Zęby stałe mamy na resztę życia. To dlatego utrata zęba jest niepokojącym sygnałem. Na szczęście można temu zapobiec, z odpowiednim wyprzedzeniem stosując kilka profilaktycznych technik – dzięki nim zęby będą zdrowsze i silniejsze.
Przyczyny wypadania zębów
Nikt nie chce mieć uzębienia, które nie jest zbyt atrakcyjne. Świadomość najpowszechniejszych przyczyn utraty zębów pozwoli Ci lepiej przeciwdziałać wypadaniu zębów
Choroba dziąseł: Najczęstszą przyczyną utraty zębów są choroby dziąseł, które mogą znacząco wpłynąć na ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Istotne jest podjęcie działań sprzyjających zdrowiu dziąseł i zahamowanie postępowania chorób dziąseł
Urazy: Wyszczerbiony lub uszkodzony ząb, który nie został natychmiast poddany leczeniu, może wypaść. Pęknięcia szkliwa narażają głębsze warstwy zębów na próchnicę, która może prowadzić do infekcji oraz utraty zębów.
Próchnica zębów: Płytka bakteryjna wchodzi w interakcję z cukrami pochodzącymi z żywności, tworząc kwasy, które uszkadzają szkliwo i powodują powstawanie dziur lub ubytków. Nieleczona próchnica może prowadzić do utraty zębów.
Utrata zębów i choroby dziąseł
Choroba dziąseł, zwana również chorobą przyzębia, może mieć niezwykle istotny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Płytka bakteryjna, która nie została w pełni usunięta, może wpłynąć na stan zębów i dziąseł. Zalegająca płytka bakteryjna tworzy kamień nazębny, czyli utwardzoną substancję na powierzchni zęba, którą usunąć może wyłącznie dentysta. Kamień nazębny przyczynia się do powstawania szczelin w linii dziąseł. Może to skutkować cofaniem się dziąseł i narażeniem zębów i linii dziąseł na potencjalne problemy zdrowotne dziąseł.
Płytka a kamień nazębny a choroby dziąseł a utrata zębów
Jednymi z najczęstszych objawów są ruszające się bądź przesuwające się zęby, krwawienie lub cofanie się dziąseł, a także utrata zębów. Wczesna profilaktyka, obejmująca staranną higienę jamy ustnej, przyczynia się do zachowania zdrowych dziąseł, a w konsekwencji – naturalnego uzębienia.
Aby ograniczyć ryzyko wypadania zębów, warto sięgnąć po szczoteczkę elektryczną
Badania naukowe 1 dowodzą, że korzystanie ze szczoteczki elektrycznej pomaga utrzymać zdrowy stan dziąseł i spowalnia postępowanie chorób dziąseł*.
Korzystając ze szczoteczki elektrycznej, łatwiej pozbędziesz się szkodliwych bakterii i, utrzymując zdrowszą linię dziąseł, zadbasz o silniejsze zęby.
Odpowiednia higiena jamy ustnej, polegająca na codziennym, dwukrotnym szczotkowaniu zębów i co najmniej jednokrotnym nitkowaniu, pozwala uniknąć chorób dziąseł, a w konsekwencji wypadania zębów. Nieskazitelny stan jamy ustnej wymaga również regularnych wizyt u dentysty.
Źródła: http://www.oralhealthplatform.edu/our-work/the-state-of-oral-health-in-europe/ https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/periodontitis/symptoms-causes/syc-20354473 [1] Pitchika V, Pink C, Völzke H, Welk A, Kocher T, Holtfreter B. Long-term impact of powered toothbrush on oral health: 11-year cohort study. J Clin Periodontol. 2019. doi: 10.1111/jcpe.13126