci smak i będzie mieć mniejszą zdolność zapobiegania próchnicy i ubytków zębów.

Źródła:

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/does-toothpaste-expire