Dlaczego warto wybrać pastę do zębów Oral-B?

Szczoteczka soniczna czy elektryczna, czyli jak prawidłowo dbać o zęby?

Szczoteczka soniczna czy elektryczna, czyli jak prawidłowo dbać o zęby? article banner
UDOSTĘPNIJ

Szczoteczka soniczna czy elektryczna, czyli jak prawidłowo dbać o zęby?

Żyjemy w czasach, w których dbanie o higienę jamy ustnej jest czymś oczywistym. Wiemy, że zdrowy i piękny uśmiech jest naszą wizytówką. Mamy coraz większą świadomość tego, jak dbać o doskonałą kondycję naszych zębów, dlatego myślimy nie tylko o szczotkowaniu ich, ale troszczymy się także o dziąsła, przestrzenie międzyzębowe i język. Nie chodzi przecież o to, by robić coś dla zasady, ale by robić dobrze. Jak jednak prawidłowo dbać o zęby? Jaką szczoteczkę wybrać: soniczną czy elektryczną?

Szczoteczka do zębów – dlaczego szczotkowanie jest tak ważne?

To pytanie, które należy sobie zadać na samym początku, jeszcze zanim przyjrzymy się szczoteczkom. Zęby przede wszystkim pełnią funkcję rozdrabniania pokarmu, który spożywamy. Dzięki nim nie jesteśmy zmuszeni do przyjmowania płynnych, drobnych potraw, a możemy celebrować nasze posiłki. Właśnie przez to, że mają kontakt z żywnością, należy oczyszczać je minimum dwa razy dziennie (najlepiej jednak, jeśli mamy taką możliwość, po każdym posiłku). Nawet najdrobniejsze resztki jedzenia, których nie zauważymy gołym okiem i nie poczujemy językiem, są również źródłem pożywienia dla bakterii płytki nazębnej.

Płytka nazębna to nic innego jak bezbarwna lub lekko żółta substancja, zwana inaczej płytką bakteryjną. Zwykle możemy zauważyć ją zalegającą wzdłuż linii dziąseł. Jeśli zalega zbyt długo, może przekształcić się w trudny do usunięcia kamień nazębny. Jedynym sposobem na pozbycie się płytki nazębnej jest regularne szczotkowanie zębów, zadbanie o higienę dziąseł, języka.

Już mieszkańcy Starożytnej Mezopotamii, a później Starożytnej Grecji czy Rzymu szukali sposobów na pozbycie się resztek jedzenia. Stosowano gałązki, które strzępiono z jednej strony, a z drugiej ostrzono, tak, by móc mechanicznie oczyścić zęby. Ten wynalazek możemy uznać za dawny prototyp szczoteczki do zębów, która jednak od tamtego czasu przeszła długą drogę ewolucji. Bardzo długo zbudowana była z drewnianego lub bambusowego uchwytu, a na jej końcu znajdowało się naturalne włosie zwierzęce. Na szczęście od tego czasu sporo się zmieniło.

Szczoteczka soniczna, czyli…

Jest to rodzaj szczoteczki elektrycznej. Kształt główki tej szczoteczki przypomina kształt główki tradycyjnych szczoteczek manualnych - jest podłużna. Wykonuje ruchy w ograniczonym zakresie z boku na bok. Jej nazwa pochodzi od tego, że podczas pracy (wykonuje około 31 000 drobnych ruchów na minutę) emituje falę dźwiękową o częstotliwości około 260Hz.

Właśnie ten elektryczny silnik sprawia, że szczoteczka soniczna jest szczoteczką elektryczną. Niestety do powszechnego użycia wkradł się pewien błąd polegający na tym, że szczoteczką elektryczną nazywa się po prostu szczoteczkę elektryczną z okrągłą główką.

Główne elementy budowy szczoteczki sonicznej:

 • elektryczny silnik szczoteczki

 • akumulator

 • cewka indukcyjna ładowarki

 • przycisk włączający i wyłączający szczoteczkę

 • przyciski trybów

Szczoteczki soniczne posiadają często różne tryby pracy. Oprócz trybu „daily” przeznaczonego do codziennej higieny jamy ustnej i usuwania płytki bakteryjnej, często spotykamy tryb „sensitive” dedykowany czyszczeniu wrażliwych zębów i dziąseł, jak również tryb ”polish”, który ma na celu redukcję przebarwień powierzchniowych.

 • główka z nylonowym włóknem

Podłużna główka przypominająca kształtem tradycyjną szczoteczkę manualną, wykonująca dość symboliczne ruchy, które bardziej stanowią drgania.

Szczoteczka soniczna – najbardziej zaawansowana technologia?

Wydawać by się mogło, że szczoteczki soniczne to technologiczna nowość, która pojawiła się na rynku zaledwie kilka lat temu. Historia potrafi jednak zaskakiwać. Technologię soniczną testowano już w latach 60. XX wieku, a szczoteczki soniczne możemy kupić od lat 80. XX wieku. Dlaczego wcześniej słyszeliśmy o nich tak niewiele? To już zapewne kwestia panujących trendów i zagadnień marketingowych. Szczoteczka soniczna usuwa bezpiecznie płytkę nazębną i jest skuteczniejsza niż szczoteczka manualna. W przeciwieństwie do szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką wymaga jednak wykonania dodatkowego ruchu podczas szczotkowania zębów - tak zwanego ruchu wymiatającego.

Szczoteczka elektryczna, czyli…

Jak już wspomniano wyżej, każda szczoteczka z akumulatorem ładowanym prądem elektrycznym jest szczoteczką elektryczną, w tym również szczoteczka soniczna. Tutaj jednak zajmiemy się szczoteczką elektryczną z okrągłą główką, gdyż nadal jest to najbardziej popularny, najchętniej wybierany i bardzo skuteczny rodzaj szczoteczki.

Główne elementy budowy szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką:

 • akumulator

 • cewka indukcyjna ładowarki

 • przycisk włączający i wyłączający szczoteczkę

 • wodoszczelna rękojeść

 • przyciski trybów

Niektóre szczoteczki elektryczne z okrągłą główką są bardzo zaawansowane technologicznie i posiadają nawet kilka trybów, między innymi tryb czyszczenia codziennego, pielęgnacji dziąseł, wybielania, delikatnego czyszczenia, tryb intensywnego czyszczenia.

 • główka z nylonowym włóknem

Okrągła, dobrze docierająca do każdej przestrzeni główka z nylonowym włóknem.

Szczoteczka elektryczna – kiedy ją wynaleziono?

Pierwszą szczoteczkę elektryczną wynaleziono w Szwajcarii w 1939 roku. Dokonał tego doktor Philippe Woog. W 1959 roku trafiła do Stanów Zjednoczonych i już następnego roku weszła do masowej produkcji. Warto jednak zaznaczyć, że nie przypominała ona współczesnych urządzeń. Jej posuwisto-zwrotne ruchy służyły raczej ludziom z niepełnosprawnościami, którzy nie mogli posługiwać się pełnym zakresem naturalnego ruchu podczas mycia zębów. Przez lata rozwoju postęp technologiczny pogalopował do przodu, a szczoteczka stawała się coraz bardziej udoskonalana i coraz chętniej wybierana. Powstało do tego czasu wiele badań, które wyraźnie wskazują na to, że jest znacznie bardziej skuteczna od szczoteczki manualnej. Dodatkowo ta z okrągłą główką podczas szczotkowania zębów nie wymaga od użytkownika żadnych dodatkowych ruchów - wystarczy jedynie przyłożyć pracującą główkę do powierzchni zęba i… gotowe!

Dla kogo szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką jest doskonałym wyborem niemal dla każdego. Co więcej, na rynku mamy szeroki wybór szczoteczek elektrycznych dla dzieci. Polecane są już od trzeciego roku życia. Dziecko nie ma jeszcze wykształconych zdolności manualnych, przez co czyszczenie zębów za pomocą szczoteczki ręcznej, mimo jego dobrych chęci, może być bardzo niedokładne.

Szczoteczka soniczna i szczoteczka elektryczna z okrągłą główką – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Porównanie cech.

Wybór idealnej dla nas szczoteczki do zębów jest kwestią indywidualną. Warto jednak dobrze go przemyśleć, zainwestować w dobry sprzęt w trosce o zdrowy i piękny uśmiech. Przyjrzyjmy się różnicom między szczoteczką soniczną i elektryczną:

Czas ładowania

Czas ładowania zarówno szczoteczki sonicznej, jak i szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką może być bardzo zbliżony. Wynosi, zależnie od modelu i producenta, od ok. 12 do 24 godzin w przypadku zwykłych ładowarek indukcyjnych.

Czas pracy na jednym ładowaniu

 • Szczoteczka soniczna: około 2-3 tygodnie

 • Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką: około 2-3 tygodnie

Obie wartości podane są dla czyszczenia zębów 2 razy dziennie po 2 minuty.

Ruchy główki

 • Szczoteczka soniczna:

Wykonuje około 31 000 ruchów, które nieraz nazywane są ruchami sonicznymi.

 • Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką: Niektóre modele wykonują aż do 10500 oscylacji- rotacji i 48000 pulsacji.

Sposób mycia zębów

 • Szczoteczka soniczna: Podczas szczotkowania zębów przy pomocy szczoteczki sonicznej, należy dodatkowo wykonać ruch wymiatający. Tak zwiększamy jej skuteczność i możliwość kontaktu włókien z całą powierzchnią zęba.

 • Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką: Podczas szczotkowania takim rodzajem szczoteczki nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów- przykładamy pracującą główkę do każdej powierzchni zęba od strony wewnętrznej, zewnętrznej I żującej, trzymamy około 2-3 sekund i przenosimy na kolejny ząb.

Jak prawidłowo dbać o zęby i o higienę jamy ustnej w ogóle?

Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne: zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób zębów i dziąseł, zapewnia świeży oddech i piękny uśmiech. O czym jednak powinniśmy pamiętać?

 • Regularność

Bardzo ważnym aspektem higieny jamy ustnej jest regularne czyszczenie. Należy to robić minimum dwa razy dziennie, jednak jeśli mamy taką możliwość, warto pomyśleć o tym, by szczotkować je i płukać po każdym obfitym posiłku. Szczotkowanie zębów powinno trwać dwie minuty. Regularność jest tak istotna, ponieważ płytka nazębna (bakteryjna) zaczyna się tworzyć już kilka minut po szczotkowaniu.

 • Technika mycia zębów

Ważna jest odpowiednia technika. Nie zapominajmy o wewnętrznej powierzchni zębów, ponieważ w miejscach, gdzie język styka się z zębami płytka bakteryjna bardzo szybko się mineralizuje tworząc kamień nazębny. Dostosujmy technikę szczotkowania do rodzaju szczoteczki.

 • Czyszczenie języka

Język również jest elementem jamy ustnej, na którym gromadzą się bakterie. Dlatego właśnie nie powinniśmy zapominać o czyszczeniu jego powierzchni. Zapewni to świeży oddech.

 • Płukanie jamy ustnej

Specjalne płyny do płukania jamy ustnej sprawiają, że pozbywamy się bakterii z całej powierzchni jamy ustnej, stanowiąc doskonałe uzupełnienie codziennego rytuału.

 • Odpowiednie witaminy i minerały

Aby kompleksowo zadbać o zdrowie naszych zębów, powinniśmy dostarczać organizmowi witamin i minerałów w naturalnej formie, między innymi wapnia (podstawowy budulec kości), fosforu (uzupełnia działanie wapnia), witaminy D (reguluje poziom wapnia i fosforu we krwi), witaminy C (wzmacnia odporność, wspomaga odbudowę tkanki łącznej), witaminy A (utrzymanie równowagi błon śluzowych), witamin z grupy B.

 • Dbanie o dziąsła

To bardzo wrażliwa część jamy ustnej, która również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wzdłuż linii dziąseł zbiera się płytka bakteryjna, którą należy usunąć. Warto zadbać również o masaż dziąseł.

 • Nici dentystyczne

Bardzo istotnym elementem prawidłowej higieny jamy ustnej jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, w których również gromadzą się drobinki jedzenia i płytka bakteryjna. Możemy dokonać tego między innymi przy pomocy nici dentystycznych.

Najlepsza szczoteczka elektryczna – magnetyczna Oral-B iO

Obecnie najbardziej zaawansowaną szczoteczką elektryczną do zębów jest szczoteczka magnetyczna Oral-B iO. Bazuje na rewolucyjnej innowacji, jaką jest liniowy napęd magnetyczny, dzięki któremu szczoteczka pracuje niezwykle cicho i delikatnie, jednak bardzo skutecznie. Napęd jest połączony bezpośrednio z główką szczoteczki, na którą przenosi mikrowibracje.

Warto zauważyć, że okrągła główka w nowej szczoteczce ma zupełnie inny, nowy profil. Występuje w dwóch wariantach: Ultimate Clean przeznaczony do codziennej pielęgnacji oraz delikatny Gentle Care. Główka w szczoteczce magnetycznej porusza się ruchem oscylacyjno-rotacyjnym wzbogaconym o mikrowibracje. Dzięki temu dokładnie usuwa płytkę bakteryjną, resztki pokarmowe oraz przebarwienia powierzchniowe.

Wśród najbardziej istotnych zmian oraz nowości, warto odnotować inteligentny czujnik nacisku, który sygnalizuje nam nie tylko zbyt mocny nacisk (kolorem czerwonym), ale również odpowiedni (zielony) oraz zbyt słaby (wybrany przez nas kolor pierścienia). Wśród zmian wizualnych (choć mających istotny wpływ na użytkowanie) otrzymujemy kolorowy wyświetlacz. W serii Oral-B iO (od modelu 7. wzwyż) mamy magnetyczną ładowarkę, która ładuje szczoteczkę do pełna w jedyne 3 godziny!

Badania potwierdziły, że Oral-B iO, w zestawieniu ze szczoteczką soniczną Philips Sonicare DiamondClean SMART4 usuwa zdecydowanie więcej płytki bakteryjnej, także z trudnodostępnych miejsc (Goyal CR, et al., Am J Dent 2021;34:54-60).

Oral-B iO9 – czym się charakteryzuje?

W portfolio szczoteczek magnetycznych Oral-B iO mamy różne modele. Warto zaznaczyć, że choć poszczególne szczoteczki różnią się od siebie pewnymi detalami takimi jak między innymi ilość trybów, wszystkie posiadają ten sam napęd magnetyczny i taką samą zdolność do efektywnej pielęgnacji zębów oraz jamy ustnej.

Bardzo wygodna, skuteczna i cicha szczoteczka Oral-B iO 9 to nie tylko wytrzymały akumulator (dwa tygodnie) oraz błyskawiczna ładowarka magnetyczna (trzy godziny do pełnej baterii), ale również etui z funkcją ładowania i wiele innych dodatków, które zaskoczą każdego. To przede wszystkim niesamowita technologia, która o wiele łatwiej i skuteczniej niż cokolwiek wcześniej jest w stanie dać nam zdrowy, biały uśmiech.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę w Oral-B iO 9?

 • Okrągła główka o zupełnie nowym profilu!

Okrągła, obrotowa główka, w szczoteczkach Oral-B znana jest już od pierwszego modelu szczoteczki elektrycznej. Dlaczego? Inspirowana profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi dokładnie otacza każdy ząb, docierając do nawet najtrudniejszych w czyszczeniu zakamarków jamy ustnej. W tym wypadku jednak postawiono na odświeżony profil. Tym razem dwa zupełnie nowe modele końcówek, czyli Ultimate Clean oraz Gentle Care pasują wyłącznie do szczoteczek magnetycznych.

 • Ruch oscylacyjno-rotacyjny i mikrowibracje

Najważniejszą cechą szczoteczki elektrycznej jest kształt oraz ruchy główki, czyli to, w jaki sposób główka jest w stanie mechanicznie usunąć płytkę bakteryjną, zalegające resztki pokarmowe oraz przebarwienia powierzchniowe.

 • Inteligentny czujnik nacisku!

Tego wcześniej jeszcze nie było. Owszem, w wielu modelach szczoteczek funkcjonowały i nadal funkcjonują czujniki nacisku. Warto jednak zaznaczyć, że komunikują one jedynie zbyt silny nacisk. W Oral-B iO mamy do czynienia z pierwszym czujnikiem, który nie sprawia, że na pierścieniu wyświetla się kolor czerwony, gdy zbyt mocno dociskamy ją do zębów, ale również kolor zielony, gdy nacisk jest odpowiedni oraz wybrany przez nas w ustawieniach kolor, jeśli jest on zbyt słaby.

 • Brak konieczności stosowania określonej techniki mycia

Użytkownik nie musi stosować żadnej dodatkowej techniki mycia. Wystarczy, że przyłoży główkę do zęba na 2-3 sekundy, pilnując zielonego światła na pierścieniu, po czym przeniesie główkę na kolejnego zęba.

 • Aż 7 perfekcyjnie opracowanych trybów mycia

W Oral-B iO 9 do wyboru mamy tryb: codzienny, delikatny, bardzo delikatny, intensywny, wybielający, do pielęgnacji dziąseł oraz do pielęgnacji języka.

 • Aplikacja i sztuczna inteligencja!

Wbrew pozorom nawet dorosłe i dbające o zęby osoby nie do końca i nie zawsze dokładnie wiedzą, poprawnie szczotkować zęby. Aplikacja nie tylko śledzi przebieg całego procesu, ale również sugeruje nam, które miejsca należy doczyścić, naprowadza i nagradza za dobre wyniki miłym słowem.

 • Kolorowy wyświetlacz

Doskonale wkomponowany w szczoteczkę kolorowy wyświetlacz komunikuje nie tylko rezultat umycia zębów za pomocą uśmiechniętej buźki, jeśli poszło nam dobrze, buźki z gwiazdkami zamiast oczu, jeśli zrobiliśmy to doskonale, skrzywionej, jeśli szczotkowaliśmy niewystarczająco dobrze czy smutnej. Wyświetla również wybrany przez nas tryb mycia, pokazuje upływ czasu szczotkowania, poziom naładowania baterii, a nawet wita się z nami, gdy bierzemy szczoteczkę do ręki.

 • Precyzyjny timer

Szczoteczka wibruje co 30 sekund, komunikując potrzebę zmiany obszaru, który szczotkujemy oraz dłużej wibruje dwóch zalecanych minutach.

 • Błyskawiczna ładowarka magnetyczna i wytrzymały akumulator

Wygodna ładowarka magnetyczna naładuje szczoteczkę do pełna już w 3 godziny, a akumulator wytrzyma do 14 dni.

 • Podróżne etui z funkcją ładowania

Bardzo przydatne etui podróżne z funkcją ładowania sprawdzi się zarówno w krótkich, służbowych podróżach, jak i dłuższych wyjazdach wakacyjnych. Nie musimy zabierać ze sobą ładowarki magnetycznej.