CIĄŻA

Leczenie zębów w czasie ciąży

Leczenie zębów w czasie ciąży article banner
UDOSTĘPNIJ

Poinformuj stomatologa możliwie jak najszybciej

Systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej jest szczególnie ważne w przypadku kobiet w ciąży. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Ciąża wpływa na zmianę poziomu hormonów w organizmie, co zwiększa ryzyko pojawienia się choroby przyzębia, która jest najpoważniejszą formą choroby dziąseł. Gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, poinformuj o tym swojego stomatologa, ponieważ wykonywanie zdjęć rentgenowskich w tym okresie może nie być bezpieczne. Jeśli dopiero starasz się o dziecko, powinnaś również powiadomić o tym swojego dentystę. Pomoże to zaplanować termin wykonania RTG oraz przeprowadzenia innych zabiegów, jakie będą konieczne. Poinformuj stomatologa o lekach, jakie zażywasz, a także o innych zaleceniach lekarskich, których musisz przestrzegać, ponieważ mogą one mieć wpływ na dobór odpowiedniej metody leczenia. Jeżeli to możliwe, umów się na wizytę u dentysty jeszcze przed zajściem w ciążę, aby nie dopuścić do rozwoju ewentualnych chorób i dolegliwości w obrębie jamy ustnej.

W pierwszym trymestrze ciąży staraj się przekładać zabiegi stomatologiczne na późniejszy termin.

Pierwszy trymestr ciąży (tj. pierwsze 13 tygodni) to okres, w którym u dziecka rozwija się większość podstawowych narządów. Jeśli w pierwszym trymestrze wybierzesz się do dentysty, poinformuj go o tym, że jesteś w ciąży i zgłosiłaś się jedynie na wizytę kontrolną oraz rutynowe oczyszczanie. W miarę możliwości przełóż wszelkie zabiegi stomatologiczne na okres po pierwszym trymestrze. Nie rezygnuj jednak z leczenia w przypadku nagłego problemu z zębami! Infekcje w jamie ustnej mogą zaszkodzić zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Dlatego w takiej sytuacji niezwłocznie udaj się do stomatologa i pamiętaj, by poinformować go, że jesteś w ciąży.

Idź na kontrolę do stomatologa w trzecim trymestrze

Jeśli przełożyłaś wizytę u dentysty w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, trzeci trymestr to dobry okres na wizytę kontrolną i sprawdzenie stanu swoich zębów. Odwiedzając stomatologa w tym czasie, dowiesz się, jak uniknąć problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej już po narodzinach dziecka.