Dlaczego warto wybrać szczoteczkę elektryczną Oral-B?

Jak prawidłowo myć zęby?

Jak prawidłowo myć zęby? article banner
UDOSTĘPNIJ

Jakie są zalety szczotkowania zębów?

Prawidłowe szczotkowanie jest pierwszym krokiem do zachowania zdrowych zębów i dziąseł – pozwala pozbyć się resztek jedzenia, płytki nazębnej oraz kamienia z ich powierzchni. Ponadto pomaga zminimalizować ryzyko próchnicy i choroby dziąseł, które są głównym powodem utraty zębów.

W jaki sposób należy myć zęby w domu?

Istnieje kilka sposobów mycia zębów szczoteczką manualną – najlepiej zwrócić się o poradę do swojego dentysty, a następnie postępować zgodnie z jego zaleceniami. Na początek użyj pasty z fluorem oraz szczoteczki o miękkim włosiu i pamiętaj, by wymieniać ją co trzy miesiące.

Jak długo należy szczotkować zęby?

Aby dokładnie umyć zęby, poświęć na tę czynność co najmniej 2 minuty, stosując zaleconą metodę – zmieniaj czyszczony kwadrant jamy ustnej co 30 sekund (górny prawy, górny lewy, dolny prawy, dolny lewy) – i to zarówno rano, jak i wieczorem. Większość szczoteczek manualnych nie ma wbudowanych 2-minutowych timerów i dlatego dobrze mieć pod ręką zegarek, aby sprawdzać czas szczotkowania.

Odpowiednie szczotkowanie zębów w kilku krokach

Sposób trzymania szczoteczki różni się w zależności od szczotkowanej powierzchni zęba.

Krok 1:

Zacznij od zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni – ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni w miejscu styku zębów i dziąseł. Szczotkuj zęby krótkimi ruchami. Pamiętaj również o zębach trzonowych.

Krok 2:

Przejdź do powierzchni żujących. Trzymaj szczoteczkę płasko i szczotkuj te powierzchnie ruchami do przodu i do tyłu.

Krok 3:

Kiedy dotrzesz do wewnętrznych powierzchni przednich zębów, odchyl szczoteczkę w kierunku pionowym i wykonuj delikatne ruchy góra-dół czubkiem szczoteczki.

Krok 4:

Pamiętaj, by delikatnie szczotkować powierzchnie wzdłuż linii dziąseł.

Krok 5:

Szczotkuj język, wykonując ruchy wymiatające do tyłu i do przodu, aby usunąć resztki jedzenia, pozbyć się bakterii powodujących nieprzyjemny zapach z ust i odświeżyć oddech.

Teraz, gdy już znasz odpowiednią technikę szczotkowania zębów, wystarczy codziennie ją stosować, dzięki czemu szybko stanie się Twoim nawykiem. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na zachowanie zdrowych zębów i dziąseł.