DOROŚLI

Dobry dentysta – Jak go znaleźć?

Image - Article Hero - Dobry dentysta – Jak go znaleźć? article banner
UDOSTĘPNIJ

Jak znaleźć dobrego dentystę

Przy poszukiwaniu odpowiedniego dentysty dla siebie i swojej rodziny trzeba uwzględnić różne czynniki. Wszystko jednak sprowadza się do czterech aspektów: Kompetencje, wygoda, predyspozycje i koszty.

Twój dentysta musi być przede wszystkim kompetentny, a zatem musi prezentować wysoki poziom profesjonalizmu oraz znać najnowsze sposoby leczenia i nowości w dziedzinie stomatologii. Aby mieć pewność, że wybierasz specjalistę, poszukaj dentysty zrzeszonego w Academy of General Dentistry (AGD, Amerykańska Akademia Stomatologii). Dentyści zrzeszeni w AGD muszą spełniać wymóg ustawicznego dokształcania i zobowiązują się do przestrzegania najwyższych standardów etyki i opieki nad pacjentem.

Możliwości, które warto rozważyć

  • Szkoły stomatologii: W Stanach Zjednoczonych dentysta może mieć tytuł DMD (Doctor of Dental Medicine) lub DDS (Doctor of Dental Surgery). Oba te tytuły dotyczą dentystów ogólnych, wykształconych w taki sam sposób, lecz różne szkoły stomatologii stosują różne nazewnictwo. Wiele uczelni stomatologicznych sponsoruje kliniki, w których usługi dentystyczne są tańsze. Odwiedź stronę Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystycznego ada.org, na której możesz znaleźć listę uczelni stomatologicznych i sprawdzić, czy w Twojej okolicy znajduje się klinika prowadzona przez jedną z nich. Możesz także zapytać o to lekarza rodzinnego.

  • Rozejrzyj się: Możesz ocenić łączny koszt opieki dentystycznej, kalkulując koszt dojazdu do dentysty i dogodność jego godzin pracy. Wiele planów ubezpieczeniowych pokrywa 100 procent kosztów przynajmniej jednej podstawowej wizyty kontrolnej i profesjonalnego czyszczenia w roku. Sporo planów pokrywa dwie kontrole rocznie. Zawsze warto włożyć trochę wysiłku w znalezienie dobrego dentysty, który prowadzi leczenie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli potrzebujesz leczenia, którego nie pokrywa Twoje ubezpieczenie, skontaktuj się z Amerykańskim Stowarzyszeniem Dentystycznym i dowiedz się, czy w Twojej okolicy są kliniki prowadzone przez uczelnie stomatologiczne. Kliniki kształcące przyszłych dentystów są nadzorowane przez wybitnych specjalistów. Często oprócz podstawowej opieki dentystycznej oferują także zaawansowane metody leczenia – często w atrakcyjnych cenach.

  • Plany pomocowy: Poprzez stronę Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystycznego lub za pośrednictwem swojego lekarza rodzinnego skontaktuj się ze stanowym stowarzyszeniem stomatologicznym, aby dowiedzieć się, jakie są możliwości pomocy w finansowaniu opieki dentystycznej dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Programy pomocowe różnią się w zależności od stanu. Niektóre stany mogą oferować specjalne programy finansowania opieki dentystycznej dla dzieci. Niektórzy dentyści i uczelnie stomatologiczne uczestniczą również w lokalnych programach pomocowy społecznej i świadczą bezpłatne lub niedrogie usługi dla osób nieposiadających ubezpieczenia. Jeśli nie masz ubezpieczenia dentystycznego, być może za pośrednictwem swojego pracodawcy możesz prowadzić celowe konto oszczędnościowe , na którym zgromadzisz środki na planowane leczenie ortodontyczne. Inna warta rozważenia możliwość to pomoc Bureau of Primary Health Care, należącego do agencji Health Resources and Services Administration, które finansuje ośrodki zdrowia zapewniające tańszą opiekę dentystyczną (oraz medyczną).

  • Wygoda: Wygoda to kolejny ważny czynnik przy poszukiwaniu dentysty. Znacznie łatwiej będzie Ci dotrzeć na wizyty do dentysty, który przyjmuje niedaleko Twojego domu lub miejsca pracy. Sprawdź także, czy godziny pracy gabinetu pasują do Twojego grafiku. Może wolisz wizyty w godzinach wieczornych lub w weekendy? Czy masz dzieci, które będą chodzić do dentysty po szkole? Warto zastanowić się nad tymi pytaniami.

  • Predyspozycje: Niektórzy dentyści mają lepsze podejście do pacjentów, którzy boją się leczenia, niezależnie czy chodzi o wypełnienie drobnego ubytku, czy leczenie kanałowe. Jeśli jesteś takim pacjentem, poproś znajomych lub kolegów z pracy, aby polecili Ci dentystę, którego sami lubią i który potrafi uspokoić pacjenta. Zapytaj potencjalnego dentystę, czy stosuje znieczulenie. Polega ono na podaniu przed zabiegiem znieczulenia w postaci tabletki, gazu wziewnego lub środka w zastrzyku

  • Dentyści mający podejście do dzieci: Jeśli masz dzieci, warto poszukać dentysty specjalizującego się w stomatologii dziecięcej, chociaż większość dentystów ogólnych prowadzi gabinety rodzinne i leczy pacjentów w każdym wieku. Oczywiście niektórzy dentyści mają lepszy kontakt z dziećmi i potrafią leczyć je skuteczniej niż inni. Warto poprosić innych rodziców o pomoc w znalezieniu dentysty odpowiedniego dla dzieci, ponieważ pozytywne doświadczenia z dzieciństwa zachęcają do systematycznej dbałości o zdrowie zębów w przyszłości.

Aby uzyskać więcej informacji pomocnych przy szukaniu dentysty, skontaktuj się z HRSA pod numerem 1-888-ASK-HRSA lub wejdź na stronę ask.hrsa.gov/pc.