NIEMOWLĘTA

Zęby mleczne — objawy ząbkowania i metody pielęgnacji

UDOSTĘPNIJ

Czy Twojemu dziecku zaczęły już rosnąć pierwsze mleczaki? A może jeszcze czekasz na ten wielki dzień i szukasz sposobów, aby zadbać o zęby swojego dziecka, kiedy nadejdzie czas odstawienia od piersi.

Zęby mleczne odgrywają ważną rolę w tym, jak dzieci uczą się przeżuwać, uśmiechać i rozmawiać. Wprowadzenie zasad regularnej higieny jamy ustnej może przynieść długofalowe efekty: od chwili wyrżnięcia się zębów mlecznych Twojego dziecka aż po dorosłość.

W jakim wieku dzieciom wyrastają zęby? I kiedy mogą się spodziewać wizyty wróżki-zębuszki, gdy ich mleczaki zaczną ustępować miejsca zębom stałym? Czytaj dalej, aby się zapoznać z naszym poradnikiem na temat pielęgnacji mleczaków, który zawiera porady dotyczące łagodzenia objawów ząbkowania oraz czego można spodziewać się, gdy pojawią się zęby mleczne.

Kiedy dzieci zaczynają ząbkować?

Dzieci zaczynają ząbkować w wieku od ośmiu do dwunastu miesięcy. Jako pierwsze zęby mleczne wyrastają, czy też wyrzynają się, środkowe siekacze czyli przednie zęby dziecka. Siekacze wypadają zwykle w wieku od sześciu do ośmiu lat.

Wkrótce potem zaczynają wyrastać kły (16 - 22 miesięcy) oraz zęby trzonowe (25 - 33 miesięcy), dzięki którym dziecko stopniowo zaczyna próbować coraz większej liczby różnych potraw, używając pełnego garnituru zębów mlecznych. Kły i zęby trzonowe zaczynają wypadać mniej więcej w tym samym wieku — od dziewiątego do dwunastego roku życia.

W wieku ząbkowania można zaobserwować, że dziecko częściej płacze i łatwiej się denerwuje. To normalny objaw ząbkowania, który jest spowodowany wyrzynaniem się mleczaków przez wrażliwe na ból dziąsła. ˇ

Inne objawy ząbkowania

1. Ślinienie się

W wieku ząbkowania można zaobserwować, że dziecko ślini się bardziej niż dotychczas. Jest to normalny objaw ząbkowania, który oznacza jedynie, że ślinianki dziecka pracują intensywniej niż zwykle.

2. Żucie rączek

Ząbkowanie może być dla dziecka bolesnym doznaniem, przez co zaczynają one żuć swoje palce i rączki, żeby się czymś zająć.

3. Dziecko nie może spać

Niespokojny sen dziecka jest często skutkiem ząbkowania, co jest zjawiskiem normalnym i nie powinno trwać dłużej niż kilka dni — ale jeśli problem nie ustąpi, zwróć się po poradę do pediatry.

Szczotkowanie zębów a mleczaki

Ząbkowanie to również znak, że czas rozpocząć szczotkowanie ząbków dziecka. Próchnica może bowiem wystąpić, kiedy tylko wyrosną zęby. Dla bezpieczeństwa do 24. miesiąca życia dziecka szczotkowaniem powinien się zajmować rodzic lub opiekun. Później dziecko może „pomagać” w prowadzeniu szczoteczki. Jednak zdecydowanie zalecamy, aby osoba dorosła pomagała i monitorowała szczotkowanie zębów przez dzieckoaż do 7. roku życia.

W wieku 6-7 lat można się spodziewać, że dziecko zacznie gubić mleczaki, które stopniowo będą zastępowane przez zęby stałe. Proces ten trwa mniej więcej do 10-12 roku życia, kiedy wyrastają drugie zęby trzonowe, a wszystkie mleczaki już wypadły.

Objawy niespowodowane ząbkowaniem

O ile lekki ból, podrażnienie czy wrażliwość to normalne zjawisko, niektóre objawy ząbkowania mogą wymagać interwencji pediatry.

1. Gorączka

Gorączka u Twojego dziecka nie jest bezpośrednim objawem ząbkowania. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli temperatura przekracza 37,5°C.

2. Biegunka

Rozwodniony stolec ani biegunka nie są bezpośrednimi objawami ząbkowania. Bez leczenia może to spowodować odwodnienie, więc zwracaj uwagę na pracę jelit dziecka i porozmawiaj z pediatrą, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie.

3. Brak apetytu

Jeśli dziecko wydaje się poirytowane i nie jest głodne w porach jedzenia, to możne oznaczać, że cierpi na brak apetytu. To się czasem zdarza podczas ząbkowania, kiedy wyrzyna się ząb mleczny, ale nie powinno trwać dłużej niż pięć dni — chyba że zaczyna rosnąć kolejny ząb! W przeciwnym razie warto porozmawiać z pediatrą.

Jak uspokoić dziecko w czasie ząbkowania

Jeśli dziecko jest poirytowane, coś mu przeszkadza lub jest niespokojne w czasie ząbkowania, wypróbuj następujące sposoby na uspokojenie dziecka.

1. Masuj dziąsła dziecka

Czysty palec doskonale się nadaje do tego celu. Dobrze wymyj ręce i pocieraj palcem o dziąsła dziecka krótkim kolistym ruchem. To kojące doznanie pozwoli uspokoić ząbkujące dziecko.

2. Gryzaki

Wybierz gumową zabawkę, która jest wypełniona żelem, ale nie cieczą, i włóż ją do lodówki, aby ochłodzić. Zabawkę możesz podawać dziecku do ssania, zawsze kiedy pojawiają się objawy ząbkowania (zabawka musi być czysta).

3. Schłodzona łyżeczka

Jeśli nie masz specjalnego gryzaka, domowym sposobem na ból może być schłodzona łyżeczka do herbaty, która równie dobrze sobie z nim poradzi. Kiedy łyżeczka dobrze się schłodzi, delikatnie potrzyj metalem o dziąsła dziecka. Zimny przedmiot uśmierzy ból.

4. Regularnie wycieraj ślinę

Dzieci ślinią się częściej podczas ząbkowania, co może spowodować łagodną wysypkę na twarzy, jeśli nie będziesz wycierać śliny. Częściej wymieniaj śliniak dziecka i wycieraj ślinę z jego twarzy, tak aby była czysta i sucha.

Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty

Dentysta powinien zbadać dziecko przed pierwszymi urodzinami. Jednak można pójść na wizytę, kiedy wyrośnie pierwszy ząbek lub gdy rozpoczną się objawy ząbkowania. To pomoże zadbać o zdrowie jamy ustnej i wykształcić dobre nawyki, a także pozwoli uzyskać poradę na temat pielęgnacji zębów dziecka.

Możesz się przygotować na pierwszą wizytę dziecka u dentysty, rozmawiając z dzieckiem o tym, czego może się spodziewać, i przekonując, że będzie to pozytywne przeżycie. Spróbuj poczytać książeczki lub obejrzeć odpowiednie dla dziecka filmiki o dentystach. Zachęć dziecko do tego, aby poćwiczyło szerokie otwieranie buzi dla dentysty. Podczas pierwszej wizyty dentysta prawdopodobnie posadzi Cię na fotelu dentystycznym z dzieckiem na kolanach. Dentysta sprawdzi, jak rozwijają się zęby mleczne i szczęka dziecka, czy nie ma śladu próchnicy, a następnie wyczyści zęby.

Źródła:

https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/t/teething

https://www.healthline.com/health/teething

https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/home-remedies-tips-for-treating-teething-babies/