Dlaczego warto wybrać płyn do płukania jamy ustnej Oral-B?

Najlepszy płyn do płukania ust

Najlepszy płyn do płukania ust article banner
UDOSTĘPNIJ

Wybierając rodzaj płynu do płukania ust do rutynowej higieny jamy ustnej, warto wiedzieć, jakie są różnice między takimi produktami.

Poznaj różne rodzaje płynów do płukania ust

Płyn do płukania ust odświeża oddech, ale nie oczyszcza zębów. Płyny do płukania ust nie zastępują regularnej higieny jamy ustnej, obejmującej szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i codzienne używanie nici dentystycznej, ale mogą pomóc usunąć resztki jedzenia z jamy ustnej. Standardowe płyny do płukania ust dostępne bez recepty zawierają składniki odświeżające oddech, takie jak aromat miętowy, ale nie zawierają fluoru, chyba że na etykiecie podano inną informację.

Płyn do płukania ust z alkoholem

Niektóre osoby chciałyby stosować płyn do płukania ust w ramach codziennej higieny jamy ustnej, ale zniechęca je do tego zawartość alkoholu w tego rodzaju produktach. Niektórzy odczuwają dyskomfort, płucząc usta płynem z alkoholem przez zalecany czas (wiele płynów zawiera około 20% alkoholu). Innych niepokoi fakt, że 20% alkoholu wystarczy, by wywołać chorobę u dzieci lub u nastolatków eksperymentujących z piciem płynu do płukania ust. Również niektórzy leczący się alkoholicy unikają płynów do płukania ust, ponieważ udowodniono, że zawarty w nich alkohol może spowodować nawrót choroby alkoholowej.

Płyn do płukania ust bez alkoholu

Na szczęście dostępne są alternatywne rozwiązania. W sprzedaży są również płyny do płukania ust niezawierające alkoholu, które zapewniają takie same lub podobne korzyści zdrowotne co typowe produkty z alkoholem. Warto rozważyć stosowanie płynu do płukania ust z CPC (chlorkiem cetylopirydyniowym). Ten składnik można znaleźć w wielu produktach do higieny jamy ustnej. Potwierdzono, że CPC jest bezpieczny i skuteczny. Zawarty w płynie do płukania ust wiąże się z drobnoustrojami i niszczy je, co pozwala zmniejszyć ich odkładanie się na zębach.

Płukanka z fluorem

Płukanka z fluorem nie usuwa płytki nazębnej. Jej działanie polega na ochronie zębów przed kwasami wytwarzanymi przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Nie zastępuje szczotkowania zębów ani czyszczenia ich nicią dentystyczną. Zawarty w niej fluor wnika w szkliwo pokrywające zęby i może chronić je przed powstawaniem ubytków, zwłaszcza u osób, które mają do nich skłonność.

O czym trzeba pamiętać

Należy pamiętać, że płyn do płukania ust lub płukankę z fluorem należy stosować po wyszczotkowaniu zębów i użyciu nici dentystycznej. Warto również pamiętać, że nie zaleca się stosowania płynów ani płukanek do ust w przypadku dzieci poniżej 6. roku życia, ponieważ tak małe dzieci mogą połykać płyn lub płukankę, zamiast je wypluwać.