Dlaczego warto wybrać nić dentystyczną Oral-B?

Nić dentystyczna i jej historia

The history of dental floss article banner
UDOSTĘPNIJ

Po wieloletnich badaniach antropolodzy dowiedli, że już w starożytności ludzie używali różnych elementów, np. naostrzonych patyków, do czyszczenia powierzchni międzyzębowych.

Kto wymyślił nić dentystyczną?

Jednak większość źródeł podaje, że wynalezienie nici dentystycznej należy przypisać pewnemu dentyście z Nowego Orleanu, który w 1815 r. zaczął namawiać swoich pacjentów do korzystania z cienkiej, jedwabnej nici do czyszczenia obszarów między zębami.

Kiedy wynaleziono nić dentystyczną?

Pomysł się sprawdził i w 1882 r. firma Codman and Shurtleft, z siedzibą w Randolph w stanie Massachusetts, rozpoczęła sprzedaż niewoskowanej, jedwabnej nici dentystycznej. Następnie w 1896 r. pojawiła się pierwsza nić dentystyczna firmy Johnson & Johnson. Firma J&J z New Jersey opatentowała nić dentystyczną w 1898 r. – była ona wytwarzana z tego samego jedwabiu, którego używano do produkcji szwów.

Nić dentystyczna – innowacje (1940-1950)

W latach 40. XX w. do produkcji nici dentystycznych zaczęto używać materiału nylonowego, zamiast jedwabiu. Struktura nylonu oraz jego odporność na strzępienie się sprawiła, że okazał się lepszym materiałem niż jedwab. Użycie nylonu przyczyniło się również do wynalezienia nici woskowanej w latach 40. oraz taśmy dentystycznej w latach 50. XX wieku.

Nić dentystyczna obecnie

Od tamtej pory pojawiło się wiele różnych rodzajów nici dentystycznych, w tym nici wykonane z nowych materiałów, np. Gore-Texu oraz o różnej strukturze, np. nici gąbczaste lub bardzo miękkie. Ponadto nici obecnie dostępne na rynku mają różne dodatkowe cechy, które ułatwiają nitkowanie. Na przykład nić z utwardzoną końcówką zaprojektowano z myślą o nitkowaniu zębów wokół aparatu ortodontycznego lub innych podobnych elementów. Obecnie codzienne nitkowanie, w połączeniu z myciem zębów dwa razy dziennie i regularnym używaniem płynu do płukania ust, stanowi ważny element, który pozwala zachować zdrowie jamy ustnej.