DZIECI

Jak dbać o zęby dziecka: Wiek 6–12 lat

Image - Article Hero - Talking to Carers About Your Child’s Teeth article banner
UDOSTĘPNIJ

W miarę upływu czasu zęby mleczne zaczną wypadać i będą pojawiały się zęby stałe. Na tym etapie nadal bardzo ważna jest troska o czystość zębów i dziąseł dziecka, a tym samym zapewnienie ich prawidłowego rozwoju. Jako rodzic możesz mieć pytania o to, jak nadal dbać o zęby dziecka.

Dlaczego szczotkowanie u dzieci w wieku od 6 do 12 lat jest ważne?

Utrzymywanie zębów dziecka w czystości to ważny element jego codziennych czynności. Podobnie jak w młodszym wieku, zęby dziecka nadal są podatne na próchnicę. Wprawdzie mleczne zęby wypadną, lecz nie należy lekceważyć utrzymywania ich w czystości. Próchnica zębów mlecznych może powodować ból i sprawić, że konieczne będzie ich usunięcie. Może to spowodować przemieszczenie innych zębów, zmniejszając tym samym przestrzeń na zęby stałe.

W miarę upływu czasu zęby mleczne zaczną wypadać i będą pojawiały się zęby stałe. Na tym etapie nadal bardzo ważna jest troska o czystość zębów i dziąseł dziecka, a tym samym zapewnienie ich prawidłowego rozwoju. Jako rodzic możesz mieć pytania o to, jak nadal dbać o zęby dziecka.

Wskazówki dotyczące szczotkowania zębów u dzieci

Na tym etapie, sposób mycia zębów dziecka będzie przypominał nieco technikę stosowaną przez Ciebie, gdy było ono maluchem. W wieku od 6 do 12 lat należy jednak pamiętać o wielu kamieniach milowych.

Wiek 6–8 lat

  • Rodzic powinien nadal dbać o szczotkowanie zębów dziecka. Można pozwalać dziecku na ćwiczenie odpowiedniej techniki. W dalszym ciągu musisz jednak szczotkować dziecku zęby. W miarę zbliżania się do 8. roku życia dziecko może zacząć szczotkować samodzielnie pod Twoim nadzorem.

  • Należy szczotkować bezpośrednio przed snem i drugi raz w innym momencie dnia.

  • Szczotkuj dziecku zęby przez dwie minuty manualną szczoteczką dziecięcą z miękkimi lub średnio miękkimi włóknami. Możesz również użyć szczoteczki elektrycznej.

  • Nakładaj ilość pasty z fluorem wielkości ziarnka grochu. Zaleca się stosowanie pasty o zawartości 1350 ppm do 1500 ppm fluoru, nie mniej niż 1000 ppm.

  • Po szczotkowaniu dziecko powinno wypluć pastę, lecz nie płukać ust wodą. Utrzymuje to wzmacniającą warstwę fluoru na zębach.

Wiek 9–12 lat

  • W wieku około 9 lat dziecko może zacząć samodzielnie szczotkować zęby. Nadal w pewnym stopniu konieczny będzie nadzór. Dziecko powinno być w stanie wykonać tę czynność samodzielnie.

  • Upewnij się, że dziecko szczotkuje przez dwie minuty za pomocą manualnej lub elektrycznej szczoteczki oraz ilości pasty wielkości ziarnka grochu, o zawartości fluoru 1350–1500 ppm. Dziecko może bez obaw zacząć stosować pastę do zębów dla dorosłych.

  • Po szczotkowaniu dziecko powinno wypluć pastę, lecz nie płukać ust wodą. Utrzymuje to stężenie fluoru na zębach.

Wskazówki ułatwiające szczotkowanie

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w miarę upływu czasu coraz łatwiej Ci będzie skłonić dziecko do współpracy przy szczotkowaniu. Na tym etapie celem jest konsekwentne i regularne mycie zębów, zwłaszcza gdy dziecko zaczyna to robić samodzielnie. Jeśli szczotkowanie nadal jest wyzwaniem, nie poddawaj się i uświadamiaj dziecku, że nieszczotkowanie zębów może negatywnie wpłynąć na jego ogólny stan zdrowia.

Najlepsze, co możesz zrobić, to zadbać o regularne codzienne szczotkowanie przed snem i jeszcze raz w ciągu dnia. Możesz dziecku pomóc, demonstrując mu własne dobre nawyki w zakresie dbałości o higienę jamy ustnej. Pokazanie, że regularnie szczotkujesz zęby i czyścisz je nitką dentystyczną w ramach codziennych czynności, pomoże ustanowić dobre nawyki jamy ustnej jako ważny element dnia dziecka.

Podobnie jak w młodszym wieku, pamiętaj, że codzienne szczotkowanie nie musi być idealne. Jeśli zauważysz, że dziecko lekceważy higienę jamy ustnej, przypomnij mu, jak ważne jest codzienne szczotkowanie i czyszczenie zębów nitką dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.