NIEŚWIEŻY ODDECH

Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym

Image - Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym article banner
UDOSTĘPNIJ

Nawet w przypadku założonego aparatu ortodontycznego możesz - a nawet musisz - regularnie szczotkować i nitkować zęby. Myj zęby dwa razy dziennie i codziennie używaj nici dentystycznej, aby Twoje zęby wspaniale wyglądały, również po zdjęciu aparatu.

Czyszczenie różnego rodzaju aparatów ortodontycznych

Aby dokładnie oczyścić obszar wokół aparatu ortodontycznego, warto zapoznać się z jego najczęściej stosowanymi elementami.

  • Zamki ortodontyczne: 

    Większość zamków wykonana jest ze stali nierdzewnej, z przezroczystego plastiku lub z plastiku w kolorze zębów. Zwykle zamki przymocowane są do przedniej części zęba – przez każdy z nich ortodonta przekłada drut i reguluje go tak, by zapewnić odpowiedni nacisk na zęby.

  • Zamki lingwalne: 

    Są one mocowane do wewnętrznej powierzchni zębów (od strony języka), przez co są niewidoczne. Jednak ich czyszczenie może być bardziej problematyczne.

  • Metalowe pierścienie: 

    Tego rodzaju aparaty ortodontyczne składają się z metalowych pierścieni owijanych wokół każdego zęba, do których zamocowany jest zamek. Jednak obecnie rzadko korzysta się z tego rozwiązania.

Zadaniem każdego aparatu jest zapewnienie stałej siły nacisku przez dłuższy czas, co pozwala odpowiednio wyrównać zęby i skorygować ich położenie. Użyj przewleczki do nici lub nici ortodontycznej ze specjalną przewleczką, aby móc przewlec nić pod drutem aparatu.

Ponadto zamiast standardowej szczoteczki do zębów możesz używać produktów przeznaczonych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, aby jeszcze lepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej podczas noszenia aparatu.