Zdrowe dziąsła mają zwykle kolor różowy, a pomiędzy nimi a zębami nie ma dużej szczeliny. Jeśli jednak zaczną gromadzić się na nich bakterie, może to prowadzić do chorób i recesji dziąseł.
Początkowo cofanie się dziąseł może być niezauważalne ze względu na ich stopniowe odsuwanie się od zębów. Jeśli jednak odczuwasz zwiększoną wrażliwość zębów, może to być sygnał, że należy udać się na wizytę kontrolną do dentysty lub higienistki stomatologicznej.
W miarę postępu recesji dziąseł, zęby mogą wydawać się dłuższe, a ich korzenie mogą zostać odsłonięte. Jeśli tak się stanie, bardzo ważne jest, by problemu nie ignorować. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzeń zębów i dziąseł. Na oznaki cofania się dziąseł może również zwrócić uwagę stomatolog, zanim staną się one dostrzegalne dla Ciebie.
Co powoduje cofanie się dziąseł?
Jeśli zauważysz oznaki problemów z dziąsłami, może to wzbudzić Twoje zaniepokojenie. Dlatego stomatolodzy są często pytani o przyczynę cofania się dziąseł i sposób zapobiegania jego postępowaniu.
Częstą przyczyną cofania się dziąseł jest niewłaściwe, zbyt agresywne szczotkowanie zębów. Inne czynniki, które mogą prowadzić do cofania się dziąseł to predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne, palenie papierosów, zgrzytanie zębami lub nieprawidłowe ustawienie zębów.
Pomimo zróżnicowanych przyczyn cofania się dziąseł znajomość kilku najczęstszych powodów, dla których mogą się one rozwijać, może pomóc Ci uniknąć tego problemu i utrzymać zdrowe i mocne dziąsła. W dłuższej perspektywie niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do choroby przyzębia i utraty zębów. Podobnie, gromadzenie się płytki bakteryjnej, która twardnieje, tworząc kamień nazębny, może, koniec końców, doprowadzić do cofania się dziąseł.
Oznaki i symptomy cofających się dziąseł
Objawy cofania się dziąseł mogą pojawiać się stopniowo, ale im wcześniej zaobserwujemy niektóre z tych powszechnych oznak, tym większa szansa na poradzenie sobie z tym schorzeniem.
Zęby wydają się dłuższe/większe: Oznaką wczesnej recesji dziąseł jest wydłużenie się zębów.
Krwawiące/opuchnięte dziąsła: Innymi oznakami i objawami recesji dziąseł mogą być krwawienie po szczotkowaniu, zaczerwienione i opuchnięte dziąsła oraz nieświeży oddech.
Zwiększona wrażliwość zębów: Kiedy cofanie się linii dziąseł postępuje, często dochodzi do odsłonięcia korzeni zębów. Odsłoniętym korzeniom często towarzyszy duża wrażliwość. Często może być spowodowana lub zaostrza się przez agresywne i nieprawidłowe szczotkowanie zębów szczoteczką o twardych włóknach lub inne problemy stomatologiczne.
Luźne zęby: Jeśli bakterie pod dziąsłami nie są usuwane, z czasem może to doprowadzić do zapalenia i recesji dziąseł. Pod dziąsłami mogą pojawić się kieszonki, a zęby mogą zacząć się chwiać. To objawy choroby dziąseł (przyzębia), które będą się nasilać, jeśli odpowiednie leczenie stomatologiczne nie zostanie wdrożone.
Leczenie cofających się dziąseł
Właściwe leczenie cofających się dziąseł będzie różnić się w zależności od tego, na jakim etapie zostaną zaobserwowane objawy. Powszechnym sposobem leczenia cofających się dziąseł jest głębokie oczyszczanie (skaling i wygładzanie korzeni). Głębokie oczyszczanie tkanek polega na usuwaniu bakterii i kamienia nazębnego, który mógł osadzić się pod dziąsłami, zwłaszcza między zębami. Zabieg ten może być przeprowadzony przez higienistkę stomatologiczną, stomatologa lub periodontologa.
Alternatywnie, jeśli wystąpiły poważniejsze objawy, leczenie recesji dziąseł może obejmować zabieg chirurgiczny.
Jednym z najczęstszych zabiegów jest przeszczep dziąsła, który przeprowadza specjalista chorób dziąseł (periodontolog). Leczenie cofających się dziąseł ma na celu ożywienie tkanki dziąseł lub leżącej pod nimi kości i może obejmować umieszczenie syntetycznej membrany lub kości w celu pobudzenia regeneracji dziąseł.
Zapobieganie cofającym się dziąsłom
Aby zapobiec cofaniu się dziąseł, należy wyeliminować pewne jego przyczyny. Najprostszym sposobem jest szczotkowanie zębów szczoteczką o miękkich włóknach: należy unikać zbyt mocnego nacisku i nie wykonywać ruchów szorujących w przód i w tył.
Regularne kontrole u stomatologa mogą również pomóc w wykryciu wczesnych objawów i zapobiec cofaniu się dziąseł poprzez delikatne usuwanie płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Taki rodzaj czyszczenia jest zalecany raz na dwa lata, jako uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej.
Inne wskazówki dotyczące zapobiegania cofaniu się dziąseł, które może zaproponować stomatolog, to rzucenie palenia, stosowanie zrównoważonej diety bez nadmiernej ilości cukru i regularne nitkowanie zębów.
Najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowych dziąseł w dłuższej perspektywie jest regularna higiena jamy ustnej polegająca na szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie, płukaniu ust płynem do płukania jamy ustnej i nitkowaniu.
Używanie elektrycznej szczoteczki do zębów z małą, okrągłą główką i wbudowanym czujnikiem siły nacisku zapewni bezpieczne i skuteczne szczotkowanie.
Przestrzeganie tych zaleceń to świetny sposób, aby zapobiec cofaniu się dziąseł i zmniejszyć ryzyko konieczności przeprowadzenia operacji dziąseł.
Często zadawane pytania
Czy cofające się dziąsła mogą odrosnąć?
Niestety, tkanka dziąsła nie odrasta w przeciwieństwie do innych rodzajów tkanek, takich jak skóra. Dlatego szczególnie ważne jest, aby zwracać uwagę na wczesne oznaki cofania się dziąseł.
Jak powstrzymać cofanie się dziąseł?
Jeśli zastanawiasz się, jak powstrzymać cofanie się dziąseł, najlepszym rozwiązaniem są: regularne kontrole stomatologiczne i szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, nitkowanie i stosowanie zalecanych przez stomatologów produktów, takich jak antybakteryjne płyny do płukania ust i antybakteryjne pasty do zębów z fluorkiem cyny.
Jak leczyć cofające się dziąsła?
Jeśli pojawiły się pierwsze oznaki recesji dziąseł, stomatolog najpierw zdiagnozuje jej przyczyny. Sposób leczenia zależy od diagnozy i stopnia zaawansowania recesji. Nieodzownym elementem jest higiena jamy ustnej w domu i instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej.
Jak leczyć cofające się dziąsła nieoperacyjnie?
W przypadku recesji dziąseł związanej z niewłaściwą higieną jamy ustnej, lekarz stomatolog rozpocznie od głębokiego oczyszczania (skaling i wygładzanie korzeni).
Źródła:
https://www.webmd.com/oral-health/guide/receding_gums_causes-treatments
https://www.healthline.com/health/dental-oral-health-receding-gums