Czym jest irygator?
Jest to ręczny przyrząd do pielęgnacji jamy ustnej, który kieruje strumień wody między zęby i dziąsła, usuwając resztki jedzenia, płytkę bakteryjną i nagromadzone bakterie. W połączeniu z codziennym stosowaniem nici dentystycznej, irygator pozwala usprawnić codzienną higienę jamy ustnej.
Choć istnieje wiele różnych rodzajów irygatorów, wszystkie posiadają zbiornik wodny, zasilający pompę silniczek elektryczny oraz specjalną dyszę. Silniczek oraz pompa sprawiają, że ze zbiornika wydobywa się strumień wody pod ciśnieniem, która dzięki dyszy przepływa przez przestrzenie międzyzębowe, usuwając płytkę bakteryjną, resztki jedzenia oraz nagromadzone bakterie.
Rodzaje – zasadniczo istnieją cztery rodzaje irygatorów dentystycznych: stacjonarne, bezprzewodowe lub zasilane bateriami, prysznicowe oraz kranowe.
Irygatory stacjonarne – są najcięższe i największe spośród wymienionych czterech rodzajów. Tego typu irygator należy umieścić na płaskiej powierzchni i podłączyć do pobliskiego gniazdka elektrycznego. Wyposażony jest on również w zbiornik wodny, który po opróżnieniu należy uzupełnić.
Bezprzewodowe lub zasilane bateriami – zazwyczaj smukłe, niewielkie i przenośne. Tego rodzaju irygatory gwarantują największą elastyczność i świetnie sprawdzają się w podróży. W porównaniu do flosserów stacjonarnych mogą się jednak cechować mniejszymi możliwościami.
Irygator prysznicowy – irygator tego rodzaju należy połączyć ze słuchawką prysznicową, aby skorzystać z irygatora przed lub po wzięciu prysznica. Nie jest konieczny prąd ani baterie i nie trzeba się martwić o uzupełnianie zapasu wody, jednak kontrolowanie takiego irygatora jest zasadniczo trudniejsze.
Irygator kranowy – najpowszechniejszy typ irygatorów, podobny do tych prysznicowych, ale posiada przewód, który należy podłączyć do umywalki. Podobnie jak w przypadku modeli prysznicowych, wadą jest sterowność.
Ustawienia ciśnienia – większość najwyższej klasy irygatorów umożliwia regulację ciśnienia, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób z wrażliwymi dziąsłami, implantami oraz noszących aparaty ortodontyczne. Funkcja regulacji pulsacji jest szczególnie pomocna jeśli chodzi o rozluźnianie cząstek żywności, do których trudno się dostać.
Wielkość – kompaktowa, bezprzewodowa konstrukcja ułatwia kontrolowanie urządzenia.
Zalety irygatora
Najwyższej klasy irygatory dentystyczne, takie jak te marki Oral-B, posiadają wiele trybów – w tym tryb dla wrażliwych dziąseł, co stanowi świetne rozwiązanie dla osób o wrażliwych dziąsłach. To również delikatny choć skuteczny sposób czyszczenia koron, aparatów ortodontycznych, mostów i implantów.
Kolejną kwestią związaną z codziennym stosowaniem nici dentystycznej jest to, że wielu osobom poprawne nitkowanie nie przychodzi łatwo. Zamiast ułożyć nić na kształt przypominający literę C, aby przylegała do wszystkich płaszczyzn zęba, większość ludzi po prostu wkłada ją między zęby. Co więcej, nitkując zęby niewłaściwie, można uszkodzić tkankę dziąseł. Irygatory, w porównaniu do nici dentystycznej, są technicznie mniej wymagające i nie wymagają wkładania rąk do ust lub zajmowania się zużytą nicią dentystyczną. Biorąc pod uwagę mniejsze wymogi techniczne oraz mniejszy ból, wiele osób ma większą motywację, by w codziennej pielęgnacji jamy ustnej uwzględnić czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.
Czy powinienem(-nam) stosować irygator?
Irygatora nie należy stosować zamiast zwykłego szczotkowania i czyszczenia zębów nicią dentystyczną, jednak jest to świetne uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Jest to również skuteczne narzędzie w następujących przypadkach:
Krwawienie dziąseł – istnieje kilka powszechnych przyczyn krwawienia dziąseł. Pierwszą z nich jest zapalenie dziąseł. Nieleczone może przekształcić się w zapalenie przyzębia a te z kolei, nawet do utraty zębów. Krwawienie dziąseł można również spowodować zbyt mocnym czyszczeniem za pomocą nici dentystycznej. Irygatory to świetny sposób na czyszczenie problematycznych obszarów bez bólu towarzyszącemu stosowaniu nici dentystycznej. Przed przystąpieniem do tradycyjnego nitkowania, możesz także skorzystać z irygatora Oral-B w trybie delikatnego czyszczenia, aby w łagodny sposób pozbyć się możliwie jak największej ilości resztek jedzenia.
Nosisz aparat ortodontyczny – jedzenie ma tendencję do gromadzenia się za zamkami ortodontycznymi oraz pod drutami aparatu ortodontycznego. Irygatory świetnie sobie radzą z dotarciem do tych trudno dostępnych obszarów, w których uwięzione są resztki jedzenia. Nieleczona płytka bakteryjna w okolicy zamków ortodontycznych może powodować rozmaite problemy stomatologiczne, w tym chorobę dziąseł.
Suchość w ustach – ślina w naturalny sposób oczyszcza usta oraz zapobiega gromadzeniu się lepkiej płytki bakteryjnej. Jednak z powodu niektórych leków czy uwarunkowań genetycznych, niektóre osoby nie wytwarzają wystarczającej ilości śliny. To może prowadzić do chorób dziąseł i ubytków. Irygator stanowi łatwy sposób nawilżania ust oraz usuwa lepką płytkę bakteryjną.
Jedzenie zawsze utyka w zębach – w zębach niektórych osób jedzenie utyka łatwiej niż u innych. Może to być spowodowane kształtem zębów lub tym, że nie są idealnie równe. Jedzenie może również utknąć w okolicy wykonanych zabiegów dentystycznych, takich jak mosty oraz implanty zębowe. Irygatory Oral-B są idealnym narzędziem do czyszczenia obszarów problematycznych u osób, w zębach których jedzenie utyka łatwiej, zarówno z powodu uwarunkowań genetycznych, mostów, jak i implantów.