Co powoduje ból zębów?
Chyba każdy doświadczył kiedyś bólu zęba, czy to z powodu poluzowania, zatrzymania zęba mądrości, czy też nadwrażliwości podczas jedzenia zimnych lub gorących potraw. Jeśli ból zęba utrzymuje się dłużej niż dzień lub dwa, należy zgłosić się do dentysty, ponieważ może być konieczne leczenie. Zęby psują się także u dzieci i one również muszą odwiedzać stomatologa. Jeśli dziecko skarży się na uporczywy ból zęba, jak najszybciej zaprowadź je do dentysty. Zgłoś się do dentysty niezwłocznie, jeśli bólowi zęba (u Ciebie lub dziecka) towarzyszy gorączka, albo problemy z oddychaniem lub przełykaniem.
Przyczyny bólu zębów
Bóle zębów mogą mieć wiele przyczyn, od choroby dziąseł aż po zaciskanie szczęk. Jedną z nich może być także nadwrażliwość korzenia zęba. Korzeń stanowi dwie trzecie zęba i jest to dolna część, osadzona całkowicie w kości szczękowej. Bakterie będące przyczyną choroby dziąseł mogą również rozkładać kość wokół korzenia zęba. To z kolei w połączeniu z recesją dziąseł powoduje odsłonięcie większej części korzenia. Korzeń przestaje być chroniony przez zdrowe dziąsło i zdrową kość i staje się bardziej wrażliwy na gorące, zimne lub kwaśne potrawy. Czasami nadwrażliwość jest tak przykra, że cierpiąca na nią osoba woli całkowicie unikać jedzenia rzeczy gorących, zimnych lub kwaśnych.
Sposoby na ból zębów
Tymczasem istnieją sposoby na złagodzenie bólu w trakcie oczekiwania na wizytę u dentysty.
Dokładnie wyczyść zęby nicią dentystyczną, aby usunąć spomiędzy zębów i dziąseł resztki jedzenia, które mogą być przyczyną bólu. Jeśli na ból zęba cierpi Twoje dziecko, pomóż mu dokładnie wynitkować zęby.
Dokładnie wypłucz usta ciepłą wodą i wypluj ją. W ten sposób możesz również wypłukać cząstki jedzenia powodujące ból zęba.
Spróbuj zastosować środek przeciwbólowy dostępny bez recepty.
Spróbuj zastosować dostępny bez recepty środek miejscowo znieczulający z benzokainą, który możesz nanieść bezpośrednio na bolące miejsce. Nie nakładaj jednak aspiryny i środków przeciwbólowych bezpośrednio na dziąsło ani na ząb, ponieważ spowoduje to pieczenie.
Łagodzenie bólu zębów
Jeśli korzeń zęba nie jest zbyt mocno odsłonięty, stosuj specjalną pastę przeznaczoną do zębów wrażliwych, która zawiera fluor oraz inne minerały. Dodatkowa dawka fluoru i minerałów pomoże wzmocnić odsłonięty korzeń i zmniejszyć jego wrażliwość.
Najlepszym sposobem radzenia sobie z nadwrażliwością korzeni i zapobiegania chorobom dziąseł jest konsekwentne dbanie o zdrowie jamy ustnej, obejmujące mycie zębów dwa razy dziennie oraz codzienne nitkowanie. Używaj szczoteczki o miękkim włosiu, aby zapobiegać podrażnieniom dziąseł, które zwiększają ryzyko odsłonięcia korzeni.