DZIECI

Jak dbać o zęby dziecka: Wiek 3–5 lat

Image - Article Hero - Etapy Życia - Higiena Jamy Ustnej Dla Twojego Dziecka - Higiena Jamy Ustnej Dzieci W Wieku Od Trzech Do Pięciu Lat article banner
UDOSTĘPNIJ

Dziecko ma już zęby mleczne – troska o ich czystość jest kluczem do zapewnienia zdrowia zębów stałych. Jako rodzic 3–5 letniego dziecka możesz mieć wiele różnych pytań, np. jak szczotkować zęby dziecka lub jak postąpić, gdy dziecko nie chce współpracować.

Dlaczego szczotkowanie u dzieci w wieku od 3 do 5 lat jest ważne

Szczotkowanie zębów dziecka jest ważne z wielu powodów. Zęby mleczne prostują szczękę, zapewniają przestrzeń dla zębów stałych i odgrywają ważną rolę w nauce żucia, uśmiechania się i mówienia. Zdrowe zęby przekładają się także na większą pewność siebie oraz skłonność do udziału w edukacji i życiu społecznym. Wczesne ustanowienie dobrych nawyków w zakresie zdrowia jamy ustnej będzie procentować przez całe życie.

Jeśli zęby dziecka są dotknięte próchnicą i trzeba je usunąć, może to spowodować przemieszczenie innych zębów, zmniejszając tym samym przestrzeń na zęby stałe. Jeśli złe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej będą się utrzymywać, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że zęby stałe również zostaną zaatakowane przez próchnicę.

Wskazówki dotyczące szczotkowania zębów u dzieci

Szczotkowanie zębów dziecka przypomina technikę stosowaną przez Ciebie po pojawieniu się u niego pierwszych zębów mlecznych.

  • Delikatnie myj dziecku zęby przez maksymalnie dwie minuty za pomocą dziecięcej szczoteczki z miękkimi włóknami i ilości pasty z fluorem wielkości ziarnka grochu. Możesz pozwolić dziecku, aby Ci pomagało, jednak jako osoba dorosła powinieneś/powinnaś wyszczotkować mu zęby. Należy tak postępować co najmniej do ukończenia przez dziecko 7. roku życia.

  • Używaj pasty do zębów z fluorem. Fluor pomaga chronić i wzmacniać szkliwo zębów. Zaleca się stosowanie pasty o zawartości 1350 ppm do 1500 P22 ppm fluoru, nie mniej niż 1000 ppm. Często łatwiej jest używać łagodnej pasty do zębów o smaku miętowym, ponieważ dzieci mogą przyzwyczaić się do innych smaków. Może to utrudnić późniejsze przestawienie się na pastę dla dorosłych.

  • Jeśli używasz szczoteczki manualnej, wykonuj delikatne ruchy koliste lub posuwisto-zwrotne. Jeśli używasz szczoteczki elektrycznej, po prostu umieść główkę tak, by mogła otoczyć ząb, bez wykonywania ruchu szczotkującego.

  • Poproś dziecko, aby wypluło nadmiar pasty lub wytarło ją z ust zamiast płukać. Płukanie usuwa ochronny fluor wzmacniający szkliwo.

  • Na tym etapie nie używaj płynów do płukania jamy ustnej, aby uniknąć problemów z ich połykaniem.

Wskazówki ułatwiające szczotkowanie

Szczotkowanie zębów na tym etapie może stanowić wyzwanie, zwłaszcza że dzieci zaczynają okazywać więcej stanowczości. Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne.

  • Spróbuj zaśpiewać piosenkę albo dopingować dziecko. Może to odwrócić jego uwagę. Można również spróbować umyć dziecku zęby w salonie przed telewizorem.

  • Spraw, by szczotkowanie stało się rozrywką rodzinną, na którą dzieci będą czekały.

  • Niech stanie się jedną z codziennych czynności wykonywanych przez dziecko, aby Twoja pociecha mogła przywyknąć do regularnego szczotkowania.

  • Pozwól dziecku wybrać własną szczotkę, która sprawi, że będzie ono z entuzjazmem czekać na moment mycia zębów. Szczoteczki Oral-B® mają wiele wzorów z popularnymi postaciami Disney® i Pixar®. Aplikacje na smartfony i tablety, takie jak darmowa aplikacja Oral-B Disney Magic Timer, mogą pomóc dzieciom w szczotkowaniu dzięki atrakcyjnym animacjom i wirtualnym naklejkom. Aplikacja jest dostępna  w sklepie iTunes App Store oraz Google Play Store.

Należy pamiętać, że szczotkowanie nie musi za każdym razem być idealne. W niektóre dni będzie ono wyzwaniem, ale nawet niezbyt perfekcyjne umycie zębów jest lepsze niż zupełna rezygnacja z niego.