Ubytki nie są jedynie bolesną dolegliwością, która z czasem minie. Wymagają specjalistycznego leczenia, które zapewni usunięcie uszkodzonej struktury zęba, odbuduje zniszczenia i powstrzyma ból. Przyjrzymy się różnym rozwiązaniom, które może zalecić stomatolog w ramach leczenia ubytków.
Leczenie różnego rodzaju ubytków
Ubytki, które zwykle powstają w szczelinach na powierzchni żującej tylnych zębów, to tak zwane ubytki klinowe. Mogą pojawić się na powierzchni tylnych zębów, które trudniej jest dokładnie wyszczotkować, wskutek czego w ich szczelinach mogą zbierać się bakterie. Bakterie wytwarzają kwasy, które uszkadzają powierzchnię zęba – i właśnie w ten sposób powstaje ubytek.
Na szczęście istnieje wiele metod leczenia ubytków, które są zwykle uzależnione od ich wielkości. Jedynie stomatolog jest w stanie najlepiej ocenić stan zęba i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Poniżej opisujemy zatem sposoby postępowania w zależności od wielkości ubytku.
Leczenie ubytków klinowych oraz ubytków powstałych między dwoma sąsiednimi zębami
Najczęściej stosowaną formą leczenia umiarkowanych i dużych ubytków jest założenie wypełnienia (plomby). Stomatolog boruje zakażony ząb, usuwa tkanki dotknięte próchnicą wewnątrz ubytku, a na koniec wypełnia oczyszczoną jamę odpowiednim materiałem, który wzmacnia strukturę zęba. Materiały używane do wypełnień są najczęściej wykonane z żywicy kompozytowej, jednak czasem używa się również innych materiałów. Ubytki klinowe (ubytki w tylnych zębach) mogą być wypełnione bardziej trwałym materiałem, np. złotem lub srebrem. W przypadku ubytków między zębami przednimi stomatolodzy zazwyczaj wybierają żywicę kompozytową z uwagi na jej walory estetyczne. W zależności od wielkości i położenia ubytku dentysta zaproponuje odpowiednią formę leczenia.
Zakładanie korony w przypadku poważniejszych ubytków
W przypadku bardzo dużej próchnicy lub gdy niewiele zostało ze struktury zęba, dentysta może zalecić założenie korony. Czasem bardzo zniszczony ząb wymaga założenia dużej ilości materiału wypełniającego, co jednak może przyczynić się do łamliwości zęba i spowodować jego ukruszenie. Przy tym poziomie uszkodzenia stomatolog będzie próbował uratować to, co pozostało z zęba, wyleczyć go, a następnie założyć w tym miejscu koronę wykonaną ze stopu metali lub porcelany.
Leczenie kanałowe – stosowane, gdy nerw zęba został uszkodzony
Jeśli uszkodzonego zęba nie da się wyleczyć wyżej wymienionymi metodami, dentysta może zasugerować leczenie kanałowe. Gdy próchnica przedostanie się przez ochronne szkliwo zęba, zwykle osadza się w zębinie. A jeżeli zaatakuje ten obszar, może spowodować uszkodzenie nerwów w korzeniu zęba – wówczas konieczne jest leczenie kanałowe. Podczas tego zabiegu stomatolog usuwa uszkodzony nerw oraz sąsiadujące z nim tkanki naczyń krwionośnych lub wyjmuje miazgę i wypełnia to miejsce, stosując uszczelnienie endodontyczne. Jeśli podczas leczenia kanałowego utracona zostanie zbyt duża część zęba, dentysta może zdecydować o konieczności założenia korony na leczony ząb.
Ekstrakcja zęba jako ostatnia deska ratunku
Do usunięcia zęba zwykle dochodzi wtedy, gdy wspomniane wyżej metody leczenia nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Opcja ta jest brana pod uwagę, gdy istnieje ryzyko, że infekcja zęba może przedostać się do kości szczękowej. Zęby dotknięte próchnicą, do których stomatolog ma łatwy dostęp, mogą zostać usunięte bez potrzeby wykonywania nacięć ani znieczulenia ogólnego. Po usunięciu zęba pozostanie puste miejsce (szpara między zębami), w które można wstawić protezę, most lub implant.

Jak nie dopuścić do powstania ubytków
Na szczęście jest kilka dowiedzionych naukowo metod, które zapewniają ochronę przed ubytkami. Odpowiednie dbanie o codzienną higienę i pielęgnację jamy ustnej pozwoli Ci uniknąć późniejszych problemów z zębami i dziąsłami. Pamiętaj, że należy szczotkować zęby codziennie przez 2 minuty, starając się dokładnie wyczyścić całą powierzchnię każdego zęba. Wielu stomatologów poleca szczoteczki elektryczne Oral-B, ponieważ wykonują one ruchy oscylacyjne, rotacyjne i pulsacyjne, które skuteczniej rozbijają i usuwają płytkę nazębną. Szczotkowanie można udoskonalić, korzystając z zaawansowanych końcówek do szczoteczek elektrycznych, np. z końcówki CrossAction Oral-B, która usuwa do 100% więcej płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł niż zwykła szczoteczka manualna. Poza tym stomatolodzy polecają stosowanie pasty z fluorkiem, która w znacznym stopniu redukuje ubytki, gdyż wzmacnia tkanki twarde zębów. Jeśli dentysta stwierdzi duże prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy, to może również zalecić stosowanie płynu do płukania jamy ustnej z fluorkiem oraz używanie nici dentystycznej. Warto również podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym zapytać o zabieg profesjonalnej fluoryzacji, aby zapewnić sobie dodatkową ochronę przed ubytkami.