INNE CHOROBY JAMY USTNEJ

Wrastający ząb mądrości: Jak leczyć zapalenie

Wrastający ząb mądrości: Jak leczyć zapalenie article banner
UDOSTĘPNIJ

Czym jest ząb zatrzymany?

Ząb częściowo zatrzymany to ząb, który nie wyrżnął się całkowicie przez dziąsło. Okolice zębów częściowo zatrzymanych są szczególnie trudne do wyczyszczenia i podatne na zapalenie dziąseł. Górne zęby mądrości, które zazwyczaj wyrzynają się wcześniej niż ich dolne odpowiedniki, mogą naciskać na niewyrżnięte zęby dolne, powodując podrażnienie oraz zwiększone ryzyko infekcji.

Objawy zapalenia okołokoronowego

Zapalenie tkanki między zębem a okrywającym go fragmentem dziąsła w okolicy zęba częściowo zatrzymanego nosi nazwę zapalenia okołokoronowego. Najczęściej występuje ono w przypadku zębów mądrości, które często zatrzymują się w stanie tylko lekko wyrżniętym ponad linię dziąseł.

Leczenie zapalenia okołokoronowego

Stomatolog może zacząć leczenie zapalenia okołokoronowego od wypłukania resztek pokarmów z obszaru wokół danego zęba. Następnie na podstawie zdjęcia rentgenowskiego może ocenić, czy ząb zatrzymany ma szanse się wyrżnąć. Jeśli jest to mało prawdopodobne, stomatolog prawdopodobnie zaleci usunięcie zarówno górnych, jak i dolnych zębów mądrości. Czasami oba zęby mogą zostać usunięte podczas jednej wizyty, jednak niektórzy dentyści zalecają usuwanie ich osobno. Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że górny lub dolny ząb mądrości pozostanie zatrzymany, zaleca się usunięcie obu tych zębów, co zmniejsza ryzyko zapalenia dziąseł z powodu zmian w układzie zębów.