Problemy z dziąsłami biorą swój początek na linii dziąseł oraz między zębami. Codzienne czyszczenie zębów nicią dentystyczną stanowi istotny element codziennej higieny jamy ustnej, wspomagając usuwanie płytki nazębnej z obszarów, gdzie nie dotrze szczoteczka.
Aby w pełni skorzystać z czyszczenia zębów nicią, należy stosować odpowiednią technikę.
Amerykańskie Stowarzyszenie Techników Dentystycznych wyjaśnia cztery kluczowe elementy składające się na technikę czyszczenia zębów nicią dentystyczną:
Zawinięcie: dookoła palców środkowych obu dłoni nawijamy ok. 50 cm nici. Następnie napinamy nić, używając kciuka i palców wskazujących, tak by między palcami zostało ok. 2,5-3 cm nici. Manewrując kciukami wsuwamy nić w przestrzeń między zębami przednimi.
Prowadzenie nici: między palcami powinno znajdować się ok. 2,5-3 cm nici. Przy użyciu palców wskazujących wprowadzaj nić między powierzchnie styczne dolnych zębów.
Ślizganie: ruchem zygzakowatym delikatnie wprowadź nić między zęby. NIE PRZERYWAJ NICI, MAJĄC JĄ MIĘDZY ZĘBAMI. Otocz nicią każdą stronę zęba.
Przesuwanie: przesuwaj nić w górę i w dół po powierzchni zęba oraz pod linią dziąseł. Wyczyść w ten sposób każdy ząb, stosując za każdym razem czysty odcinek nici.
Technika ta stosowana jest dla każdego rodzaju nici: woskowanych, niewoskowanych, o grubszym przekroju czy taśm dentystycznych. Nie ma znaczenia, czy zaczynasz od zębów górnych czy dolnych, lub przednich czy tylnych. Ważne, by mieć pewność, że każdy ząb został wyczyszczony, w tym tylna część ostatnich zębów po lewej i prawej stronie, część górna i dolna. Nie wolno zapomnieć też o wyczyszczeniu obszaru pod linią dziąseł oraz wzdłuż boków zębów, które sąsiadują z miejscami po usuniętych zębach – w miejscach tych również mogą utknąć resztki jedzenia.
Stosowanie flossera
W przypadku stosowania ręcznego flossera, technika czyszczenia jest bardzo podobna. Trzymając mocno uchwyt flossera, skieruj jego końcówkę pod kątem w stosunku do obszaru, który chcesz wyczyścić (górne lub dolne zęby). Wprowadź nić między zęby i napnij ją, upewniając się, że się nie zerwie. Zastosuj ten sam ruch zygzakowaty, co przy użyciu tradycyjnej nici dentystycznej. Zagnij nić dookoła zęba, przesuwając ją pod linią dziąseł i wzdłuż powierzchni zęba.
Stosowanie flossera elektrycznego
Ta sama technika obowiązuje podczas używania flossera elektrycznego. Wprowadź delikatnie flosser w odpowiednie miejsce i ruchem zygzakowatym poruszaj nim do przodu i do tyłu. Masz trudności z dotarciem do zębów tylnych? Niektóre flossery wyposażone są w zakrzywione uchwyty, dzięki którym łatwiej jest dotrzeć do mniej dostępnych miejsc.
Czyszczenie w miejscach po zabiegach dentystycznych
Jeżeli nosisz aparat ortodontyczny lub inne akcesoria dentystyczne, właściwa technika czyszczenia zębów ma znaczenie głównie dla uniknięcia zahaczenia się nici o druty lub zamki aparatu. Można używać specjalnej nici ortodontycznej, która wyposażona jest w twardą końcówkę, którą łatwo przeciągniemy pod głównym drutem (zwanym też łukiem) aparatu. Można kupić sobie też nawlekacz do nici, giętkie narzędzie z pętelką na jednym końcu i wykałaczką na drugim. Stosując nawlekacz, należy umieścić 50-centymetrowy kawałek nici w pętelce. Następnie wprowadzić ostry koniec flossera pod łuk i przeciągnąć pod nim nić. Gdy nić jest już na właściwym miejscu, wykonujemy standardowe ruchy jak przy użyciu samej nici.
Bądź delikatny
Niewłaściwa technika czyszczenia zębów nicią może spowodować problemy. Zatem sprawą ważną jest delikatność podczas czyszczenia, zwłaszcza przy użyciu flossera elektrycznego. Upewnij się, że rozumiesz instrukcję użycia flossera. W razie niepewności poproś dentystę lub jego asystenta o demonstrację.