UBYTKI I PRÓCHNICA

Czy istnieje lek na próchnicę?

UDOSTĘPNIJ

Próchnica zębów staje się coraz bardziej powszechną chorobą, z którą boryka się coraz więcej ludzi na całym świecie. Jej efektem są ubytki i popsute zęby. Próchnica powstaje, gdy płytka nazębna, czyli kleista substancja tworząca się na zębach łączy się z cukrami pochodzącymi ze spożywanych pokarmów. Taka mieszanka powoduje powstawanie kwasów, które mogą uszkodzić i osłabić szkliwo zęba. Poza zabiegami stomatologicznymi nie ma skutecznego leku na próchnicę, można jednak podjąć pewne działania, by jej zapobiec. Przyjrzyjmy się dokładniej temu problemowi.

Co to jest próchnica zębów?

Do jej powstawania przyczyniają się spożywane jedzenie oraz bakterie. Wewnątrz jamy ustnej stale tworzy się płytka nazębna – kleista substancja pokrywająca dziąsła i zęby. Zawiera ona bakterie, które żywią się cukrami pochodzącymi ze spożywanych pokarmów. Kiedy bakterie pożywiają się, wytwarzają kwas, który może atakować zęby jeszcze długo po jedzeniu, z czasem prowadząc do uszkodzenia szkliwa. Nieleczona próchnica zaczyna opanowywać kolejne warstwy zęba.

Możesz nie czuć bólu ani wrażliwości zębów do czasu, gdy próchnica przedostanie się przez szkliwo i warstwę zębiny. Wówczas może pojawić się podrażnienie przy spożywaniu gorących lub zimnych posiłków i napojów.

Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do próchnicy.

Najważniejszym z nich jest zbyt rzadkie mycie zębów. Należy co najmniej dwa razy dziennie myć zęby pastą z fluorem i regularnie używać nici dentystycznej. Należy też regularnie kontrolować zęby w gabinecie stomatologicznym, aby chronić je i uniknąć ubytków. Kolejnym ważnym czynnikiem jest rodzaj spożywanych pokarmów. Jeśli ktoś lubi pokarmy bogate w cukier, bakterie znajdujące się w jamie ustnej będą miały czym się żywić. To powszechnie znane zalecenia – należy unikać słodyczy, napojów gazowanych, soków i ciastek. Warto ograniczyć liczbę przekąsek między posiłkami, ponieważ zwiększone spożycie pokarmów bogatych w cukier zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy.

Innym czynnikiem może być suchość w jamie ustnej i zbyt mała ilość śliny. Ślina stanowi naturalną ochronę – usuwa resztki jedzenia i szkodliwe cukry z powierzchni zębów. Stosowanie pasty z fluorkiem podczas codziennego szczotkowania zębów może poprawić ich odporność na kwasy. Poza tym niektóre płyny do płukania jamy ustnej również zawierają fluorek.

Jak tworzą się ubytki?

Jeśli często pijesz napoje i spożywasz pokarmy bogate w cukier, Twoje zęby są narażone na częste działanie kwasów, co może doprowadzić do powstania ubytku. Z czasem kwasy, które nieustannie atakują zęby, mogą spowodować demineralizację szkliwa. Odwracalne białe przebarwienia na zębach oznaczają, że organizmowi brakuje pewnych minerałów – to znak, że może pojawić się próchnica.

Powstrzymywanie rozwoju próchnicy

Chociaż nie ma lekarstwa na próchnicę, można ją powstrzymać na wczesnym etapie dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej. Warto pomyśleć o zakupie szczoteczki elektrycznej Oral-B, która pomoże usuwać płytkę nazębną i chronić Twoje zęby przed ubytkami. Musisz też wiedzieć, że szkliwo może się samo zregenerować za sprawą minerałów znajdujących się w ślinie, a dużą rolę w tym procesie odgrywają produkty z fluorkiem, np. pasta do zębów. Więcej informacji można znaleźć w materiale instruktażowym poświęconym próchnicy lub w artykule na temat zapobiegania ubytkom.

Leczenie próchnicy

Chociaż nie ma skutecznego lekarstwa na próchnicę, to istnieje kilka metod jej leczenia. W zależności od wielkości ubytku, dentysta może usunąć powierzchnię zęba dotkniętą próchnicą i wstawić w to miejsce plombę. Jeśli ząb jest w bardzo złym stanie, stomatolog musi usunąć zniszczoną strukturę i założyć koronę, aby przykryć pozostałości zęba. W przypadku martwego nerwu w zębie wymagane może być leczenie kanałowe. Trzeba wtedy usunąć nerwy i tkanki razem z zębem dotkniętym próchnicą, a następnie założyć koronę.

A zatem staraj się zapobiegać próchnicy, by zachować piękny uśmiech!