Dlaczego warto wybrać pastę do zębów Oral-B?

Szczoteczka soniczna czy elektryczna, czyli jak prawidłowo dbać o zęby?

Szczoteczka soniczna czy elektryczna, czyli jak prawidłowo dbać o zęby? article banner
UDOSTĘPNIJ

Żyjemy w czasach i w szerokości geograficznej, w których dbanie o higienę jamy ustnej jest czymś oczywistym. Wiemy, że zdrowy i piękny uśmiech jest naszą wizytówką. Mamy coraz większą świadomość tego, jak dbać o doskonałą kondycję naszych zębów, dlatego myślimy nie tylko o szczotkowaniu ich, ale troszczymy się o dziąsła, przestrzenie międzyzębowe i język. Nie chodzi przecież o to, by robić coś dla zasady, ale by robić dobrze. Jak jednak prawidłowo dbać o zęby? Jaką szczoteczkę wybrać: soniczną czy elektryczną?

Szczoteczka do zębów – dlaczego szczotkowanie jest tak ważne?

To pytanie, które należy sobie zadać na samym początku, jeszcze zanim przyjrzymy się szczoteczkom. Zęby przede wszystkim pełnią funkcję rozdrabniania pokarmu, który spożywamy. Dzięki nim nie jesteśmy zmuszeni do przyjmowania płynnych, drobnych potraw, a możemy celebrować nasze posiłki. Właśnie przez to, że mają kontakt z żywnością, należy oczyszczać je minimum dwa razy dziennie (najlepiej jednak, jeśli mamy taką możliwość, po każdym posiłku). Nawet najdrobniejsze resztki jedzenia, których nie zauważymy gołym okiem i nie poczujemy nad językiem, są również źródłem pożywienia dla bakterii płytki nazębnej.

Płytka nazębna to nic innego jak bezbarwna lub lekko żółta substancja, zwana inaczej płytką bakteryjną. Zwykle możemy zauważyć ją zalegającą wzdłuż linii dziąseł. Jeśli zalega zbyt długo, może przekształcić się w trudny do usunięcia kamień nazębny, Jedynym sposobem na pozbycie się płytki nazębnej jest regularne szczotkowanie zębów, zadbanie o higienę dziąseł, języka.

Już mieszkańcy Starożytnej Mezopotamii, później Starożytnej Grecji czy Rzymu szukali sposobów na pozbycie się resztek jedzenia. Stosowano gałązki, które strzępiono z jednej strony, a z drugiej ostrzono, tak, by móc mechanicznie oczyścić zęby. Ten wynalazek możemy uznać za dawny prototyp szczoteczki do zębów, która jednak od tamtego czasu przeszła długą drogę ewolucji. Bardzo długo zbudowana była z drewnianego lub bambusowego uchwytu, a na jej końcu znajdowało się naturalne włosie zwierzęce. Na szczęście od tego czasu sporo się zmieniło.

Szczoteczka soniczna, czyli…

Jest to rodzaj szczoteczki elektrycznej. Kształt główki tej szczoteczki przypomina kształt główki tradycyjnych szczoteczek manualnych - jest podłużna. Wykonuje ruchy z boku na bok. Jej nazwa pochodzi od tego, że podczas pracy poprzez drgania (wykonuje około 31 000 ruchów na minutę) emituje falę dźwiękową o częstotliwości około 260Hz.

Właśnie ten elektryczny silnik szczoteczki sprawia, że szczoteczka soniczna jest szczoteczką elektryczną. Niestety do powszechnego użycia wkradł się pewien błąd polegający na tym, że szczoteczką elektryczną nazywa się po prostu szczoteczkę elektryczną z okrągłą główką.

Główne elementy budowy szczoteczki sonicznej:

 • płytka sterownicza i elektryczny silnik szczoteczki

 • akumulator

 • cewka indukcyjna ładowarki

 • przycisk włączający i wyłączający szczoteczkę

 • przyciski trybów

Szczoteczki soniczne posiadają często różne tryby pracy. Oprócz trybu „daily” przeznaczonego do codziennej higieny jamy ustnej i usuwania płytki bakteryjnej, często spotkamy tryb „sensitive” dedykowany czyszczeniu wrażliwych zębów i dziąseł, jak również tryb ”polish”, który ma na celu redukcję przebarwień zewnętrznych i wybielenie zębów.

 • główka z nylonowym włóknem

Podłużna, przypominająca główkę szczoteczki manualnej, wykonująca ruchy z boku na bok.

Szczoteczka soniczna – najbardziej zaawansowana technologia?

Wydawać by się mogło, że szczoteczki soniczne to technologiczna nowość, która pojawiła się na rynku zaledwie kilka lat temu. Historia potrafi jednak zaskakiwać. Technologię soniczną testowano już w latach 60. XX wieku, a szczoteczki soniczne możemy kupić od lat 90. XX wieku. Dlaczego wcześniej słyszeliśmy o nich tak niewiele? To już zapewne kwestia panujących trendów i zagadnień marketingowych. Szczoteczka soniczna usuwa bezpiecznie płytkę nazębną i jest skuteczniejsza niż szczoteczka manualna. W przeciwieństwie do szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką wymaga jednak wykonania dodatkowego ruchu podczas szczotkowania zębów - tak zwanego ruchu wymiatającego.

Dla kogo szczoteczka soniczna?

Wybór szczoteczki do zębów jest kwestią bardzo indywidualną. Z pewnością szczoteczkę soniczną można polecić osobom, które mają wrażliwe zęby lub dziąsła, noszą aparat ortodontyczny. Tak na dobrą sprawę można powiedzieć, że do szczoteczka dla każdego, który po prostu chce ją mieć.

Szczoteczka elektryczna, czyli…

Jak już wspomniano wyżej, każda szczoteczka z akumulatorem ładowanym prądem elektrycznym jest szczoteczką elektryczną, w tym również szczoteczka soniczna czy ultradźwiękowa. Tutaj jednak zajmiemy się szczoteczką elektryczną z okrągłą główką, gdyż nadal jest to najbardziej popularny, najchętniej wybierany i bardzo skuteczny rodzaj szczoteczki.

Główne elementy budowy szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką:

 • akumulator

 • cewka indukcyjna ładowarki

 • przycisk włączający i wyłączający szczoteczkę

 • wodoszczelna rękojeść

 • przyciski trybów

Niektóre szczoteczki elektryczne z okrągłą główką są bardzo zaawansowane technologicznie i posiadają nawet kilka trybów, między innymi tryb czyszczenia codziennego, pielęgnacji dziąseł, wybielania, delikatnego czyszczenia, tryb intensywnego czyszczenia.

 • główka z nylonowym włóknem

Okrągła, dobrze docierająca do każdej przestrzeni główka z nylonowym włóknem.

Szczoteczka elektryczna – kiedy ją wynaleziono?

Pierwszą szczoteczkę elektryczną wynaleziono w Szwajcarii w 1939 roku. Dokonał tego doktor Philippe Woog. W 1959 roku trafiła do Stanów Zjednoczonych i już następnego roku weszła do masowej produkcji. W 1987 roku zaczęto produkować szczoteczki elektryczne do domowego użytku. Przez lata rozwoju postęp technologiczny pogalopował do przodu, a szczoteczka stawała się coraz bardziej udoskonalana i coraz chętniej wybierana. Powstało do tego czasu wiele badań, które wyraźnie wskazują na to, że jest znacznie bardziej skuteczna od szczoteczki manualnej. Dodatkowo ta z małą okrągłą główką podczas szczotkowania zębów nie wymaga od użytkownika żadnych dodatkowych ruchów - wystarczy jedynie przyłożyć pracującą główkę do powierzchni zęba i… gotowe!

Dla kogo szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką jest doskonałym wyborem niemal dla każdego. Co więcej, na rynku mamy szeroki wybór szczoteczek elektrycznych dla dzieci. Polecane są już od trzeciego roku życia. Dziecko nie ma jeszcze wykształconych zdolności manualnych, przez co czyszczenie zębów za pomocą szczoteczki ręcznej, mimo jego dobrych chęci, może być bardzo niedokładne.

Szczoteczka soniczna i szczoteczka elektryczna z okrągłą główką – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Porównanie cech.

Wybór idealnej dla nas szczoteczki do zębów jest kwestią indywidualną. Warto jednak dobrze przemyśleć swój wybór, zainwestować w dobry sprzęt w trosce o zdrowy i piękny uśmiech. Przyjrzyjmy się różnicom między szczoteczką soniczną i elektryczną:

Czas ładowania

Czas ładowania zarówno szczoteczki sonicznej, jak i szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką może być bardzo zbliżony. Wynosi, zależnie od modelu i producenta, od ok. 12 do 24 godzin.

Czas pracy na jednym ładowaniu

 • Szczoteczka soniczna: około 2-3 tygodnie

 • Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką: około 2-3 tygodnie

Obie wartości podane są dla czyszczenia zębów 2 razy dziennie po 2 minuty.

Ruchy główki

 • Szczoteczka soniczna:

   

  Wykonuje około 31 000 ruchów, które nieraz nazywane są ruchami sonicznymi.

 • Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką: Niektóre modele (np. Oral B Genius 10000N)

   

  wykonują aż do 10500 oscylacji- rotacji i 48000 pulsacji.

Sposób mycia zębów

 • Szczoteczka soniczna: Podczas szczotkowania zębów przy pomocy szczoteczki sonicznej, należy dodatkowo wykonać ruch wymiatający. Tak zwiększamy jej skuteczność i możliwość kontaktu włókien z całą powierzchnią zęba.

 • Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką: Podczas szczotkowania takim rodzajem szczoteczki nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów- przykładamy pracującą główkę do każdej powierzchni zęba od strony wewnętrznej, zewnętrznej I żującej, trzymamy około 2-3 sekund i przenosimy na kolejny ząb.

Tryby pracy

Współczesne szczoteczki elektryczne (zarówno soniczne jak i te z okrągłą główką) często posiadają różne tryby pracy. Przykładowo w Braun Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200 (soniczna) znajdziemy trzy: Clean (standardowy) zapewniające codzienną ochronę i usuwanie płytki nazębnej, Sensitive (delikatnego czyszczenia) dla osób o wrażliwych zębach i dziąsłach oraz Polish (wybielania) redukujący przebarwienia zewnętrzne i przywracający naturalną biel zębów. W Braun Oral-B Genius 10000N (mała okrągła główka) mamy sześć trybów:

 • Daily Clean do codziennego czyszczenia zębów z płytki bakteryjnej

 • Gum Care do masażu dziąseł

 • Sensitive przeznaczone do wrażliwych zębów i dziąseł

 • 3D White do usuwania osadów i przebarwień zewnętrznych oraz przywrócenia naturalnej bieli zębów

 • Pro-Clean przeznaczone do dogłębnego, intensywnego czyszczenia

 • Tongue Clean do czyszczenia języka

Aplikacja mobilna

 • Zarówno niektóre szczoteczki soniczne, jak i zaawansowane technologicznie szczoteczki z okrągłą główką (na przykład wspomniany Oral B Genius) mają dedykowane aplikacje pomagające jeszcze dokładniej zadbać o higienę jamy ustnej. Na ekranie smartfona (lub innego mobilnego urządzenia) zobaczymy między innymi, które miejsca wyczyściliśmy dobrze, a które jeszcze należy poprawić.

Sposób szczotkowania zębów

 • Szczoteczka soniczna: wymaga dodatkowego ruchu wymiatającego podczas szczotkowania zębów.

 • Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką: nie wymaga od użytkownika wykonywania żadnych dodatkowych ruchów.

Jak prawidłowo dbać o zęby i o higienę jamy ustnej w ogóle?

Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne: zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób zębów i dziąseł, zapewnia świeży oddech i piękny uśmiech. O czym jednak powinniśmy pamiętać?

 • Regularność

Bardzo ważnym aspektem higieny jamy ustnej jest regularne czyszczenie. Należy to robić minimum dwa razy dziennie, jednak jeśli mamy taką możliwość, warto pomyśleć o tym, by szczotkować je i płukać po każdym obfitym posiłku. Szczotkowanie zębów powinno trwać dwie minuty. Regularność jest tak istotna, ponieważ płytka nazębna zaczyna się tworzyć już kilka minut po szczotkowaniu.

 • Technika mycia zębów

Ważna jest odpowiednia technika. Nie zapominajmy o wewnętrznej powierzchni zębów, ponieważ w miejscach, gdzie język styka się z zębami płytka bakteryjna bardzo szybko mineralizuje tworząc kamień nazębny. Dostosujmy technikę szczotkowania do rodzaju szczoteczki.

 • Czyszczenie języka

Język również jest elementem jamy ustnej, na którym gromadzą się bakterie. Dlatego właśnie nie powinniśmy zapominać o czyszczeniu jego powierzchni. Zapewni to świeży oddech.

 • Płukanie jamy ustnej

Specjalne płyny do płukania jamy ustnej sprawiają, że pozbywamy się bakterii z całej powierzchni jamy ustnej, stanowiąc doskonałe uzupełnienie codziennego rytuału.

 • Odpowiednie witaminy i minerały

Aby kompleksowo zadbać o zdrowie naszych zębów, powinniśmy dostarczać organizmowi witamin i minerałów w naturalnej formie, między innymi wapnia (podstawowy budulec kości), fosforu (uzupełnia działanie wapnia), witaminy D (reguluje poziom wapnia i fosforu we krwi), witaminy C (wzmacnia odporność, wspomaga odbudowę tkanki łącznej), witaminy A (utrzymanie równowagi błon śluzowych), witamin z grupy B.

 • Dbanie o dziąsła

To bardzo wrażliwa część jamy ustnej, która również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wzdłuż linii dziąseł zbiera się płytka bakteryjna, którą należy usunąć. Warto zadbać również o masaż dziąseł.

 • Nici dentystyczne

Bardzo istotnym elementem prawidłowej higieny jamy ustnej jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, w których również gromadzą się drobinki jedzenia i płytka bakteryjna. Możemy dokonać tego między innymi przy pomocy nici dentystycznych.

Oral-B Genius 10000N – dlaczego warto?

Oral-B Genius to przede wszystkim innowacyjna technologicznie szczoteczka elektryczna z okrągłą główką. Jej wyjątkowość polega między innymi na rodzajach ruchów, które wykonuje jej główka, Jest to ruch trzykierunkowy, tzw. 3D- oscylacyjno -rotacyjno -pulsacyjny . Takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej ze najczęściej polecane ze wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku. Co więcej, udowodniono, że jest skuteczniejsza od technologii Philips Sonicare Diamondclean1. Została również uznana za najlepszą szczoteczkę elektryczną na rynku.2

Skuteczność

To najważniejsza cecha szczoteczki Oral B Genius. Usuwa 2 razy więcej płytki bakteryjnej niż szczoteczka manualna, ale co tak naprawdę składa się na to, że jest tak dobra?

 • okrągła główka szczoteczki

Kształt główki szczoteczki sprawia, że bez problemu dotrzemy do każdego zakamarka, jak również szczotkowanie wewnętrznej j powierzchni zębów, szczególnie powierzchni kontaktujących się z językiem, nie sprawi nam żadnych trudności.

 • łatwość użytkowania

Użytkownik szczoteczki nie musi podczas czyszczenia zębów wykonywać żadnych dodatkowych ruchów - przykłada główkę do powierzchni zębów i zmienia jej położenie.

 • Potrójny ruch główki – 3D

Dotychczasowe modele szczoteczek elektrycznych posługiwały się podwójnym ruchem (tzw. 3D – oscylacyjno-rotacyjny), który w tym przypadku został wzbogacony o trzeci – pulsacyjny. Dzięki niemu główka szczoteczki jeszcze dokładniej dociera do trudnych zakamarków- Sześć trybów pracyWspomniane już wcześniej tryby pracy pozwalają nam na dostosowanie sposobu, intensywności i celu szczotkowania zębów, dziąseł i języka do naszych aktualnych potrzeb.

Prosta w użyciu

Nie dość, że sama obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna, znajdziemy tutaj udogodnienia, które sprawią, że szczotkowanie zębów stanie się jeszcze przyjemniejsze i bezproblemowe.

 • Smart Ring

To funkcjonalność, dzięki której szczoteczka poinformuje nas, gdy zbyt mocno będziemy szczotkować zęby. Wówczas zamocowany u szczytu rękojeści pierścień zaświeci się na ostrzegawczy, czerwony kolor. Dodatkowo z poziomu aplikacji można wybrać jeden z dwunastu kolorów pierścienia Smart Ring, aby spersonalizować szczoteczkę.

 • Aplikacja Oral-B

Szczoteczka Oral-B 3D Genius może połączyć się z dedykowaną aplikacją. Instalujemy ją na telefonie z Androidem lub iOS, łączymy ze szczoteczką i… gotowe! Dzięki aplikacji dowiemy się, które miejsca domyliśmy wystarczająco dokładnie, a które wymagają jeszcze chwili szczotkowania. Na szczególną uwagę zasługuje funkcja wykrywania położenia. W aplikacji znajdziemy również cenne wskazówki, podpowiedzi, ciekawostki. Dla miłośników gadżetów i technologii z pewnością będzie to idealne rozwiązanie.

1Na podstawie 8-tygodniowego badania klinicznego porównującego szczoteczkę Oral-B z końcówką CrossAction ze szczoteczką Sonicare DiamondClean z końcówką DiamondClean. 2Na podstawie opinii użytkowników portalu ceneo.pl w kategorii szczoteczki elektryczne powyżej 400zł z minimum 100 opiniami na dzień 7.05.2018r.