Zapalenie dziąseł to wczesne stadium choroby dziąseł, która może bezpośrednio wpływać na zdrowie jamy ustnej i całego organizmu. Dlatego ważne jest, aby znać przyczyny zapalenia dziąseł, rozpoznawać jego objawy oraz poznać metody leczenia i zapobiegania tej chorobie.
Na czym polega zapalenie dziąseł?
Zapalenie dziąseł (łac. gingivitis) to wczesne stadium choroby dziąseł spowodowanej nagromadzeniem płytki nazębnej czyli naturalnie występującej błony biologicznej zawierającej bakterie, które mogą się osadzać na tkance otaczającej zęby. Ból i opuchlizna dziąseł są często spowodowane nagromadzeniem płytki nazębnej. Zapalenie dziąseł pozostawione bez leczenia może się rozwinąć w poważniejszą chorobę dziąseł znaną jako paradontoza, która jest częstą przyczyną utraty zębów u osób dorosłych. Zapalenie dziąseł ma często bezbolesny przebieg, więc kiedy zauważysz jakieś objawy tego stanu, udaj się do gabinetu stomatologicznego na odpowiednie badanie i ustal wybraną metodę leczenia.
Zdrowie jamy ustnej wymaga zrozumienia, na czym polega zapalenie dziąseł, aby potrafić rozpoznać objawy tej choroby, zanim dojdzie do pogorszenia stanu. Jeżeli Twój partner lub Twoja partnerka cierpi na zapalenie dziąseł, możesz zastanawiać się, czy można się tym zarazić. Specjaliści nie mają wątpliwości, że chociaż sam stan zapalny nie jest zakaźny, wymiana śliny może spowodować rozprzestrzeniania się bakterii.
Objawy zapalenia dziąseł
Nagromadzenie płytki nazębnej, które prowadzi do zapalenia dziąseł, może być trudne do zauważenia, ale warto znać objawy zapalenia dziąseł oraz choroby dziąseł i paradontozy, które mogą rozwinąć się na późniejszym etapie.
1. Krwawiące dziąsła
Jednym z pierwszych objawów zapalenia dziąseł jest zauważalne zaczerwienie oraz krwawienie dziąseł podczas czyszczenia zębów szczoteczką lub nicią dentystyczną.
2. Opuchnięte dziąsła
Jeżeli zauważysz, że masz opuchnięte dziąsła wokół zębów, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zapalenie dziąseł. Kiedy w jamie ustnej nagromadzą się bakterie płytki nazębnej, czasem mogą utknąć w zębach i wokół nich, powodując niewygodną i widoczną opuchliznę dziąseł.
3. Brzydki smak i nieświeży oddech
Jeśli czujesz, że masz nieświeży oddech, który utrzymuje się nawet po wypłukaniu jamy ustnej i wyszczotkowaniu zębów, to może być kolejny objaw zapalenia dziąseł. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu są bakterie obecne w płytce nazębnej, które osadzają się i rozkładają na zębach.
4. Cofanie się dziąseł
W miarę rozwoju choroby dziąseł, dziąsła oddalają się od zębów. Proces ten może przebiegać bezboleśnie, przez co trudniej go zauważyć. Jeśli zauważysz, że Twoje dziąsła stają się luźniejsze, umów się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, aby się dowiedzieć, jak wyleczyć cofające się dziąsła.
5. Głębokie kieszonki między zębami a dziąsłami
Najbardziej zaawansowanym objawem choroby dziąseł są głębokie kieszonki wokół zębów, które wypełniają się bakteriami. W takim przypadku możesz mieć do czynienia z paradontozą, która osłabia kość podtrzymującą zęby. Nigdy nie ignoruj żadnych objawów choroby dziąseł, a po rozpoznaniu któregoś z nich najlepiej natychmiast zgłoś się do dentysty na pełną kontrolę, aby powstrzymać dalszy rozwój choroby dziąseł.
Co powoduje chorobę dziąseł i zapalenie dziąseł?
1. Niewystarczająca higiena jamy ustnej
Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie antybakteryjną pastą do zębów, czyszczenie jamy ustnej nicią dentystyczną i używanie antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej — to wszystko działania zalecane przez dentystów w celu powstrzymania narastania płytki nazębnej. Lepki żółtawy osad bakteryjny, nazywany płytką nazębną, gromadzi się na zębach, które nie są regularnie szczotkowane. Płytka nazębna wytwarza kwasy, które atakują szkliwo i uszkadzają dziąsła — dlatego niewystarczająca higiena jamy ustnej jest główną przyczyną zapalenia dziąseł.
2. Wiek
Zmiany następujące w organizmie z wiekiem, takie wytwarzanie mniejszej ilości śliny, są częstą przyczyną zapalenia dziąseł, a paradontoza występuje najczęściej u ludzi starszych.
3. Genetyka
Aby ustalić przyczynę zapalenia dziąseł, dentysta może również zapytać o historię zdrowia rodziny. Zapalenie dziąseł u rodziców zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby dziąseł u dzieci — dzieje się tak ze względu na rodzaj bakterii, które nabywamy w młodym wieku.
4. Krzywe zęby
Zęby mogą na siebie zachodzić lub być nierówno ustawione, ale prawdziwym rajem dla rozwoju płytki nazębnej wokół dziąseł i zębów są krzywe zęby — ten problem zwykle towarzyszy chorobie dziąseł. Pozostawione bez leczenia krzywe zęby są również podatne na próchnicę. Jeśli masz krzywe zęby, używaj szczoteczki do zębów z główką dopasowaną do uzębienia, a podczas szczotkowania zwracaj szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca.
5. Problemy zdrowotne
Wśród osób cierpiących na chroniczne zapalenie dziąseł kolejną przyczyną opuchniętych i krwawiących dziąseł może być choroba współistniejąca, taka jak zapalenie wirusowe lub grzybicze. Leki na epilepsję, chorobę wieńcową i nadciśnienie również mogą zwiększyć ryzyko zapalenia dziąseł, więc trzeba o nich poinformować dentystę.
Jak zapobiegać chorobie dziąseł i zapaleniu dziąseł?
Jeżeli zastanawiasz się, jak zapobiegać zapaleniu dziąseł, możesz w tym celu wykonać kilka czynności, które mogą nawet spowodować ustąpienie niektórych objawów.
Najlepszą profilaktyką zapalenia dziąseł jest codzienna rutynowa higiena jamy ustnej.
Aby usunąć płytkę nazębną i spowolnić osadzanie się kamienia, szczotkuj zęby przez dwie minuty dwa razy dziennie elektryczną szczoteczką i antybakteryjną pastą do zębów — i nie zapominaj o delikatnym czyszczeniu i masażu dziąseł. Jest to pierwszy krok do
ochrony przed chorobą dziąseł.
Aby się pozbyć cząstek żywności i płytki nazębnej spomiędzy zębów, przynajmniej raz dziennie czyść jamę ustną nicią dentystyczną, stosując odpowiednią technikę.
Używaj płynu do płukania jamy ustnej aby zapobiegać nawrotowi płytki nazębnej i łatwiej zabijać bakterie, które powodują zapalenie dziąseł.
Leczenie zapalenia dziąseł
Najlepszym sposobem na leczenie zapalenia dziąseł w domu jest regularne i staranne czyszczenie jamy ustnej dwa razy dziennie szczoteczką elektryczną i pastą antybakteryjną. W przypadku poważnego zapalenia dziąseł, dentysta może przepisać leki i operację.
Głębokie czyszczenie zębów
Oprócz odpowiedniego dbania o zęby w domu, co sześć miesięcy należy umówić się do gabinetu stomatologicznego na pełną kontrolę i głębokie czyszczenie zębów. To zmniejszy ryzyko zapalenia dziąseł.
Leki
W przypadku poważnych objawów ostrego martwiczo-wrzodziejącego zapalenia dziąseł leczenie krwawiących dziąseł może wymagać przyjmowania antybiotyków, leków przeciwbólowych i innych płukanek, w zależności od zaleceń dentysty.
Operacja
W przypadku bardziej zaawansowanych objawów choroby dziąseł, dentysta może zalecić operację dziąseł połączoną z wygładzaniem korzenia, scalingiem i polerowaniem, aby usunąć nagromadzoną płytkę nazębną lub kamień spomiędzy zębów i spod dziąseł.
Najlepszym sposobem na uniknięcie konieczności operacyjnego i innego leczenia choroby dziąseł jest dbanie o higienę jamy ustnej i niedopuszczanie do narastania płytki nazębnej.
Źródła:
https://www.webmd.com/oral-health/guide/gingivitis-periodontal-disease#1
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gingivitis/symptoms-causes/syc-20354453