Czy zdarzyło Ci się obudzić rano z bolącą szczęką i nie wiedzieć, co jest przyczyną bólu? Jeśli na dodatek słyszysz czasem trzaski podczas przeżuwania, powodem może być zaciskanie zębów. W języku medycznym zgrzytanie zębami i zaciskanie zębów nazywa się bruksizmem.
Bruksizm senny to pojęcie, które odnosi się do zgrzytania zębami podczas snu. Nie jest łatwo stwierdzić, czy zgrzytasz zębami podczas snu, ale ból szczęki lub karku może oznaczać, że bezwiednie zaciskasz zęby w cyklu spania.
Osoby, które cierpią na bruksizm senny, zamiast zgrzytać zębami i zaciskać zęby w nocy, mają krótkie epizody przeżuwania i zgrzytania podczas snu, ale niekoniecznie każdej nocy.
Bruksizm częściej występuje wśród dzieci i nastolatków niż u osób dorosłych — pierwsze przypadki są obserwowane wśród niemowląt i małych dzieci zaraz po wyrżnięciu się pierwszych zębów. Bruksizm dziecięcy, oprócz tego, że jest nieprzyjemnym doznaniem, może spowodować uszkodzenie zębów albo zaburzyć ich ustawienie.
Objawy bruksizmu (zgrzytania zębami)
Bruksizm często występuje podczas snu, więc możesz nawet o nim nie wiedzieć. Dlatego warto znać objawy bruksizmu, aby wiedzieć na co zwracać uwagę. Poniżej przedstawiamy najbardziej typowe objawy bruksizmu, o których warto wiedzieć:
Głównym objawem bruksizmu jest wytarte szkliwo, co może stwierdzić dentysta. Można również zaobserwować wyszczerbione lub wytarte zęby, które są bardziej wrażliwe podczas przeżuwania.
Częstym objawem zaciskania szczęki jest sztywność i ból w stawach szczękowych i występujących dookoła mięśniach.
Innymi typowymi objawami bruksizmu jest przebudzanie się w nocy lub trudności z zaśnięciem, bóle głowy i bóle twarzy.
Przyczyny bruksizm
Być może zastanawiasz się, dlaczego niektórzy cierpią na bruksizm. Najczęstszymi przyczynami bruksizmu są poczucie stresu, niepokoju i złości.
Oprócz wymienionych przyczyn, bruksizm może również wynikać z istniejących problemów z zębami, takich jak brak zębów lub złamane zęby albo krzywy zgryz.
Leki, np. antydepresanty, mogą czasem powodować bruksizm albo może to być efekt uboczny leków przeznaczonych do leczenia choroby Huntingtona lub choroby Parkinsona.
Jak można wyleczyć bruksizm?
W zależności od tego, dlaczego cierpimy na bruksizm, dentysta może polecić różne sposoby na to, aby zaprzestać zgrzytania zębami lub zaciskania szczęki.
Popularną metodą walki z bruksizmem jest fizyczne zabezpieczenie w postaci ochraniacza na zęby. Większość ochraniaczy działa w taki sposób, że tworzy barierę pomiędzy zębami i równomiernie rozkłada nacisk na szczękę. Ochraniacze na zęby dla osób cierpiących na bruksizm można kupić bez recepty, ale powinien je zakładać dentysta dla najlepszych rezultatów.
W przypadku bruksizmu spowodowanego stresem najskuteczniejszym sposobem leczenia byłoby rozpoznanie podstawowych przyczyn tego stresu. Sposoby radzenia sobie ze stresem są różne: medytacja, masaż lub po prostu długi sen. Można również leczyć się psychologicznie, np. przechodząc terapię lub uzyskując poradę.
Jeśli więc chcesz w naturalny sposób przestać zgrzytać zębami podczas snu, wypróbuj wszystkie powyższe sposoby, które nie wymagają zażywania leków. Jeśli jednak Twoja szczęka boli lub puchnie z powodu bruksizmu, ulgę może przynieść przeciwzapalny środek przeciwbólowy, np. ibuprofen.
Bruksizm dziecięcy
Bruksizm występuje częściej u dzieci niż osób dorosłych — często w czasie wypadania zębów mlecznych. Jeśli jednak Twoje dziecko zgrzyta zębami po ukończeniu pięciu lat, eksperci zalecają wizytę u dentysty.
Przyczyną bruksizmu u dzieci może być reakcja na ból, np. ból głowy lub ząbkowanie. Krzywy zgryz również może być przyczyną bruksizmu. Dzieci, które są hiperaktywne lub przeżywają stres, są bardziej narażone na wystąpienie objawów bruksizmu.
Jest kilka prostych sposobów na to, jak zapobiegać bruksizmowi u dzieci. Zredukuj stres dziecka, wprowadzając kojącą wieczorną rutynę, zadbaj o zdrową i zrównoważoną dietę i dopilnuj, aby piło dużo wody, ponieważ jedną z przyczyn bruksizmu dziecięcego jest odwodnienie organizmu. Jeżeli te sposoby nie zadziałają, ostatecznym rozwiązaniem jest zakładanie dziecku na noc ochraniacza na zęby, który jest dopasowany do jego zgryzu.