SZKLIWO

Lakowanie zębów: Największe zalety

Cloudinary Image - Lakowanie zębów: Największe zalety article banner
UDOSTĘPNIJ

Co to są uszczelniacze stomatologiczne?

Uszczelniacze stomatologiczne lub uszczelniacze dentystyczne zapewniają dodatkową ochronę przed ubytkami lub wtedy, gdy zęby nie dostają wystarczającej dawki fluoru. Uszczelniacze stomatologiczne są nakładane na zęby i pomagają chronić je przed płytką nazębną.

Uszczelniacze stomatologiczne – zalety i wady

Celem stosowania uszczelniaczy stomatologicznych nie jest jednak zastąpienie regularnej pielęgnacji jamy ustnej, która polega na myciu zębów dwa razy dziennie i codziennym stosowaniu nici dentystycznej. Szczotkowanie i nitkowanie to dwa najlepsze sposoby na usuwanie płytki nazębnej, które pomagają zapobiegać próchnicy zębów. Czasami jednak trudno jest usunąć wszystkie resztki jedzenia z zagłębień i nierówności znajdujących się na powierzchni zębów – i to nawet osobom, które starannie dbają o higienę jamy ustnej. Uszczelniacze stomatologiczne pomagają chronić te obszary.

Czy uszczelniacze stomatologiczne przeznaczone są jedynie dla osób dorosłych?

Uszczelniacze stomatologiczne przeznaczone są dla osób w każdym wieku. Wielu dentystów poleca stosowanie uszczelniaczy u dzieci i młodzieży, ponieważ próchnica w nierównościach i szczelinach zębów może rozwinąć się również we wczesnych latach życia. Niemniej jednak uszczelniacze stomatologiczne chronią przed ubytkami także osoby dorosłe. Jeśli sądzisz, że problem próchnicy może dotyczyć Ciebie lub gdy masz więcej niż jeden ubytek, zapytaj stomatologa, czy możesz zastosować uszczelniacz. Uszczelniacze zwykle trzeba ponownie nałożyć po kilku latach, jednak w tym czasie należy regularnie odwiedzać dentystę i dbać o zdrowie jamy ustnej.