INNE CHOROBY JAMY USTNEJ

Ekstrakcja zęba — procedura, ryzyko, opieka po zabiegu i powrót do zdrowia

UDOSTĘPNIJ

Jeśli masz zaplanowaną ekstrakcję zęba, być może zastanawiasz się, czego się spodziewać. Choć zęby stałe mogą służyć nam całe życie, niektóre czynniki sprawiają, że usunięcie zęba staje się konieczne.

Ekstrakcja zęba może się wydawać groźnym zabiegiem, jednak dla stomatologa jest on rutynowy. W okresie poprzedzającym zabieg oraz tuż po nim warto zastosować się do kilku wskazówek, by zapewnić sobie komfortowy i łagodny proces gojenia po usunięciu zęba.

Przyczyny ekstrakcji zęba

Powody, dla których może być konieczne usunięcie zęba, to eliminacja istniejących problemów lub próba zapobiegnięcia przyszłym schorzeniom. Zanim zostaną one rozpoznane przez stomatologa, mogą pojawić się różne objawy, na przykład ból zębów.

Najczęstsze problemy, które po rozpoznaniu mogą oznaczać konieczność usunięcia zęba, to:

  • Infekcja zęba mądrości. Infekcja często występuje w przypadku zębów mądrości, ponieważ obszar wokół nich jest trudno dostępny i mogą się w nim osadzać resztki żywności i namnażać bakterie.

  • Nadmierne stłoczenie — zęby mogą być usuwane w ramach leczenia ortodontycznego.

  • Zepsuty ząb, który nie nadaje się do leczenia, ciężka infekcja lub złamanie zęba.

Jak przygotować się do ekstrakcji zęba?

Stomatolog przygotowuje się do zabiegu ekstrakcji poprzez wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba, który jest przyczyną problemów. Usunięcie zęba jest zabiegiem chirurgicznym i zazwyczaj przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym.

Należy poinformować stomatologa o aktualnie zażywanych lekach, suplementach diety lub innych środkach oraz o ewentualnych alergiach na leki. Aby uniknąć powikłań po ekstrakcji zęba, należy poinformować stomatologa również o wszelkich schorzeniach i problemach medycznych, takich jak cukrzyca, choroby wątroby lub tarczycy, nadciśnienie, sztuczny staw, upośledzenie odporności.

Warto również wiedzieć, że przed i/lub po zabiegu chirurgicznym mogą zostać przepisane antybiotyki. Czynniki brane pod uwagę przez stomatologa to czas trwania, rozległość zabiegu i stopień infekcji.

Zabieg ekstrakcji zęba

Jeśli czeka Cię usunięcie zęba, być może zastanawiasz się, jak długo trwa taki zabieg? Rutynowa ekstrakcja może trwać zaledwie 20-30 minut, ale w przypadku usuwania większej ilości zębów może zająć dodatkowe 15 minut na każdy ząb.

Prosta ekstrakcja zęba

Są dwa główne rodzaje zabiegów ekstrakcji zębów. Pierwszy nazywany jest prostym, ponieważ dotyczy zębów, które widać, i zazwyczaj jest przeprowadzany przez stomatologa.

Chirurgiczne usuwanie zębów

Bardziej skomplikowanym zabiegiem ekstrakcji jest chirurgiczne usunięcie zęba (zwane również drobną chirurgią jamy ustnej). Zabieg ten jest bardziej skomplikowany, ponieważ w tym przypadku ząb jest częściowo albo całkowicie uwięziony w kości szczęki lub jest z nią „zrośnięty” (ankyloza). Zabieg taki zwykle przeprowadzany jest przez chirurga jamy ustnej, ponieważ konieczne jest nacięcie dziąsła i usunięcie części kości.

Powikłania po ekstrakcji zęba

Jeśli stomatolog zaleci zabieg usunięcia zęba, poinformuje Cię o objawach, jakich możesz się spodziewać po ekstrakcji, np. obrzęku. Istnieje również kilka innych rodzajów powikłań, których możesz doświadczyć. Oto, jak najlepiej sobie z nimi poradzić.

Co to jest suchy zębodół?

Suchy zębodół jest najczęściej występującym powikłaniem po ekstrakcji zęba. Proces gojenia po usunięciu zęba polega na wytworzeniu się skrzepu oraz nowej ochronnej warstwy tkanki nad zębodołem. Jeśli to nie nastąpi, pojawią się objawy suchego zębodołu, ponieważ zębodół będzie pozbawiony ochrony.

Objawy suchego zębodołu

Główne objawy suchego zębodołu to intensywny ból odczuwany w kości pod usuniętym zębem oraz potencjalne zapalenie i zakażenie suchego zębodołu, które mogą nastąpić po okresie odczuwanego dyskomfortu. Jeśli wiesz, czym jest silna nadwrażliwość zębów, ból związany z suchym zębodołem jest podobny. Może on również promieniować poza zainfekowany obszar i niekiedy towarzyszy mu charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Jak uniknąć suchego zębodołu?

Po zabiegu usunięcia zęba należy przestrzegać kilku zaleceń:

  • Unikaj dotykania miejsca ekstrakcji językiem lub palcami, ponieważ może to uniemożliwić tworzenie się ochronnego skrzepu krwi

  • Płukanie jamy ustnej słoną wodą może pomóc w utrzymaniu w czystości w trakcie gojenia.

  • Unikaj palenia papierosów i picia przez słomkę. Używanie słomki może spowodować wypadnięcie skrzepu krwi i zakłócenie procesu gojenia.

Porady dotyczące pielęgnacji po ekstrakcji zęba

Unikanie czynników ryzyka wystąpienia suchego zębodołu to tylko jedna ze wskazówek, o których należy pamiętać po usunięciu zęba, a jest ich więcej:

  • Nie należy stosować płynów do płukania jamy ustnej ani płukanek, ponieważ mogą one powodować podrażnienia podczas procesu gojenia po usunięciu zęba; należy też unikać gorących pokarmów przez co najmniej jeden dzień po operacji.

  • Najlepszym sposobem na utrzymanie higieny jamy ustnej na drugi dzień po zabiegu jest delikatne płukanie ust słoną wodą po każdym posiłku.

  • Podczas gojenia się jamy ustnej należy unikać używania elektrycznej szczoteczki do zębów, aby pozwolić na utworzenie się skrzepu krwi w obszarze pozabiegowym. Warto używać szczoteczki do zębów dla dzieci, ponieważ jej mała główka i wyjątkowo miękkie włosie umożliwiają delikatne i precyzyjne szczotkowanie.

Źródła:

https://www.webmd.com/oral-health/guide/pulling-a-tooth-tooth-extraction

https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/tm6328 

https://www.healthline.com/health/tooth-extraction-aftercare

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25909940