DZIECI

Szczotkowanie zębów dzieci

Szczotkowanie zębów dzieci article banner
UDOSTĘPNIJ

Każdy uwielbia dziecięcy uśmiech. O nawyk codziennego szczotkowania należy dbać od momentu pojawienia się u dziecka pierwszego zęba. Zęby mogą się psuć od momentu pojawienia się. Zęby mleczne prostują szczękę, zapewniają przestrzeń dla zębów stałych i odgrywają ważną rolę w nauce żucia, uśmiechania się i mówienia. Zdrowe zęby przekładają się także na większą pewność siebie oraz skłonność do udziału w edukacji i życiu społecznym. Wprowadzenie dobrych nawyków w zakresie codziennego szczotkowania już na wczesnym etapie przekłada się na wysoki poziom higieny jamy ustnej przez resztę życia.

Oto garść podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji zębów dziecka:

 • W przypadku noworodków należy zapobiegać gromadzeniu się bakterii w postaci płytki nazębnej, delikatnie czyszcząc ich dziąsła po karmieniu wilgotną ściereczką. Na tym etapie używaj wody zamiast pasty do zębów.

 • Od 4. do 6. miesiąca życia, gdy pojawiają się pierwsze zęby, należy zacząć stosować szczoteczkę z bardzo miękkimi włóknami, np. Oral-B Baby 0-2 Kubuś Puchatek. Nakładaj niewielką ilość pasty zawierającej co najmniej 1100 ppm fluoru, np. Oral-B Baby Kubuś Puchatek.

 • Wykonuj szczoteczką koliste ruchy, tak jak podczas szczotkowania własnych zębów. Zadbaj o to, by dziecko nie połknęło pasty. Dziecko najprawdopodobniej nie będzie w stanie wypluć pasty. Po prostu zetrzyj jej nadmiar. Dzięki temu fluor pozostanie w jamie ustnej i będzie chronić zęby.

 • Nie kładź dziecka do łóżeczka z butelką preparatu mlekozastępczego lub słodkiego napoju, np. soku. Najlepiej całkowicie unikać napojów oraz żywności zawierających cukier. Od szóstego miesiąca życia zachęcaj dziecko, aby przyzwyczajało się do picia z kubka o swobodnym przepływie. Postaraj się, by zupełnie przestało pić z butelki, zanim ukończy pierwszy rok życia.

 • Próchnica i ubytki mogą pojawić się nawet u niemowląt. Warto więc wcześnie udać się do dentysty dziecięcego, zgodnie z zasadą „pierwsza wizyta przed pierwszymi urodzinami”.

Jak dbać o zęby dzieci w wieku 3-5 lat

Gdy dziecko ma już zęby mleczne, troska o ich czystość jest kluczem do zapewnienia zdrowia zębów stałych. Szczotkowanie zębów w tym wieku bywa wymagające, jednak ważne jest, by szczotkować je dwa razy dziennie. Oto praktyczne wskazówki, dzięki którym szczotkowanie będzie łatwiejsze.

 • Nakładaj pastę w ilości odpowiadającej wielkości ziarnka grochu zawierającą co najmniej 1100 ppm fluoru, który pomaga chronić i wzmacniać szkliwo zębów. Staraj się korzystać z łagodnej pasty o miętowym smaku, aby dziecko przywykło do takiej pasty. Dzięki temu w przyszłości dziecku łatwiej będzie przestawić się na pastę dla dorosłych.

 • Pozwól dziecku wybrać własną szczoteczkę do zębów, dzięki której będzie podchodzić do szczotkowania zębów z radością. Szczoteczki Oral-B mają wiele wzorów z popularnymi postaciami filmów wytwórni Disney, Disney-Pixar oraz filmów "Gwiezdne Wojny". Począwszy od 3. roku życia, możesz bezpiecznie szczotkować dziecku zęby za pomocą szczoteczki elektrycznej – czynność tę nadal powinien wykonywać rodzic.

 • Delikatnie szczotkuj dziecku zęby przez maksymalnie dwie minuty za pomocą dziecięcej szczoteczki z miękkimi włóknami. Dziecko może Ci pomagać, jednak do ok. 7. roku życia osoba dorosła powinna odpowiadać za szczotkowanie jego zębów.

 • Jeśli używasz szczoteczki elektrycznej, po prostu przytrzymuj ją nieruchomo w kolejnych miejscach, a szczoteczka zajmie się resztą. Na każdy ząb należy poświęcić kilka sekund, szczotkując tym samym ruchem wszystkie zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie zębów, w razie potrzeby nachylając szczoteczkę, aby lepiej dotrzeć do wnętrza mniejszych zębów przednich.

 • Jeśli korzystasz ze szczoteczki manualnej, najpierw przyłóż szczoteczkę pod kątem 45 stopni do linii dziąseł, a następnie wykonuj koliste ruchy, lekko dociskając szczoteczkę.

 • Poproś dziecko, aby wypluło nadmiar pasty lub wytarło ją z ust zamiast przepłukiwać usta. Płukanie usuwa ochronny fluor wzmacniający szkliwo.

 • Dzięki darmowej aplikacji Disney Magic Timer firmy Oral-B 90% dzieci szczotkuje zęby dłużej. Podczas szczotkowania dzieci odblokowują w nagrodę nowe postacie i naklejki Disneya. Aplikacja jest dostępna w sklepie iTunes App Store oraz Google Play Store.

Jak dbać o zęby dzieci w wieku 6-12 lat

 • Rodzic powinien być odpowiedzialny za szczotkowanie zębów dziecka do 7. roku życia. Można pozwalać dziecku na ćwiczenie odpowiedniej techniki. W dalszym ciągu musisz jednak szczotkować dziecku zęby. W miarę zbliżania się do 8. roku życia dziecko może zacząć szczotkować samodzielnie pod Twoim nadzorem.

 • Należy szczotkować bezpośrednio przed snem oraz w dowolnym, innym momencie dnia.

 • Szczotkuj dziecku zęby przez dwie minuty szczoteczką dziecięcą z miękkimi lub średnio miękkimi włóknami. Oral-B oferuje szeroką gamę manualnych i elektrycznych szczoteczek do zębów, w tym szczoteczkę elektryczną Oral-B Junior Smart, która miga na czerwono, gdy dziecko szczotkuje za mocno.

 • Korzystając ze szczoteczki elektrycznej, dziecko po prostu powinno przytrzymać ją nieruchomo w każdym miejscu, a szczoteczka zajmie się resztą. Na każdy ząb należy poświęcić kilka sekund, szczotkując tym samym ruchem wszystkie zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie zębów, w razie potrzeby nachylając szczoteczkę, aby lepiej dotrzeć do wnętrza mniejszych zębów przednich.

 • Korzystając ze szczoteczki manualnej, dziecko najpierw powinno przyłożyć szczoteczkę pod kątem 45 stopni do linii dziąseł, a następnie wykonywać koliste ruchy, lekko dociskając szczoteczkę.

 • Stosuj pastę z fluorem taką jak Oral-B Junior 6+ w ilości odpowiadającej ziarnku grochu. Zaleca się stosowanie pasty do zębów zawierającej nie mniej niż 1100ppm fluoru. Pasty do zębów Oral-B zawierają zalecaną przez dentystów ilość fluoru.

 • Po szczotkowaniu dziecko powinno wypluć pastę, lecz nie płukać ust wodą. Utrzymuje to wzmacniającą warstwę fluoru na zębach.

 • W wieku około 8 lat dziecko może zacząć szczotkować zęby samodzielnie. Nadal w pewnym stopniu konieczny będzie nadzór. Dziecko powinno być w stanie wykonać tę czynność samodzielnie.

Jak zmienić szczotkowanie w zabawę

 • Szczotkowanie zębów na tym etapie może stanowić wyzwanie, zwłaszcza że dzieci zaczynają okazywać więcej stanowczości. Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne.

 • W przypadku dzieci w wieku 0-5 lat, spróbuj zaśpiewać piosenkę albo dopingować dziecko. Może to odwrócić jego uwagę. Można również spróbować umyć dziecku zęby w salonie przed telewizorem.

 • Spraw, by szczotkowanie stało się rozrywką rodzinną, na którą dzieci będą czekały.

 • Niech stanie się jedną z codziennych czynności wykonywanych przez Twoje dziecko, aby mogło przywyknąć do regularnego szczotkowania.

 • Pozwól dziecku wybrać własną szczoteczkę do zębów, dzięki której będzie podchodzić do szczotkowania zębów z radością. Szczoteczki Oral-B mają wiele wzorów z popularnymi postaciami filmów wytwórni Disney, Disney-Pixar oraz filmów "Gwiezdne Wojny".

 • Aplikacje na smartfony i tablety, takie jak darmowa aplikacja Oral-B Disney Magic Timer, mogą pomóc dzieciom w szczotkowaniu za pomocą atrakcyjnych animacji i wirtualnych naklejek. Aplikacja jest dostępna w sklepie iTunes App Store oraz Google Play Store.

 • W przypadku dzieci, które ukończyły 13. rok życia, aplikacja Oral-B FunZone, zawierająca ciekawe filtry i animacje, może zmienić codzienne szczotkowanie w zabawne przeżycie, którym Twoje dziecko będzie mogło się podzielić w mediach społecznościowych. Darmowa aplikacja jest dostępna w sklepie iTunes App Store oraz Google Play Store.

Należy także pamiętać, że w pielęgnacji zębów wśród dzieci bardzo ważna jest zdrowa dieta. Należy ograniczyć ilość słodkiej żywności i napojów. Zaleca się, by dzieci piły wyłącznie mleko i wodę. Jeśli chcesz dać dziecku produkt bogaty w cukier, zrób to w czasie regularnego posiłku.