INNE CHOROBY JAMY USTNEJ

Co to jest suchy zębodół?

UDOSTĘPNIJ

Jeśli czeka Cię usuwanie zęba, dentysta może wspomnieć o schorzeniu zwanym suchym zębodołem. Występuje ono, gdy skrzep krwi zostaje uszkodzony lub nie tworzy się prawidłowo, przez co nie pełni funkcji bariery ochronnej w jamie ustnej po usunięciu zęba.

Suchy zębodół jest stanem bolesnym, ale częstotliwość jego występowania jest dość niska– badania wskazują, że dotyka około 1,8% osób po usunięciu zęba. Zwykle można go uniknąć, stosując się do zaleceń stomatologa dotyczących pielęgnacji jamy ustnej po zabiegu. 

Co do objawów suchego zębodołu, możesz być w stanie zauważyć kość w pobliżu miejsca ekstrakcji zęba i odczuwać fale silnego bólu w tym obszarze. 

Przyczyny suchego zębodołu  

 • Zakażenie bakteryjne spowodowane jedzeniem lub piciem po zabiegu

Jako że resztki jedzenia zostają uwięzione w zębodole, wraz z bakteriami jamy ustnej mogą spowodować rozpad skrzepów krwi i zakłócić proces gojenia. Dlatego właśnie stomatolodzy zalecają, aby nie jeść ani nie pić przez pewien czas po usunięciu zęba.

 • Uraz spowodowany szczotkowaniem lub ciałami obcymi

Fizyczne naruszanie skrzepu krwi bezpośrednio po zabiegu może doprowadzić do jego rozpadu i spowolnić proces gojenia.

 • Działanie tytoniu i nikotyny

Dym nikotynowy nie tylko wysusza jamę ustną, ale również zmniejsza do niej dopływ krwi, co nie pozostaje bez wpływu na proces tworzenia się skrzepów.

 • Pigułki antykoncepcyjne

Wysoki poziom estrogenu w doustnych środkach antykoncepcyjnych może wpływać na proces gojenia się i u niektórych kobiet powodować suchość zębodołu.

Objawy suchego zębodołu

Objawy suchego zębodołu, na które należy zwrócić uwagę, to ból odczuwany bezpośrednio po zabiegu oraz objawy drugorzędne:

 • Brak skrzepu krwi w zębodole i widoczna kość w jego obrębie: Jeśli po operacji nie utworzy się skrzep krwi.

 • Stały lub pulsujący ból dziąsła bądź szczęki: Trzy dni po usunięciu zęba ból powinien ustąpić lub można go uśmierzyć środkami przeciwbólowymi. Uczucie pulsowania utrzymujące się przez dłuższy czas jest charakterystycznym objawem suchego zębodołu.

 • Nieprzyjemny zapach wydobywający się z pustego zębodołu: Innym częstym objawem suchego zębodołu jest nieświeży oddech i nieprzyjemny smak, który utrzymuje się w ustach. Jeśli po zastosowaniu płukanki antybakteryjnej (np. płynu do płukania jamy ustnej) dolegliwości nie ustępują, należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa.

 • Ból, który promieniuje na resztę twarzy: Obok pulsującego bólu w miejscu zabiegu, innym częstym objawem wskazującym na wystąpienie suchego zębodołu jest ból odczuwany w okolicy ucha, oka, skroni lub szyi.

Leczenie suchego zębodołu

 • Oczyszczenie zębodołu:

Jedną z podstawowych metod leczenia suchego zębodołu jest oczyszczenie dotkniętego obszaru w celu usunięcia bakterii i resztek jedzenia. Może to pomóc złagodzić ból związany z suchym zębodołem.

 • Opatrunek leczniczy:

Dentysta może również zastosować opatrunek z lekiem, aby wypełnić zębodół po jego oczyszczeniu.

 • Przyjmowanie leków przeciwbólowych, takich jak aspiryna lub ibuprofen:

W przypadku łagodnego bólu leczenie suchego zębodołu w domu może rozpocząć się od zastosowania łagodnych środków przeciwbólowych lub zimnego okładu na dotknięty obszar.

 • Leki przeciwbólowe na receptę:

W przypadku uporczywego i intensywnego bólu lekarz stomatolog może przepisać silniejszy środek przeciwbólowy.

 • Higiena jamy ustnej:

Utrzymuj miejsce ekstrakcji w czystości, płucząc usta delikatnie słoną wodą lub antybakteryjnym płynem do płukania jamy ustnej.

Jak zapobiegać suchemu zębodołowi 

Zapobieżenie powstaniu suchego zębodołu nie zawsze jest możliwe, ale przestrzeganie kilku prostych wskazówek może zwiększyć szanse na utworzenie się skrzepu krwi chroniącego zębodół po ekstrakcji i umożliwiającego jego gojenie. 

 • Unikaj słomek:

Jednym z najprostszych rozwiązań jest zapobieganie wnikania ciał obcych, które mogą zakłócić proces tworzenia się skrzepu krwi. Ssanie przez słomkę może spowodować wypadnięcie skrzepu i powstanie suchego zębodołu.

 • Właściwa higiena jamy ustnej:

Aby zapobiec suchemu zębodołowi, stomatolog może zasugerować poprawienie nawyków w zakresie higieny jamy ustnej. Po utworzeniu się skrzepu często zaleca się płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym i delikatne szczotkowanie zębów szczoteczką elektryczną oraz antybakteryjną pastą do zębów z fluorkiem cyny.

 • Unikaj palenia:

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia suchego zębodołu z uwagi na substancje chemiczne zawarte w produktach tytoniowych. Ponadto sam proces wciągania dymu może często zakłócić tworzenie się skrzepu krwi. Dentyści zwykle zalecają, aby nie używać produktów tytoniowych przez około 3 dni po ekstrakcji.

 • Miękka żywność:

Bezpośrednio po usunięciu zęba należy spożywać bardzo miękkie pokarmy, takie jak jogurty czy tłuczone ziemniaki. W miarę gojenia się jamy ustnej, w drugim dniu można powrócić do spożywania bardziej stałych pokarmów.

Często zadawane pytania dotyczące suchego zębodołu 

Czy suchy zębodół zagoi się sam?

Stomatolog może zasugerować regenerację suchego zębodołu w domu, jeśli będziesz utrzymywać miejsce ekstrakcji w czystości i unikać czynności, które mogą uszkodzić skrzep. Zazwyczaj zagoi się on naturalnie w ciągu około tygodnia.

Po jakim czasie można stwierdzić suchy zębodół?

Powstała po usunięciu zęba szczelina (zębodół) powinna natychmiast zacząć się goić, dlatego objawy suchego zębodołu powinny być widoczne w ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu.

Kiedy można przestać martwić się suchym zębodołem?

Jeśli skrzep krwi utworzy się w ciągu kilku dni po zabiegu, nie trzeba zastanawiać się, co zrobić z suchym zębodołem. Jeśli skrzep się nie uformuje, proces gojenia powinien potrwać około tygodnia.

Jak leczyć suchy zębodół w domu?

Jeśli podejrzewasz u siebie suchy zębodół, natychmiast udaj się do stomatologa. Kontynuuj leczenie, dbając o higienę jamy ustnej w domu: unikaj używania słomek i palenia papierosów przez kilka kolejnych dni.

http://www.scielo.org.za/pdf/sadj/v71n4/06.pdf

Źródła: https://www.webmd.com/oral-health/guide/dry-socket-symptoms-and-treatment

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/dry-socket

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326170

https://www.colgate.com/en-us/oral-health/wisdom-teeth/dry-socket-more-painful-than-thhe-tooth-extraction

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-socket/symptoms-causes/syc-20354376

https://www.medicinenet.com/dry_socket_overview/article.htm