NIEMOWLĘTA

Jak dbać o zęby niemowlęcia

Jak dbać o zęby niemowlęcia article banner
UDOSTĘPNIJ

Wprawdzie mleczne zęby wypadną, lecz utrzymanie ich w czystości jest kluczem do zapewnienia zdrowia zębów stałych. Jako rodzic możesz mieć wiele pytań dotyczących pielęgnacji zębów niemowlęcia, np. kiedy i jak szczotkować zęby dziecka lub jak postąpić, gdy dziecko nie chce współpracować.

Dlaczego szczotkowanie u niemowląt jest ważne

Szczotkowanie zębów mlecznych jest ważne z wielu powodów. Zęby mleczne zapewniają miejsce dla zębów stałych i odgrywają istotną rolę w nauce żucia, uśmiechania się i mówienia. Ważne jest, aby już na wczesnym etapie wypracować właściwe nawyki dbania o zdrowie jamy ustnej: pozwoli to zapobiec próchnicy zębów zarówno mlecznych, jak i stałych.

Jeśli zęby mleczne są dotknięte próchnicą i trzeba je usunąć, może to spowodować przemieszczenie innych zębów mlecznych, zmniejszając tym samym przestrzeń na zęby stałe. Jeśli złe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej będą się utrzymywać, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że zęby stałe również zostaną zaatakowane przez próchnicę.

Wskazówki dotyczące szczotkowania zębów mlecznych

Należy zacząć szczotkować, gdy tylko zacznie wyrzynać się pierwszy ząb. Możesz jednak zacząć dbać o higienę jamy ustnej dziecka jeszcze przed pojawieniem się pierwszego zęba. Zęby mleczne wyrzynają się kilkuetapowo – zależnie od momentu ich pojawienia się należy stosować inną technikę czyszczenia.

Noworodki: Po karmieniu delikatnie wyczyść dziąsła dziecka miękką, wilgotną szmatką lub miękką, gumową bądź silikonową szczoteczką nakładaną na palec. Na tym etapie używaj wody zamiast pasty do zębów.

Wiek 4–6 miesięcy: Po pojawieniu się pierwszych zębów zacznij stosować szczoteczkę z miękkim włosiem. Zwilż szczoteczkę wodą i nałóż bardzo niewielką ilość pasty zawierającej co najmniej 1000 ppm fluoru. Wykonuj szczoteczką koliste ruchy, tak jak podczas szczotkowania własnych zębów. Upewnij się, że dziecko nie połyka pasty. Twoje dziecko najprawdopodobniej nie będzie w stanie wypluć pasty. Zetrzyj po prostu jej nadmiar. Dzięki temu fluor pozostanie w jamie ustnej i będzie chronić zęby.

Wiek 6–24 miesiące: Kontynuuj stosowanie zwilżonej wodą szczoteczki z miękkim włosiem. Szczotkuj wszystkie powierzchnie przez maksymalnie 2 minuty, dwa razy dziennie: wieczorem i jeszcze raz w ciągu dnia. Twoje dziecko najprawdopodobniej nie będzie w stanie wypluć pasty. Zetrzyj po prostu jej nadmiar.

Wskazówki ułatwiające szczotkowanie

Jest kilka sposobów na to, by skłonić dziecko do współpracy podczas szczotkowania:

  • Noworodki i niemowlęta mogą podczas szczotkowania czuć się niekomfortowo, dlatego postępuj delikatnie.

  • Spróbuj zaśpiewać piosenkę lub dopingować dziecko, gdyż może to uspokoić niemowlę i pomóc zaangażować malucha.

  • Przemawiaj do dziecka i uspokajaj je podczas szczotkowania.

  • Niektóre niemowlęta stawiają opór bardziej niż inne dzieci. To całkiem normalne. Istnieje kilka sposobów na przytrzymanie główki i kończyn wiercącego się malucha.

  • Jeśli niemowlę odwraca głowę, spróbuj delikatnie przytrzymać czoło dziecka ręką, aby powstrzymać je przed wierceniem się i umożliwić sobie łatwy dostęp do jego ust.

  • Pomocne może być także umożliwienie dziecku wybrania własnej szczoteczki. Szczoteczki Oral-B® mają wiele wzorów z popularnymi postaciami Disney® i Pixar®.