Dlaczego warto wybrać szczoteczkę elektryczną Oral-B?

Jak prawidłowo myć zęby?

How to brush teeth properly? article banner
UDOSTĘPNIJ

Mycie zębów i nitkowanie zębów ze sobą powiązane, ponieważ tworzą podstawę prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Stosowanie prawidłowej techniki szczotkowania i nitkowania zębów dwa razy dziennie pomoże w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Nawet jeśli myjesz i nitkujesz zęby od najmłodszych lat, być może wraz z upływem czasu przybyło Ci kilka nieprawidłowych nawyków, jak np. zbyt mocne szczotkowanie, ignorowanie tylnej części zębów i zapominanie o nitkowaniu. Pamiętaj o tych ogólnych technikach, gdy szczotkujesz zęby przed nitkowaniem lub po nitkowaniu:

 • Trzymaj szczoteczkę pod kątem 45 stopni w kierunku linii dziąseł.

 • Podczas mycia zębów przesuwaj szczoteczkę delikatnie do przodu i do tyłu, wykonując okrężne ruchy po przedniej, tylnej i górnej (powierzchni żucia) zębów. Nie szoruj mocno wzdłuż linii dziąseł, ponieważ może to podrażnić dziąsła.

 • Pamiętaj, aby szczotkować (i nitkować) za dolnymi przednimi zębami. Użyj górnego włosia szczoteczki, aby dotrzeć do tego obszaru. Jeśli trudno dotrzeć do tego miejsca za pomocą zwykłego nitkowania, spróbuj nitkować mocniej lub użyj jednorazowego flossera.

Do innych metod całkowitej pielęgnacji jamy ustnej należy szczotkowanie języka. W ten sposób odświeżysz swój oddech i wyeliminujesz jeszcze więcej bakterii powodujących próchnicę. Poza tym w przypadku ryzyka gromadzenia się płytki nazębnej lub choroby dziąseł możesz uzupełnić swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej o płyn antyseptyczny do płukania.

Jak myć zęby szczoteczką manualną?

Nauczenie się prawidłowego mycia zębów to pierwszy krok do zachowania higieny jamy ustnej, zdrowych zębów i dziąseł. Poza tym w ten sposób zmniejszysz ryzyko próchnicy zębów i problemów z dziąsłami, które są głównymi przyczynami utraty zębów.

Zanim rozpoczniesz

Mimo że istnieje kilka metod mycia zębów szczoteczką manualną, zawsze pytaj swojego dentystę o jego zalecenia i pamiętaj, aby postępować zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. Zacznij od stosowania pasty do zębów z fluorem oraz szczoteczki z miękkim włosiem i pamiętaj, aby wymieniać ją co trzy miesiące.

Dwie minuty, dwa razy dziennie

Aby prawidłowo umyć zęby, poświęć co najmniej dwie minuty na szczotkowanie zalecaną techniką. Powinna obejmować 30 sekund szczotkowania każdej części jamy ustnej (prawy górny róg, lewy górny, prawy dolny i lewy dolny), zarówno rano, jak i wieczorem. Ponieważ większość szczoteczek manualnych nie ma wbudowanego dwuminutowego licznika, warto mieć pod ręką zegar, aby mieć pewność, że szczotkujesz zęby wystarczająco długo.

Pozycja szczoteczki

Sposób trzymania szczoteczki zależy od szczotkowanej części zęba.

 • Krok 1: Zacznij od zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni i szczotkuj pod kątem 45 stopni w krótkich, szerokich na pół zęba pociągnięciach do linii dziąseł. Pamiętaj także o tylnych zębach.

 • Krok 2: Przejdź do powierzchni żucia. Trzymaj szczoteczkę płasko i szczotkuj do tyłu i przodu wzdłuż tych powierzchni.

 • Krok 3: Po dotarciu do wewnętrznych powierzchni przednich zębów przechyl szczoteczkę w pionie i wykonuj delikatne ruchy w górę i w dół końcówką szczoteczki.

 • Krok 4: Pamiętaj, aby szczotkować zęby delikatnie wzdłuż linii dziąseł.

 • Krok 5: Szczotkuj język ruchem od tyłu do przodu, aby usunąć resztki jedzenia i bakterie powodujące nieprzyjemny zapach, aby odświeżyć oddech.

Teraz, gdy już znasz prawidłową technikę szczotkowania zębów, odrobina dyscypliny sprawi, że szybko stanie się ona częścią Twojej rutyny. To jedna z najprostszych metod na zachowanie zdrowych zębów i dziąseł.

Czym jest ładowalna szczoteczka elektryczna?

Ładowalna szczoteczka elektryczna (zwana także „zasilaną” szczoteczką do zębów) może pomóc Ci zachować zdrowie zębów i dziąseł w jeszcze lepszy sposób. Wiele ładowalnych szczoteczek do zębów stosuje technologię oscylująco-rotacyjną, aby zapewnić lepsze wyniki w zakresie zdrowia jamy ustnej niż zwykłe szczoteczki manualne. Proces szczotkowania zupełnie różni się od procesu wykonywanego przy użyciu zwykłych manualnych szczoteczek do zębów, ponieważ szczoteczka wykonuje więcej ruchów, a Ty musisz ją jedynie prowadzić. Z tego powodu wiele osób uważa, że mycie zębów szczoteczką elektryczną jest łatwiejsze, gdy tylko nauczy się to robić prawidłowo. Pamiętaj tylko, że najważniejszym elementem prawidłowego mycia zębów szczoteczką elektryczną jest prowadzenie głowicy szczoteczki do wszystkich części jamy ustnej.

Stosowanie ładowalnej szczoteczki elektrycznej

Być może trudno w to uwierzyć, ale wiele dzieci w wieku szkolnym z entuzjazmem podchodzi do mycia zębów. Szczoteczka elektryczna z możliwością ładowania zdecydowanie przyczyniła się do tego zjawiska. Ładowalne szczoteczki elektryczne są łatwe w zastosowaniu – to ich główna zaleta. Mimo że szczoteczka elektryczna z możliwością ładowania kosztuje więcej niż szczoteczka manualna, może być warta wyższej ceny, jeśli Twoje dziecko (lub Ty) będzie entuzjastyczniej nastawione do mycia zębów. Większość ładowalnych szczoteczek elektrycznych działa z prędkością od 5 000 do 30 000 uderzeń na zęba na minutę, dzięki czemu wykonanie dokładnej pracy zajmuje mniej czasu. Niektóre ładowalne szczoteczki elektryczne mają jeszcze więcej mocy. Aby użyć ładowalnej szczoteczki elektrycznej, wystarczy nałożyć pastę do zębów na głowicę szczoteczki i trzymać szczoteczkę pod kątem 45 stopni, tak jak w przypadku szczoteczki manualnej. Następnie należy włączyć szczoteczkę elektryczną i przesuwać ją po kolei po każdym zębie. Mniejsze głowice większości ładowalnych szczoteczek elektrycznych zwykle myją jeden ząb na raz, w zależności od wielkości zębów. Prowadź szczoteczkę elektryczną wzdłuż przednich powierzchni, tylnych powierzchni i powierzchni żucia każdego zęba. Nawet w przypadku stosowania ładowalnej szczoteczki elektrycznej należy poświęcić około dwóch minut na szczotkowanie, aby upewnić się, że każdy ząb jest czysty. Po zakończeniu szczotkowania wypłucz głowicę szczoteczki wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Wbudowane dwuminutowe liczniki

Większość ładowalnych szczoteczek elektrycznych ma wbudowane dwuminutowe liczniki, a niektóre mają nawet profesjonalne liczniki, które co 30 sekund ustają, aby przypomnieć o równomiernym szczotkowaniu każdej ćwiartki szczęki.

Pozycja ładowalnej szczoteczki do zębów

Podczas stosowania ładowalnej szczoteczki elektrycznej nie trzeba dociskać mocno szczoteczki ani szorować zębów. Wystarczy prowadzić szczoteczkę, która będzie się poruszać, myjąc zęby. Niektóre szczoteczki elektryczne mają czujniki siły nacisku informujące użytkownika, gdy dociska szczoteczkę zbyt mocno.

 • Krok 1: Sprawdź, czy szczoteczka jest naładowana. Wiele szczoteczek elektrycznych ma wskaźniki poziomu naładowania, dzięki którym można sprawdzić, kiedy szczoteczka jest naładowana.

 • Krok 2: Rozpocznij od zewnętrznych powierzchni zębów. Prowadź głowicę szczoteczki powoli od zęba do zęba, przytrzymując głowicę szczoteczki w jednym miejscu przez kilka sekund przy każdym zębie, zanim przejdziesz do następnego zęba. Prowadź szczoteczkę po kształcie każdego zęba i krzywiźnie dziąseł.

 • Krok 3: Powtórz krok 2 na wewnętrznych powierzchniach zębów.

 • Krok 4: Powtórz krok 2 na powierzchniach żucia zębów, a także za tylnymi zębami.

 • Krok 5: Skieruj głowicę szczoteczki wzdłuż linii dziąseł i na dziąsła. Nie dociskaj mocno ani nie szoruj.

 • Krok 6: Spróbuj przesunąć głowicę szczoteczki wzdłuż języka i podniebienia, od tyłu do przodu, aby odświeżyć oddech.

Poznanie odpowiedniej techniki szczotkowania za pomocą ładowalnej szczoteczki elektrycznej i trochę praktyki sprawią, że będziesz bez problemu szczotkować zęby, mając świadomość, że do mycia zębów używasz sprawdzonej klinicznie technologii.