Czy dentysta zalecił skorzystanie z aparatu retencyjnego Tobie lub Twojemu dziecku? Poprawnie stosowany aparat retencyjny może mieć istotny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Zanim jednak kupisz taki aparat dla siebie lub swojego dziecka, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat aparatów retencyjnych i wybrać najlepszą opcję.
Do czego służą aparaty retencyjne?
Aparaty retencyjne stosuje się do zmniejszenia luk zębowych, ograniczenia problemów z mową oraz rozwiązania innych problemów jamy ustnej. Aparaty retencyjne są powszechnie stosowane po wyjęciu aparatu ortodontycznego, aby zapobiec przesunięciom. Mogą one pomóc w leczeniu innych problemów takich jak „popychanie" zębów językiem, dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, a także tarcie i zgrzytanie zębami, czyli bruksizm.
Jak działają aparaty retencyjne?
Aparaty retencyjne nakłada się na zęby, by utrzymały je w odpowiednim położeniu. Co więcej, są dostosowywane do konkretnego uzębienia. Nie ma dwóch takich samych aparatów retencyjnych. Najczęstszym powodem stosowania aparatów retencyjnych jest zwiększenie kontroli nad przesuwaniem się zębów, co jest zjawiskiem naturalnym.
Rodzaje aparatów retencyjnych
Istnieje wiele rodzajów aparatów retencyjnych: O rekomendację dotyczącą wyboru najbardziej skutecznego aparatu retencyjnego należy poprosić dentystę bądź ortodontę dziecka. Istnieją aparaty retencyjne montowane na stałe, aparaty, które można zdejmować, a także aparaty stanowiące połączenie obu tych typów.
Zdejmowane aparaty retencyjne
Zdejmowane aparaty retencyjne to aparaty retencyjne, których nie nosi się cały czas i które można ściągać. Najczęściej stosowanym zdejmowanym aparatem retencyjnym jest aparat retencyjny Hawleya. Aparat retencyjny Hawleya to cienki kawałek akrylu w kształcie języka, dopasowany do jamy ustnej dziecka, zawierający drut, który utrzymuje zęby dziecka w miejscu. Twarda, plastikopodobna część aparatu retencyjnego Hawleya pokrywa podniebienie bądź obszar za przednimi, dolnymi zębami. Tę część można dla dziecka spersonalizować dzięki szerokiej gamie kolorów i wzorów. Jako że jest to aparat zdejmowany, dziecku jest łatwiej czyścić zęby. Wadą aparatu retencyjnego Hawleya jest to, że może zostać zgubiony, zniszczony, a w przypadku kontaktu z wysokimi temperaturami – stopiony. Ważne jest, aby przypominać dziecku, by zawsze chować aparat do pudełka, aby go nie zgubić lub uszkodzić.
Kolejnym rodzajem aparatu retencyjnego jest aparat Clear Aligner. Te aparaty retencyjne są dostosowane do uzębienia danej osoby oraz wykonane z cienkiego, przezroczystego plastiku. Oczywistą przewagą aparatów tego rodzaju jest to, że są przezroczyste i pozbawione metalowych części. Podobnie jednak jak aparat retencyjny Hawleya, aparat ten można łatwo zgubić oraz uszkodzić jeśli nie zostanie odłożony do pudełka.
Stałe aparaty retencyjne
Stały aparat retencyjny zazwyczaj wykonany jest z cienkiego drutu montowanego na dolnych lub górnych, przednich zębach, po stronie języka. Drut ten jest montowany za pomocą cementu, który przypomina ten stosowany na elementach aparatów ortodontycznych. Stałe aparaty retencyjne montuje i usuwa ortodonta. Zaletą stałych aparatów retencyjnych jest to, że utrzymują zęby w miejscu przez cały czas. Wadą stałych aparatów retencyjnych jest to, że trudniej jest czyścić przestrzenie między zębami.
Najczęściej zadawane pytania na temat aparatów retencyjnych
1. Jak długo dziecko powinno nosić aparat retencyjny? Dziecko powinno otrzymać receptę na korzystanie z aparatu. W recepcie określone będą informacje dotyczące tego, kiedy i przez jak długi okres należy nosić aparat. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zaleca się postępować zgodnie z treścią recepty.
2. Jak czyścić aparat retencyjny? Ze względu na bakterie, płytkę nazębną oraz pozostałe w ustach resztki jedzenia, aparaty retencyjne należy czyścić codziennie. Zdejmowane aparaty retencyjne można czyścić pastą do zębów przed założeniem oraz po zdjęciu aparatu. Możesz również skorzystać z musującego środka czyszczącego. Stałe aparaty retencyjne można szczotkować oraz czyścić nicią dentystyczną. Można również zastosować nawlekacz do nici dentystycznej oraz inne, podobne narzędzia do czyszczenia aparatów ortodontycznych.
3. Ile kosztują aparaty retencyjne? W sprawie cen aparatów retencyjnych zalecanych dla Twojego dziecka najlepiej skonsultuj się z dentystą swojego dziecka.