Dlaczego warto wybrać szczoteczkę elektryczną Oral-B?

Najlepsza szczoteczka elektryczna – co należy wziąć pod uwagę?

UDOSTĘPNIJ

Każdy dorosły człowiek zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Dentyści zalecają szczoteczki elektryczne jako najlepszy sposób na poprawę zdrowia jamy ustnej. Zapoznanie się z dostępnymi opcjami to ważny element wyboru najlepszej elektrycznej szczoteczki do zębów.

Wybór szczoteczki elektrycznej: RODZAJE

Z całą pewnością ciężko jest dokonać przeglądu wszystkich historycznych modeli szczoteczek elektrycznych, jakie kiedykolwiek się ukazały. Dlatego skupimy się jedynie na tych najważniejszych i najbardziej popularnych technologiach, zaczynając od modeli najnowszych, a kończąc na tych, które pamiętają świat sprzed dekad.

  • Szczoteczka magnetyczna została opracowana relatywnie niedawno, bowiem swoją premierę miała w 2020 roku. Oral-B iO posiada okrągłą główkę o nowym profilu włókien, występującą w dwóch rodzajach: Ultimate Clean do codziennej pielęgnacji oraz deliktna Gentle Care. Sekretem szczoteczki magnetycznej jest jej unikalna mechanika i to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka, czyli niezwykły, liniowy napęd magnetyczny. Jest to obecnie najbardziej zaawansowana, a także najbardziej skuteczna konstrukcja. Co jeszcze? Inteligentny czujnik nacisku, kolorowy wyświetlacz, magnetyczna ładowarka, oscylacyjno-rotacyjny ruch główki i mikrowibracje przenoszone na włókna główki bezpośrednio z napędu.

  • Szczoteczka soniczno-rotacyjna ORP to szczoteczka, której okrągła główka porusza się ruchem oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnym (inaczej nazywany ruchem 3D). Generuje również słyszalne fale dźwiękowe, które powodują powstanie chmury bąbelków z pasty, wody i śliny, która wspomaga proces mycia. Ta właściwość to nic innego, jak soniczność.

  • Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna po raz pierwszy pojawiła się w roku 1991. Nadal można ją spotkać w sklepach. Zwykle są to najtańsze modele z okrągłą główką. Ich działanie jest bardziej skuteczne od zwykłych szczoteczek manualnych. Kształt i ruch końcówki gwarantują dość dokładną penetrację zakamarków.

  • Szczoteczka soniczna została opracowana w latach 60. XX wieku. Od tamtej pory przeżywała kilka fal popularności. Rozpoznamy ją po podłużnej główce podobnej do główki szczoteczki manualnej. Wykonuje ruch w jednej płaszczyźnie z boku na bok. Wymaga stosowania specjalnej techniki mycia.

  • Jako ciekawostkę można jeszcze wymienić szczoteczkę elektryczną opartą na ruchach posuwisto-zwrotnych. Wynaleziona w roku 1939. Do sprzedaży trafiła w latach 60. XX wieku. Często podaje się również daty opracowania: 1954 lub 1956, ale wiąże się to raczej z brakiem zrozumienia czym jest prototyp, a czym urządzenie gotowe do seryjnej sprzedaży. W niniejszym zestawieniu nie ma to jednak większego znaczenia. Współcześnie dostępne urządzenia są bardziej rozwinięte technologicznie i pracują na zupełnie innych zasadach.

Najlepsza szczoteczka elektryczna dla Ciebie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ostateczna decyzja bywa oparta o różne czynniki: indywidualne preferencje, emocje, przekonującą reklamę, nasze środowisko, aktualne trendy. Czasem higiena jamy ustnej nie jest traktowana priorytetowo. Czasem o zakupie decyduje, przede wszystkim, cena urządzenia. Często jest to błąd, gdyż sprzęt sprzętowi nierówny i nie zawsze kryterium finansowe jest powiązane z faktyczną jakością. Przykładowo kwota jaką trzeba wydać na najdroższe urządzenia soniczne będzie wyższa od tej, którą trzeba poświęcić na o wiele bardziej zaawansowane konstrukcje soniczno-rotacyjne. Z drugiej strony topowe modele szczoteczek sonicznych działają na tej samej zasadzie, co najtańsze.

Z kolei cena topowego modelu szczoteczki magnetycznej jest porównywalna z najwyższym modelem szczoteczki sonicznej. A technologicznie oba urządzenia wypadają jak nowoczesny samolot wojskowy w zestawieniu z rowerem elektrycznym. Oczywiście na korzyść urządzenia magnetycznego. Jak poradzić sobie z tym chaosem informacyjnym? Jak ustalić priorytety?

Pamiętajmy o najważniejszej rzeczy, którą powinniśmy potraktować jako punkt wyjścia. Wyłączając sytuacje wyjątkowe, takie jak nadwrażliwość, użytkowanie aparatu ortodontycznego, nietypowe kształty jamy ustnej, co do zasady, podręcznikowo, prawidłowe mycie zębów powinno zamknąć się w dwóch minutach. Musimy mieć pełną świadomość, że im urządzenie jest lepsze i bardziej zaawansowane technologicznie, tym więcej pracy (w tym przepisowym czasie) wykona za nas.

Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że właściwa troska o jamę ustną to nie tylko jej szorowanie, ale również traktowanie z odpowiednią delikatnością

Czego powinniśmy oczekiwać od właściwie zaprojektowanej szczoteczki, której zadaniem jest naprawdę działać i skutecznie myć zęby?

  • Główka

Ideałem jest okrągła główka pracująca w 3D i wykonująca pełny, szeroki ruch. Podłużne końcówki w szczoteczkach sonicznych, to niemal to samo, co te w szczoteczkach manualnych.

  • Ruchy główki

Ważna jest zarówno ilość, jak i jakość. Producenci klasycznych szczoteczek sonicznych (tych z podłużnymi główkami) deklarują niesamowite prędkości. Nie uzupełniają jednak owych deklaracji informacją, że owe wartości uzyskiwane są przez skromny i bardzo mało efektywny ruch, a właściwie szybkie drgania, które bez bardzo świadomego i aktywnego udziału użytkownika nie umyją zębów, a jedynie wesprą proces.

  • Technologia

- W szczoteczkach sonicznych opiera się na właściwości fizycznej, którą jest wytwarzanie słyszalnych fal dźwiękowych o określonej częstotliwości (ok. 250Hz).

- W szczoteczkach ORP również mamy do czynienia z sonicznością, ale jest ona połączona z okrągłą główką poruszającą się ruchami 3D

- W szczoteczkach magnetycznych mamy nie tylko ruch oscylacyjno-rotacyjny, ale również mikrowibracje przenoszone bezpośrednio z rewolucyjnego liniowego napędu magnetycznego na włókna. Dzięki temu energia gospodarowana jest niezwykle efektywnie.

  • Ilość trybów

Znaczenie ilości trybów jest przez wiele osób bagatelizowane, jednak im więcej ciekawych trybów mycia mamy do wykorzystania, tym lepiej możemy dostosować codzienną higienę jamy ustnej do naszych potrzeb oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć.

  • Czujnik nacisku

Czujniki nacisku jest funkcją, która pozwala nam uniknąć podrażnienia dziąseł lub szkliwa przez zbyt intensywny nacisk podczas szczotkowania zębów. Inteligentny czujnik nacisku pozwala również na uniknięcie zbyt słabego nacisku.

  • Technika mycia

Jeśli już decydujemy się na szczoteczkę elektryczną, istotną kwestią może się okazać to, czy chcemy, by nasza szczoteczka robiła jak najwięcej „za nas”, czy może stosowanie dodatkowej techniki mycia (szczoteczki soniczne) nie będzie nam przeszkadzać.

  • Design

Szczoteczka elektryczna to urządzenie, które będzie nam towarzyszyć każdego dnia, więc warto postawić na design, który będzie odpowiadać naszemu gustowi oraz wspaniale prezentować się w łazience.

Decydując się na szczoteczkę idealną dla nas, zwróćmy również uwagę na ułatwienia i dodatki: miło, jeśli urządzenie współpracuje z aplikacją na smartfona, posiada dobrze opracowane etui podróżne (najlepiej z funkcją ładowania), precyzyjny timer. Upewnijmy się również, jak wytrzymały jest akumulator w wybranym przez nas sprzęcie oraz na jaką wydajność możemy liczyć w kontekście czasu ładowania.

Szczoteczka magnetyczna – rewolucja na rynku szczoteczek elektrycznych!

Przyjrzyjmy się szczoteczce magnetycznej, na przykładzie flagowego modelu, czyli Oral-B iO9. Warto odnotować, że cała seria iO działa na tej samej zasadzie i myje zęby tak samo dobrze. Różnice pomiędzy modelami kryją się w drobnych szczegółach.

  • Główka i jej ruchy

W szczoteczce występuje okrągła główka o unowocześnionym profilu, poruszająca się w ruchu oscylacyjno-rotacyjnym. Wzbogacony on został o mikrowibracje, które (dzięki nowoczesnej konstrukcji) przenoszone są prosto z liniowego silnika magnetycznego na włókna.

  • Inteligentny czujnik nacisku

Dzięki niemu doskonale wiemy, czy nie myjemy zębów zbyt mocno (pierścień świeci się na czerwono), ale również mamy pełną świadomość, czy nie myjemy ich zbyt delikatnie (wybrany przez nas w ustawieniach kolor). Jeśli siła nacisku będzie odpowiednia, zobaczymy kolor zielony.

  • 7 trybów pracy

Do dyspozycji mamy: tryb codzienny, tryb intensywny, tryb wybielający, tryb delikatny, tryb bardzo delikatny, tryb do pielęgnacji dziąseł, tryb do pielęgnacji języka.

  • Sztuczna inteligencja i aplikacja

Wygodne oprogramowanie zostało opracowane tak, by szczegółowo ukazać nam prawidłowy przebieg zabiegu higienicznego. Szczoteczka znakomicie działa z intuicyjną i bardzo przyjemną aplikacją na smartfon.

  • Technika mycia

Nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych ruchów. Wystarczy, że przyłożymy główkę szczoteczki do powierzchni zęba, odczekać 2-3 sekundy i przejść do kolejnej.

  • Interaktywny, kolorowy wyświetlacz

Kolorowy wyświetlacz przywita się z nami, gdy weźmiemy szczoteczkę do ręki. Oprócz tego będzie na bieżąco pokazywać upływający czas mycia, co pomoże nam jeszcze dokładniej zaplanować cały proces. Wyświetlają się na nim tryby mycia, poziom naładowania baterii, a nawet ocena naszego szczotkowania w postaci emotikonki.

  • Etui podróżne z funkcją ładowania

To bardzo wygodna funkcja. Warto jednak zaznaczyć, że akumulator w szczoteczce wytrzymuje nawet dwa tygodnie, a dedykowana ładowarka magnetyczna napełnia go w trzy godziny!

Najlepsza szczoteczka elektryczna – co należy wziąć pod uwagę?

SPRAWDŹ, KTÓRA SZCZOTECZKAJEST DLA CIEBIE NAJLEPSZA