Płytka nazębna i kamień nazębny

Różnica między płytką a kamieniem nazębnym

Roznica miedzy plytka a kamieniem nazebnym article banner
UDOSTĘPNIJ

Różnica między płytką a kamieniem nazębnym

Mnóstwo osób pyta swojego dentystę, czy istnieje różnica między płytką a kamieniem nazębnym – i jest to istotne pytanie. Powstawanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego to powszechne problemy stomatologiczne. Zbyt długie odkładanie się płytki nazębnej może może prowadzić do powstania próchnicy czy zapalenia dziąseł. Kamień nazębny to zwapniona płytka nazębna. Podstawowa wiedza na temat tych dwóch problemów pomoże Ci właściwie zadbać o higienę jamy ustnej. 

Płytka nazębna: fakty

Płytka nazębna to lepki, bezbarwny film zawierający bakterie, który w sposób naturalny powstaje na powierzchni zębów, szczególnie wzdłuż linii dziąseł w ciągu czterech do dwunastu godzin po szczotkowaniu. Cukry zawarte w żywności i napojach łączą się z bakteriami płytki nazębnej, co powoduje wyzwalanie się kwasów. Kwasy te atakują i niszczą szkliwo, co z kolei powoduje powstawanie ubytków. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej mogą być również przyczyną zapalenia dziąseł. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów jest najskuteczniejszym narzędziem w zwalczaniu płytki nazębnej. Jeśli płytka nazębna nie jest usuwana w wyniku regularnego szczotkowania zębów, utwardza się na powierzchni zębów i tym samym tworzy kamień nazębny.

Kamień nazębny: bezlitosna prawda

Kamień nazębny to twardy, skamieniały osad, który prowadzi do powstawania przebarwień powierzchniowych. Kamień nazębny tworzy się wtedy, gdy pozostałości płytki nazębnej na powierzchni zęba wchodzą w reakcję z minerałami zawartymi w ślinie. Jedynie dentysta może usunąć kamień nazębny, lecz regularne i dokładne szczotkowanie zębów szczoteczką elektryczną Oral-B® może skutecznie zapobiec odkładaniu się kamienia nazębnego.