Dowiedz się więcej o nadwrażliwości zębów

Co to jest nadwrażliwość zębów i odsłonięta zębina?

UDOSTĘPNIJ

Nadwrażliwość zębów wiąże się z się z bólem i dyskomfortem. Wiele osób cierpiących z powodu nadwrażliwości zębów unika pewnych czynności ze względu na intensywny ból.

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Osoby cierpiące z powodu nadwrażliwości zębów unikają niektórych zwykłych czynności, np. jedzenia i picia gorących lub zimnych pokarmów i napojów, a także szczotkowania zębów z obawy przed silnym bólem. Nadwrażliwość pojawia się, gdy zębina, porowata tkanka zęba, zostaje odsłonięta. W zębinie występują mikroskopijne kanaliki zwane kanalikami zębinowymi, które są drogami do nerwu. Po odsłonięciu kanalików zębinowych w wyniku cofania się tkanki dziąsła lub utraty szkliwa nerwy są łatwiej stymulowane przez pewne bodźce powodujące nadwrażliwość zębów. 

Image - Article Hero - Sensitive teeth

Więcej informacji na temat nadwrażliwości zębów znajdziesz tutaj >

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

Niektóre czynniki, które mogą wpływać na nadwrażliwość zębów to:

- Zbyt mocne szczotkowanie lub korzystanie ze szczoteczki z twardym włosiem.

- Zgrzytanie zębami.

- Profesjonalne czyszczenie zębów (skaling, piaskowanie) lub inwazyjne zbiegi stomatologiczne.

- Profesjonalne zabiegi wybielające (mogą prowadzić do tymczasowej nadwrażliwości zębów, której objawy ustępują najczęściej krótko po odbytym zabiegu).

Jeśli masz objawy nadwrażliwości zębów, odwiedź stomatologa, który oceni skalę problemu i zasugeruje odpowiednie środki zaradcze.

Jakie są sposoby leczenia i zapobiegania nadwrażliwości zębów?

Udaj się do dentysty, który oceni skalę problemu, udzieli fachowych rad dotyczących pielęgnacji wrażliwych zębów oraz zaproponuje indywidualnie dobrany plan zapobiegania nadwrażliwości zębów.

Oto przykłady działań, które pomogą zmniejszyć dyskomfort związany z nadwrażliwością zębów oraz zapobiec nawrotowi tego problemu w przyszłości.

  1. Używaj szczoteczki o miękkich włóknach – pomoże to ograniczyć cofanie się dziąseł.

  2. Szczotkuj zęby łagodną pastą, która pozwoli usunąć płytkę nazębną, a jednocześnie złagodzi objawy nadwrażliwości zębów.

  3. Szczotkuj i nitkuj zęby dwa razy dziennie, aby zapobiec cofaniu się dziąseł.

  4. Pamiętaj o konieczności czyszczenia wszystkich części jamy ustnej, w tym przestrzeni międzyzębowych i linii dziąseł.

  5. Unikaj kwaśnych pokarmów i napojów.

W przypadku nadwrażliwości zębów zdrowie jamy ustnej zaczyna się od wypracowania odpowiednich nawyków związanych ze szczotkowaniem zębów.