UBYTKI I PRÓCHNICA

Co to jest próchnica zębów? Leczenie, oznaki i objawy

UDOSTĘPNIJ

Chociaż próchnica zębów jest obecnie jedną z najbardziej powszechnych chorób, to z łatwością można jej zapobiec. Gdy spożywamy pewne pokarmy, bakterie znajdujące się w jamie ustnej rozkładają je, a wytwarzane przez nie kwasy mogą poważnie uszkodzić tkanki twarde zębów. Właśnie w ten sposób powstaje próchnica. 

Co powoduje próchnicę?

Najczęściej objawy próchnicy można zauważyć w dwóch obszarach zębów: na powierzchni okluzyjnej, czyli w górnej części zębów, gdzie nieustannie osadzają się drobiny pokarmu, a także na powierzchni międzyzębowej. W tych dwóch obszarach bakterie działają najbardziej intensywnie, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. Jeśli zęby oraz sąsiednie obszary nie są odpowiednio pielęgnowane, bakterie zaczną żywić się cukrami z pożywienia, a następnie przekształcać je w kwasy. Kwasy te zaczynają demineralizować szkliwo zębów, w którym powstają niewielkie ubytki – tak wygląda pierwszy etap próchnicy. Podczas rozpadu szkliwa ząb traci zdolność naturalnej odbudowy powierzchni wapniowej i fosforanowej dzięki działaniu śliny, a wówczas staje się podatny na działanie kwasów, które niszczą go od środka.

Article Co to jest prochnica zebow? Leczenie, oznaki i objawy - 1

Leczenie próchnicy zębów

Istnieją cztery profesjonalne metody leczenia próchnicy zębów, które pomagają leczyć uszkodzenia próchnicowe.

  • Plomby : Są najczęściej stosowaną formą leczenia próchnicy. Dentysta musi rozwiercić chory ząb, usunąć powierzchnię dotkniętą próchnicą, a następnie założyć odpowiednie wypełnienie. Stomatolodzy mają do dyspozycji kilka różnych materiałów wypełniających, które są dobierane w zależności od lokalizacji próchnicy. W krajach rozwiniętych najczęściej stosowana jest żywica kompozytowa, dostępna w wielu odcieniach. Z uwagi na jej walory estetyczne stomatolodzy często używają jej do wypełniania ubytków w zębach przednich. W przypadku tylnych zębów niektórzy dentyści wolą stosować trwalsze materiały. 

  • Korony: To kolejna metoda stosowana przy leczeniu próchnicy, gdy zniszczona jest znaczna część zęba. Kiedy zniszczony ząb wymaga założenia dużej ilości materiału wypełniającego, staje się bardziej podatny na ukruszenie i ułamanie. W takim przypadku dentysta, chcąc uratować i wyleczyć taki ząb, decyduje się na założenie korony ze stopu metali bądź z porcelany.

  • Leczenie kanałowe: Stomatolog może również podjąć decyzję o leczeniu kanałowym. Gdy próchnica przedostaje się przez szkliwo i osadza w centralnej części zęba, może się nadal rozwijać i uszkodzić nerwy znajdujące się w korzeniu. Wtedy dentysta usuwa uszkodzony lub martwy nerw razem z sąsiadującą tkanką naczyń krwionośnych (miazgą) i zakłada plombę. Na koniec zabiegu zwykle zakładana jest korona.

  • Ekstrakcja: W niektórych przypadkach wyleczenie uszkodzonego zęba jest niemożliwe i trzeba go wyrwać z uwagi na niebezpieczeństwo przeniesienia infekcji na kość szczękową. Usunięcie kilku zębów może mieć wpływ na położenie tych, które pozostały w jamie ustnej, dlatego zalecane jest wtedy założenie w pustym miejscu częściowej protezy, mostu bądź implantu.

Ochrona przed próchnicą

W większości przypadków próchnicy można stosunkowo łatwo zapobiec, dbając o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej. Jednak zaniedbanie codziennej higieny może spowodować poważne skutki. Należy też pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, które pozwolą zdiagnozować chorobę, zanim zdąży się rozwinąć. Im wcześniej dentysta zauważy oznaki niewłaściwej pielęgnacji jamy ustnej, np. tworzenie się płytki nazębnej, tym większe są szanse na skuteczną walkę z próchnicą i chorobami dziąseł. 

Dentysta może zalecić:

  • Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty z użyciem pasty, płynu do płukania jamy ustnej lub żelu do zębów z fluorkiem.  Zalecamy użycie produktów Blend-a-med Pro-Expert z fluorkiem, które pomogą ograniczyć powstawanie kwasów mogących uszkodzić zęby.

  • Regularne korzystanie z nici dentystycznych po szczotkowaniu zębów, zwłaszcza w przypadku osób, które często spożywają pokarmy i napoje bogate w cukier. Niektóre z nich przyczyniają się do powstawania w jamie ustnej szkodliwych kwasów, które niszczą tkankę twardą zęba. Używanie nici dentystycznych raz lub dwa razy dziennie, np. nici dentystycznych Oral-B, pomaga usunąć resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc, do których szczoteczka nie może dotrzeć.