Dlaczego warto wybrać szczoteczkę elektryczną Oral-B?

Szczoteczki elektyczne: magnetyczna, soniczna i soniczno-rotacyjna

Szczoteczki elektyczne: magnetyczna, soniczna i soniczno-rotacyjna article banner
UDOSTĘPNIJ

Szczoteczki elektryczne magnetyczna, soniczna i rotacyjna: porównanie technologii.

Prawdziwy przełom technologiczny na rynku szczoteczek elektrycznych zdarza się rzadko, mniej więcej raz na 30 lat. Obecnie na rynku mamy trzy technologie: szczoteczki soniczne, rotacyjne oraz zupełną nowość – serię Oral-B iO,

czyli innowacyjne szczoteczki magnetyczne. Jest to zupełna nowość, która jest najlepszą technologią od Oral-B.

Jej skuteczność potwierdziło Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, a badania kliniczne potwierdzają, że szczoteczka

Oral-B iO w porównaniu do szczoteczki sonicznej Philips Sonicare DiamondClean SMART* usuwa zdecydowanie więcej płytki bakteryjnej, także z trudnodostępnych miejsc . Czym różnią się od siebie poszczególne technologie? Skąd wzięły ich nazwy i kiedy się pojawiły? Sprawdźmy!

Szczoteczki elektryczne – podział i krótka historia

Szczoteczka elektryczna to każda szczoteczka, która działa dzięki akumulatorowi ładowanemu za pomocą prądu elektrycznego. Stąd właśnie pochodzi jej nazwa.

Wyróżniamy następujące typy szczoteczek elektrycznych:

 • Szczoteczka magnetyczna

Jest to innowacyjna, najnowsza technologia na rynku. Posiada liniowy napęd magnetyczny, od którego wzięła swoją nazwę. Połączony jest on bezpośrednio z okrągłą główką szczoteczki, dzięki czemu przenosi energię bezpośrednio na jej włókna czyli tam gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Dodatkowo główka porusza się ruchem oscylacyjno-rotacyjnym. W rezultacie czyszczenie jest efektywne, a jednocześnie delikatne, zaś praca szczoteczki jest cicha.

 • Szczoteczka soniczna

To szczoteczka, której główka jest podłużna, przypominająca główkę tradycyjnych szczoteczek manualnych. Porusza się w jednej płaszczyźnie z boku na bok, więc wymaga od użytkownika określonej techniki mycia. Jej nazwa wzięła się od zjawiska fizycznego, które polega na emitowaniu przez urządzenie słyszalnych fal dźwiękowych, które uczestniczą w procesie tworzenia chmury bąbelków powstającej ze śliny, wody i pasty, której zadaniem jest wsparcie procesu czyszczenia.

 • Szczoteczka rotacyjna

Szczoteczka rotacyjna od Oral-B to szczoteczka z okrągłą główką wykonującą ruch 3D, czyli ruch oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny lub 2D oscylacyjno-rotacyjna. Przykładem takiego rozwiązania jest między innymi Oral-B Pro3.

Szczoteczka magnetyczna – technologiczna rewolucja!

Szczoteczka magnetyczna to zupełna nowość, która jest owocem doświadczenia i pracy wielu ekspertów, którzy chcieli stworzyć produkt, który na zawsze zmieni jakość higieny jamy ustnej. Oral-B iO™ powstała w wyniku trwających 6 lat badań z udziałem specjalistów, a z jej opracowaniem wiąże się 250 patentów.

Mechanizm działania szczoteczki magnetycznej opiera się o liniowy napęd magnetyczny. Dzięki jego prostej, niezwykle wytrzymałej konstrukcji, nie następuje żadna utrata energii, która przenoszona jest bezpośrednio z silnika na włókna generując mikrowibrację.

Innowacyjność tego rozwiązania potwierdziło Polskie Towarzystwo Stomatologiczne - Oral-B iO została uznana za przełomową technologię i jest rekomendowana przez PTS.

Czym charakteryzuje się szczoteczka magnetyczna Oral-B iO?

 • okrągła główka

Jej kształt jest inspirowany profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi. Dzięki temu otacza każdy ząb z osoba

i dociera także do trudno dostępnych miejsc. Nie bez powodu więc Oral-B nieustannie stawia właśnie na to rozwiązanie

 • ruch główki i technika mycia

Dzięki napędowi magnetycznemu generowane są mikrowibracje, które rozbijają płytkę bakteryjną. Natomiast sprawdzony ruch oscylacyjno-rotacyjny delikatnie ją wymiatają. Dzięki mikrowibracjom szczoteczka przesuwa się płynnie po powierzchni zębów, wykonując całą pracę za nas – wystarczy przyłożyć szczoteczkę do powierzchni zęba

i zmienić obszar po 2-3 sekundach.

 • delikatna dla dziąseł

Włókna o odpowiedniej strukturze, wiele trybów czyszczenia w tym delikatny, a także inteligentny czujnik siły nacisku sprawiają, że nasze dziąsła i szkliwo są w pełni bezpieczne.

 • interaktywny, kolorowy wyświetlacz

Szczoteczka została wyposażona w nowoczesny wyświetlacz (w modelach iO 6 i wyższych). Komunikuje on między innymi wybrany przez nas tryb czyszczenia, odmierza czas, a także pokazuje poziom naładowania baterii. Dodatkiem są emotikony, które po zakończeniu mycia powiedzą nam czy czas był odpowiedni – smutna buźka po myciu poniżej 2 minut jest niezwykle motywująca, aby go wydłużyć! Wyświetlacz przypomni również o konieczności wymiany końcówki na nową.

 • Nowy, inteligentny czujnik nacisku

Na czym polega jego innowacyjność? Za pomocą czerwonego światła podpowie, że szczotkujemy ze zbyt dużą siłą nacisku, natomiast zielone światło poinformuje nas, że nacisk jest prawidłowy. Ale to nie wszystko. Wybranym przez nas w aplikacji kolorem da nam również znać, jeśli siła nacisku będzie zbyt mała! Pozwala to na optymalne czyszczenie.

 • ciszej, delikatniej i lepiej

Rewolucyjny napęd magnetyczny nie tylko przekazuje energię tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, ale również sprawia, że zostaje ona we właściwy sposób gospodarowana. Dzięki temu umyjemy zęby jeszcze dokładniej, a szczoteczka będzie bardzo cicha i delikatna.

 • sztuczna inteligencja i funkcja wykrywania położenia

W aplikacji na smartfona, zobaczymy wizualizację naszych zębów podczas mycia dzięki czemu nie pominiemy żadnej strefy szczotkowania.

 • magnetyczna ładowarka

Magnetyczna ładowarka (dostępna w modelach iO 7 i wyższych) naładuje Oral-B iO do pełna już w 3 godziny! Na pełnym naładowaniu szczoteczka może działać aż do 14 dni przy zalecanym szczotkowaniu dwa razy dziennie po dwie minuty.

 • wbudowany timer

Krótsza wibracja co 30 sekund oznajmi nam konieczność zmiany obszar. Dłuższa wibracja zakomunikuje, że minęły dwie minuty. Dodatkowo czas jest odmierzany na wyświetlaczu.

 • etui podróżne

Funkcja ładowania, w którą zostało zaopatrzone etui Oral-B iO 9, bardzo przydaje się na wyjazdach. Nie trzeba zabierać ze sobą ładowarki stacjonarnej, a nasz sprzęt jest dodatkowo w pełni chroniony podczas transportu.

Szczoteczka soniczna i rotacyjna

To, co wydarzyło się ze szczoteczką soniczną w ostatnich latach jest niezwykle ciekawym zjawiskiem. Zyskała ogromną popularność, zaczęła być postrzegana jako nowoczesna technologia. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, że pojawiła się na rynku w latach 60. XX wieku. Wówczas oczywiście wyglądała nieco bardziej topornie, jej cena była ogromna, jednak wykorzystywała dokładnie to samo zjawisko fizyczne, jak jej następczynie w XXI wieku. Kształt jej główki i zasada działania nie zmieniły się więc znacząco. Czym się charakteryzuje?

 • Kształt i ruchy główki

Szczoteczka soniczna posiada tradycyjną podłużną główkę, taką jak w przypadku szczoteczek manualnych. Wykonuje ruchy jedynie w jednej płaszczyźnie- z boku na bok. Czy to wszystko ma znaczenie? Tak. Jak już wspomnieliśmy wyżej, w każdej szczoteczce elektrycznej najważniejszą cechą odpowiadającą za efektywność urządzenia jest właśnie główka i wykonywane przez nią ruchy.

Ze względu na ten właśnie kształt, należy pilnować, by główka szczoteczki przylegała do powierzchni zębów, ustawić ją pod kątem 45 stopni a podczas czyszczenia dodatkowo wykonywać ruch wymiatający od linii dziąseł, przez cały ząb na zewnątrz. Tak wygląda właściwa technika mycia zębów szczoteczką soniczną oraz manualną.

 • Oral-B Pulsonic – udogodnienia

Seria Pulsonic charakteryzuje się niezwykle lekką i cichą konstrukcją. Posiada dwa lub trzy podstawowe tryby czyszczenia, czyli tryb codzienny, wybielający oraz delikatny. Czas pracy na pełnym naładowaniu baterii wynosi aż do 14 dni.

Ostatnim typem są szczoteczki rotacyjne - w tym rodzaju szczoteczek znajdziemy przede wszystkim okrągłą główkę, która według ekspertów Oral-B jest najlepszym rozwiązaniem w służbie prawidłowej i zapewniającej odpowiednie efekty higieny jamy ustnej. Co warto o niej wiedzieć?

 • Okrągła główka i jej ruchy

Tak, jak w przypadku szczoteczki magnetycznej, mamy tutaj do czynienia z okrągłą główką. Wykonuje ona ruchy 3D, czyli pulsacyjne, które rozbijają płytkę bakteryjną, zaś ruchy oscylacyjno-rotacyjne ją wymiatają.

 • Czujnik nacisku ze Smart Ring

Czujnik nacisku połączony ze Smart Ring pozwala na ochronę szkliwa i dziąseł poprzez sygnalizowanie kolorem czerwonym zbyt mocnego nacisku oraz zdefiniowanym przez nas w aplikacji kolorem właściwego nacisku.

Porównanie: szczoteczka magnetyczna, soniczna i rotacyjna

Podsumujmy sobie podobieństwa i różnice między tymi trzema rodzajami szczoteczek elektrycznych.

Co jeszcze warto wiedzieć o szczoteczkach magnetycznych Oral-B iO?

Użycie napędu magnetycznego nie tylko wpływa na cichą, delikatną i efektywną pracę. W badaniach okazało się, że Oral-B iO usuwa nawet do 100% więcej płytki nazębnej w porównaniu do zwykłej szczoteczki manualnej, czego efekty możemy zaobserwować już po pierwszych 8 tygodniach użytkowania. Efekt bielszych zębów widać natomiast już po pierwszym dniu użytkowania, co jest efektem niezwykle skutecznego usuwania przebarwień powierzchniowych z naszych zębów.

Wybór idealnej dla nas szczoteczki jest kwestią bardzo indywidualną. Dlaczego warto zaufać Oral-B? Jesteśmy marką, która jest ekspertem od produktów do higieny jamy ustnej. Patrząc na historię szczoteczek elektrycznych, której byliśmy częścią niemal od początku, wiemy, że prawdziwa rewolucja w tym segmencie zdarza się bardzo rzadko, bowiem średnio co 30 lat. Zaproponowanie nowej technologii magnetyczne poparte było długą pracą, doświadczeniem wielu ekspertów, badaniami, dbałością o każdy szczegół, a wszystko to w trosce o zdrowie oraz piękny wygląd zębów. Dołącz do magnetycznej rewolucji!

*Goyal CR, et al., Am J Dent 2021;34:54-60