Nadwrażliwość zębów, znana również jako nadwrażliwość zębiny, wiąże się z bólem, który zwykle pojawia się podczas jedzenia lub picia. Większość z nas doświadczyła tego uczucia i nie ma w tym nic dziwnego. Na szczęście są sposoby na leczenie nadwrażliwych zębów. Poniższy artykuł pomoże Ci wybrać najlepszą pastę przy tej dolegliwości.
Co to jest nadwrażliwość zębów?
W wewnętrznej strukturze każdego zęba znajduje się miazga, która jest mieszanką materii organicznej – naczyń krwionośnych, które transportują substancje odżywcze do zęba, oraz nerwów. Wokół miazgi znajduje się zmineralizowana powłoka zwana zębiną. Przebiegają przez nią tysiące mikroskopijnych kanałów zwanych „kanalikami”. Łączą one wewnętrzną, żywą część zębów i nerwów z zewnętrzną powierzchnią szkliwa. Zewnętrzna powłoka korony zęba utworzona jest z bardzo twardej powłoki szkliwa, która jest najtwardszą strukturą w ludzkim ciele. Szkliwo pokrywa zewnętrzną powłokę zęba jedynie nad linią dziąseł, jednak nie osłania obszaru znajdującego się poniżej, zwanego korzeniem zęba, który pokryty jest specjalną strukturą – cementem zęba (kostniwem).
Nadwrażliwość może pojawić się, gdy kanaliki zostaną odkryte, ponieważ są one podatne na różnego rodzaju bodźce i można je łatwo podrażnić. W przypadku zdrowych zębów kanaliki są osłonięte dziąsłami i cementem w korzeniu zęba oraz szkliwem w zewnętrznej części korony zęba.Najczęstszą przyczyną odsłonięcia kanalików jest cofnięcie się tkanki dziąsła lub uszkodzenie szkliwa bądź cementu zęba. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej powodują choroby dziąseł, np. zapalenie dziąseł, którego objawem jest ich opuchlizna i zaczerwienienie. Jeśli nie zwrócimy się z tym problemem do dentysty, struktura łącząca korzeń zęba z dziąsłem może osłabić się i rozluźnić. Ostatecznie może to doprowadzić do choroby zwanej paradontozą, w której następuje oddzielenie się dziąseł od zębów i odsłonięcie korzenia zęba. W wyniku odsłonięcia korzenia cement zęba, który jest mniej wytrzymały od szkliwa pokrywającego zębinę na koronie zęba, zużywa się i kanaliki zostają odsłonięte. W rezultacie są one otwarte, co może powodować nadwrażliwość zębów.
Wybór odpowiedniej pasty przy nadwrażliwości zębów
Pasty stosowane przy nadwrażliwości zębów zawierają specjalne składniki pozwalające zwalczać tę dolegliwość, takie jak azotan potasu lub fluorek cyny, które chronią przed nadwrażliwością zębów i łagodzą bądź całkowicie eliminują ból podczas szczotkowania.
Istnieją dwa podstawowe sposoby na zahamowanie bólu związanego z nadwrażliwością: znieczulenie nerwu lub zablokowanie otworów kanalików zębinowych. Wymienione niżej składniki okazały się bardzo skuteczne w leczeniu nadwrażliwości u większości osób.
Składniki, które przynoszą ulgę przy nadwrażliwości zębów
Potas
Działanie potasu odczuwalne jest w synapsach nerwu – blokuje on przesyłanie sygnału bólowego do kolejnej synapsy, znieczulając nerw, przez co nie odczuwamy bólu. Nie zapewnia uczucia ulgi na dłużej ani nie chroni korzenia przed rozwojem nadwrażliwości zębów.
Kompleks z fluorkiem cyny
Kolejnym rozwiązaniem przy nadwrażliwości zębów jest stosowanie pasty do zębów zawierającej kompleks z fluorkiem cyny. Często polecaną pastą do zębów z fluorkiem cyny jest pasta Pro-Expert Professional Protection stworzona przez ekspertów Oral-B. Można ją kupić praktycznie w każdej aptece. Pasta do zębów polecana przy nadwrażliwości pomaga blokować otwory kanalików zębinowych, powstrzymując ból, dzięki czemu możesz spożywać jedzenie i napoje bez uczucia dyskomfortu. Kompleks z fluorkiem cyny chroni również przed dalszym rozwojem nadwrażliwości zębów.
Pasty łagodzące nadwrażliwość zębów mogą również zawierać składniki pomagające wybielić zęby. Wiele wybielających past do zębów, np. Blend-a-med Pro-Expert Sensitive oraz Gentle Whitening, może również chronić zęby przed nadwrażliwością. Ponadto niektóre szczoteczki elektryczne mają specjalne tryby pracy dla wrażliwych zębów i mogą być używane razem z pastą polecaną przy nadwrażliwości. Połączenie tych rozwiązań pomoże Ci uporać się z tą dolegliwością. Wystarczy, że będziesz myć zęby dwa razy dziennie i używać nici dentystycznej na co dzień.