DZIECI

Próchnica zębów u małych dzieci: objawy i leczenie

Image - Article Hero - Toddler Tooth Decay: Signs & Treatment article banner
UDOSTĘPNIJ

Mleczaki wymagają takiej samej pielęgnacji i codziennych zabiegów jak zęby stałe. Jeżeli w zębach Twojego dziecka pojawią się ubytki lub próchnica, te same bakterie zaatakują jego zęby stałe, narażając je na o wiele większe ryzyko dla zdrowia jamy ustnej na późniejszym etapie życia. Niestety w ostatnich latach wzrosła liczba małych dzieci mających próchnicę, która staje się najczęstszą przewlekłą chorobą u dzieci. Ważne jest, by wiedzieć, na jakie objawy zwracać uwagę, mieć świadomość przyczyn oraz sposobów zapobiegania i leczenia próchnicy u małych dzieci.

Wczesne objawy próchnicy zębów u małych dzieci

Aby sprawdzić, czy u dziecka nie występują objawy próchnicy, najlepiej przyjrzeć się jego dziąsłom. Jeśli są zaczerwienione lub spuchnięte, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w zębach uwięzione są szkodliwe bakterie. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest krwawienie – jeśli po zakończeniu szczotkowania w zlewie pojawia się krew, być może warto wybrać się do dentysty. Niemniej jednak wiele oznak próchnicy trudno zauważyć bez odpowiedniego wyposażenia, zatem warto, by 1-2 razy w roku zęby dziecka sprawdził dentysta.

Co powoduje próchnicę zębów u małych dzieci

Na zdrowie jamy ustnej wpływa wiele czynników. W przypadku małych dzieci za próchnicę zębów odpowiadają głównie dwa czynniki. Najważniejszym z nich jest spożywanie dużej ilości żywności i napojów bogatych w cukry. Gdy dziecko zje lub wypije cokolwiek zawierającego cukier, bakterie w płytce nazębnej rozkładają cukier na kwas atakujący szkliwo. Na skutek osłabienia szkliwa w zębach pojawiają się dziury. Są one określane jako „ubytki".

Powolne spożywanie cukru rozłożone w czasie jest bardziej szkodliwe dla zębów dziecka niż szybkie, jednokrotne spożycie posiłku lub napoju zawierającego cukier. To dlatego korzystanie z kubków niekapków jest drugą najczęstszą przyczyną występowania próchnicy. Jeżeli dziecko przez długi czas w ciągu dnia korzysta z kubka niekapka, pijąc coś innego niż wodę, cukier powoli gromadzi się wokół zębów, w związku z czym wspomniane kwasy mają więcej czasu na wyrządzenie szkód. Zaleca się aby do 12. miesiąca stopniowo odstawić kubek niekapek oraz butelkę, jeśli więc Twoje dziecko nadal z nich korzysta, czas to zmienić.

Leczenie próchnicy u małych dzieci

Co się stanie, jeśli dowiem się, że moje dziecko ma ubytki? Nie martw się – istnieją bezpieczne i skuteczne zabiegi pozwalające zatrzymać ubytki. W zależności od stopnia próchnicy, najlepszymi rozwiązaniami w przypadku dzieci są wypełnienia i korony. Jako środki znieczulające stosuje się niewielką dawkę gazu rozweselającego bądź nowokainy, które są dla małych dzieci nieszkodliwe. Skonsultuj się z dentystą dziecka, aby ustalić najlepsze rozwiązanie.

Jak zapobiec próchnicy u małych dzieci

Doskonale wiemy, że wizja poddania dziecka zabiegowi dentystycznemu może być przerażająca zarówno dla samego dziecka, jak i rodzica. Dzięki codziennemu wykonywaniu prostych, skutecznych czynności można tego jednak uniknąć.

Szczotkowanie: Szczotkuj zęby dziecka co najmniej dwa razy dziennie, podobnie jak własne zęby. Nakładaj pastę z fluorem w ilości odpowiadającej ziarnku grochu oraz stosuj szczoteczkę dla dzieci. Wypróbuj szczoteczkę elektryczną Oral-B 3+ lub manualną szczoteczkę Oral-B dla dzieci wieku od 3-5 lat, jeśli wolisz tradycyjne szczoteczki.

Po szczotkowaniu dziecko powinno tylko wypluć pastę, nie płucząc ust, aby umożliwić działanie ochronnej warstwy fluoru. Dentyści zalecają, aby rodzice szczotkowali zęby dzieci do 7. roku życia, aby zadbać o jak największą czystość.

Ogranicz cukry: Należy unikać żywności i napojów takich jak słodycze, czekolada, ciastka oraz suszone owoce takie jak rodzynki. Nie trzeba całkowicie wykluczać takiej żywności, jednak warto ograniczyć ją do roli przysmaków spożywanych w porach posiłków, gdy istnieje największa szansa, że ślina w ustach usunie cukry i zminimalizuje szkody wyrządzane przez cukry. Między posiłkami możesz dać dziecku przekąski z niską zawartością cukru, np. pałeczki chlebowe, krakersy, ser lub świeże owoce.

Fluor: Ważne jest, aby zęby Twojego dziecka miały częsty kontakt z fluorkiem. Sprawdź, czy woda z kranu zawiera fluor. Jeśli nie, należy podawać dziecku suplementy. Zęby należy umyć, nakładając na szczoteczkę pastę w ilości odpowiadającej ziarnku grochu. Pasta powinna zawierać co najmniej 1100 ppm fluoru (jedną z takich past jest zalecana przez dentystów pasta Oral-B Kids 3+. Zadbaj o to, by raz lub dwa razy do roku dentysta wykonał zabieg nakładania na zęby lakieru fluorowego, aby zapewnić dziecku najwyższą ochronę i zdrowo wyglądający uśmiech.