Dlaczego warto wybrać szczoteczkę elektryczną Oral-B?

Końcówki do szczoteczki Oral-B: rodzaje, wybór, co ile i dlaczego należy je wymieniać

Końcówki do szczoteczki Oral-B: rodzaje, wybór, co ile i dlaczego należy je wymieniać article banner
UDOSTĘPNIJ

Bardzo ważnym aspektem w kontekście higieny jamy ustnej jest nie tylko właściwe szczotkowanie zębów, dobór odpowiedniej szczoteczki, ale również regularna wymiana końcówek. Nawet najlepsze komponenty, które działają w obrębie mechaniki kontaktu, po jakimś czasie tracą swoje właściwości. Skonstruowane są bowiem tak, by ingerować w sposób skuteczny, ale delikatny. Nie mogą zatem być niezniszczalne, bo nie działałyby prawidło na nasze uzębienie. Jakie mamy rodzaje końcówek Oral-B i jak wybrać odpowiednią? Co ile należy wymieniać końcówkę i dlaczego to tak istotne?

Końcówki Oral-B: rodzaje - jak wybrać odpowiednią?

Od wielu lat Oral-B prowadzi badania, dzięki którym każda ze stworzonych przez nas końcówek jest zaprojektowana tak, by zapewnić rozwiązania spełniające indywidualne potrzeby każdego użytkującego w zakresie higieny i pielęgnacji jamy ustnej. Możemy je podzielić na dwie grupy: końcówki z okrągłą główką dla dorosłych i dzieci, które pasują do wszystkich szczoteczek soniczno-rotacyjnych, końcówka do szczoteczki sonicznej Pulsonic Dlaczego mowa wyłącznie o szczoteczkach elektrycznych? Dlatego, że każda z nich zapewnia dokładniejsze i bardziej skuteczne czyszczenie niż tradycyjna szczoteczka manualna.

Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiedni dobór końcówki szczoteczki do naszych potrzeb. Poznajmy więc wszystkie.

- końcówka Cross Action

Choć ogólnie nie ma rozwiązań uniwersalnych, można w pewnym sensie uznać, że CrossAction stanowi zarazem bazową i wszechstronną konstrukcję. To jedna z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych wymiennych końcówek do szczoteczek elektrycznych Oral-B. Jej włókna ustawione są pod odpowiednim kątem, aby usunąć nawet o 100% więcej płytki nazębnej, porównując z tradycyjną szczoteczką manualną. Jak to działa? Struktura CrossAction ze odpowiednio zaprojektowanymi włóknami które ustawione są pod kątem i mają różną długość, dzięki czemu skuteczniej rozbijają i usuwają płytkę nazębną oraz osad z powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych. Duża gęstość włókien zapewnia efektywne czyszczenie przy mniejszej sile nacisku, zatem szczotkowanie jest delikatne i bezpieczne, a przy tym niezwykle skuteczne. Warto też zaznaczyć, że końcówka pasuje do wszystkich szczoteczek elektrycznych Oral-B z wyjątkiem szczoteczki Pulsonic (inny kształt główki i zasada jej działania).

- końcówka 3D White

Czasem potrzebujemy bardziej specjalistycznej interwencji. Nasze zęby błagają bowiem o bielszy odcień, a omówiona wyżej CrossAction przeznaczona jest do częstszego korzystania, przede wszystkim do dokładnego usuwania płytki przez co wymaga dłuższego czasu nim dojdziemy do hollywoodzkiego uśmiechu. Jeśli potrzebujemy, raz na jakiś czas, naturalnej kuracji wybielającej, z pomocą przyjść nam może końcówka 3D White. Usuwa ona bowiem więcej płytki nazębnej niż zwykła szczoteczka manualna, ale też przy okazji usuwa osad nazębny. Gumka polerująca umieszczona w centralnej części końcówki równomiernie rozprowadza pastę na całej powierzchni każdego zęba i dokładnie usuwa wszelkie zabrudzenia i przebarwienia powierzchniowe, pozostawiając efekt gładkich i lśniących zębów.Warto zaznaczyć, że końcówka 3D White pasuje do wszystkich soniczno-rotacyjnych szczoteczek Oral-B.

- końcówka Sensi Ultra-Thin

Nie zawsze jednak potrzebujemy mocniejszej interwencji. Czasem wręcz odwrotnie. Dlatego też, dla osób z wrażliwymi zębami oraz delikatnymi dziąsłami, została zaprojektowana końcówka Sensi UltraThin. Posiada dwa rodzaje włókien: miękkie i wyjątkowo cienkie, które są delikatne dla dziąseł, oraz regularne, skutecznie usuwające płytkę nazębną. Sensi UltraThin działa skutecznie, ale delikatnie. Dzięki stosowaniu tej końcówki oraz odpowiednio dobranej pasty, możemy nie tylko utrzymać zęby w czystości, ale również skutecznie zmniejszyć zapalenie dziąseł. To unikalna kombinacja sprawia, że Sensi UltraThin jest perfekcyjnyn rozwiązaniem dla osób o wrażliwej jamie ustnej. Każdy zestaw zawiera 2, 4 lub 6 końcówek wymiennych do szczoteczek elektrycznych Oral-B Sensitive UltraThin. Końcówka jest też bardzo estetyczna, główka posiada rozmieszczone włókną w kształcie płatków kwiatu.

- końcówka Floss Action

Jeśli posiadamy jamę ustną o problematycznym kształcie albo nietypowe uzębienie, z miejscami, do których jest się ciężko dostać, a chcemy mieć absolutną pewność, że każdy, nawet najmniejszy, fragment naszej szczęki zostanie dokładnie spenetrowany, wybierzmy końcówkę Floss Action. Zaprojekowana z myślą o dokładnym, efektywnym czyszczeniu zarówno powierzchni zębów, jak i przestrzeni międzyzębowych. Wyposażona została ona w specjalne włókna Micropulse, które głęboko wnikają w przestrzenie międzyzębowe, aby możliwie jak najskuteczniej wymieść płytkę nazębną

Jej działanie zostało udowodnione klinicznie. Pasuje do wszystkich szczoteczek soniczno-rotacyjnych od Oral-B.

- końcówka Precision Clean

Obok CrossAction uznawana jest za najchętniej kupowaną i najbardziej uniwersalną z końcówek. Nie jest tak wybielająca jak 3D White i tak wnikliwa jak Floss Action, ale do codziennej pielęgnacji będzie pasować idealnie. Precision Clean posiada kielichowy kształt, który pozwala dostosować się do kształtu każdego zęba i dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, solidnie dbając o czystość jamy ustnej i zdrowie dziąseł. Również i ona sprawdzi się we wszystkich modelach przeznaczonych dla dorosłych, z wyjątkiem Pulsonic.

- końcówka Trizone

Funkcjonuje na zasadzie „3w1”, dlatego, że jej działanie można postrzegać jako trójfazowe, albo raczej trójstrefowe. Posiada innowacyjne, głęboko czyszczące włókna Triple Action zaprojektowane dla skutecznego usuwania płytki nazębnej na trzy różne sposoby. Końcówka TriZone czyści bowiem zęby w technologii Triple Zone.

  • Power Tip to ruchome włókna zaprojektowane do czyszczenia trudno dostępnych tylnych zębów.

  • Nieruchome włókna krótsze idealnie przylegają do powierzchni.

  • Dłuższe włókna idealnie czyszczą przestrzenie międzyzębowe dzięki funkcji wymiatającej.

Łączy dobrze znane uczucie szczotkowania zebów szczoteczką manualna ze skutecznoscia szczoteczki elektrycznej.TriZone pasuje do wszystkich szczoteczek soniczno-rotacyjnych Oral-B.

- końcówka Pulsonic

To końcówka przeznaczona do modeli szczoteczki Oral-B Pulsonic. Posiada różne włókna- na szczycie są dłuższe (dzięki temu skutecznie doczyszczają zęby w okolicy przestrzeni międzyzębowej), na środku są gęsto osadzone i elastyczne (polerują powierzchnię szkliwa, usuwają płytkę nazębną oraz przebarwienia), niebieskie włókna pozwala natomiast na delikatne i skuteczne oczyszczanie obszarów przydziąsłowych tak, by ich nie podrażnić.

- końcówka Oral-B Kids

Już od dawna stomatolodzy zalecają korzystanie ze szczoteczek elektrycznych w przypadku dzieci od 3 roku życia. Tego typu urządzenia czyszczą o wiele lepiej niż tradycyjne szczoteczki manualne. Końcówki do szczoteczek elektrycznych Oral-B Stages Kids zostały zaprojektowane tak, by służyć młodym osobom w jak najbardziej odpowiedni sposób. Posiadają mniejszą główkę, niż standardowa końcówka dla dorosłych aby dostosować się do dziecięcej buzi i mycie mniejszych, mlecznych zębów. Specjalne, mniejsze włókna, które zapewniają delikatniejsze, wyjątkowo miękkie, ale przy okazji skuteczne szczotkowanie. Włókna umieszczone w centralnej części końcówki są nieco bardziej uniesione od pozostałych, dzięki czemu czyszczenie newralgicznych powierzchni żujących jest bardziej efektywne. Końcówka z łatwością dociera do trudno dostępnych miejsc i jest wygodna w użytkowaniu zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Zalecane dla dzieci od lat 3.

Oczywiście każdy z nas chciałby od razu dostać receptę na jak najlepsze rozwiązanie dla siebie. Ogromny wybór może początkowo przytłaczać, jednak dobrze się zastanowimy, łatwo dobierzemy nasz idealny, spersonalizowany warsztat higieniczny. Możemy być pewni faktu, że wszystkie powyższe końcówki zostały stworzone we współpracy ze stomatologami. Jeśli więc pytamy o ich jakość, nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości. Jeśli pytamy o najlepszy zestaw dla siebie, możemy skonfigurować go w zależności od naszych potrzeb. Wszystko wiąże się ze stanem naszego uzębienia, jego wrażliwością oraz specyficznymi potrzebami (noszenie aparatu ortodontycznego, wrażliwe dziąsła). Możemy kupić kilka różnych rodzajów, na przykład CrossAction lub Precision Clean na co dzień, a 3D White do wybielania.

Kiedy zmienić końcówkę do szczoteczki?

Zwykle rekomenduje się wymianę co kwartał lub wcześniej jeśli poczujemy lub zauważymy, że włókna się zużyły lub zniekształciły. Jednak w okresie wzmożonych zachorowań, epidemii, lub pandemii albo w przypadku przebytej infekcji, ważne jest, by robić to częściej. Wskazana jest wymiana po każdej chorobie gardła lub dróg oddechowych. Potrzebę wymiany końcówki pomogą wskazać jasnoniebieskie włókna, które wyblakną do 1/3 dając znać, że jest już czas sięgnąć po nową. Dodatkowo, możemy ustawić przypomienie o wymianie w mobilnej aplikacji Oral-B, którą można pobrać bezpłatnie.

Dlaczego? Sprzęt, z którego korzystamy powinien być utrzymywany nie tylko w dobrej kondycji, ale także we właściwej higienie. Wszak podczas przechodzenia infekcji nie przestajemy myć zębów. Stąd też rekomendacja by wymieniać końcówki po każdej przebytej infekcji. Choćby po to, byśmy uniknęli nawrotów choroby.

Co więcej, jeśli korzystamy z jednej szczoteczki z osobą z rodziny, a wymieniamy jedynie końcówki, jeśli jeden z domowników przebędzie infekcję, warto zmienić końcówki również pozostałym.

Oryginalna końcówka czy tańszy zamiennik?

Abstrahując już od faktu kupowania produktów podrabianych, co w świetle naszego prawa nie jest legalne, a w świecie ludzi świadomych nie powinno mieć miejsca, na rynku bez trudu znajdziemy substytuty, które mają szansę pasować do konkretnych modeli i powinny spełniać podstawowe funkcje. Jest to jednak działanie, które nie tylko nie zagwarantuje nam pożądanych efektów, ale może stanowić potencjalne ryzyko dla naszego zdrowia.

Jednorazowo mniejszy wydatek na końcówkę wyprodukowaną bez wymaganych atestów, a przede wszystkim bez żadnej wiedzy, spowoduje, że i tak nie uzyskamy odpowiedniej efektywności, a być może bardzo szybko produkt ulegnie zwykłemu rozpadowi, co sprawi, że będziemy zmuszeni do wymiany go. Co jednak najważniejsze: najprawdopodobniej nie zadbamy o zęby tak jak trzeba.

Współpraca ze stomatologami przy projektowaniu końcówek do szczoteczek, którą podjęła firma Oral-B ma na celu nie tylko dostarczenie perfekcyjnego i przynoszącego pożądane efekty rozwiązania, ale również zadbanie o bezpieczeństwo i najwyższe standardy (jakość użytych materiałów, technologia, odpowiedni ruch główki).

Jak dbać o końcówkę szczoteczki?

O końcówkę do szczoteczki należy dbać w sposób kontrolowany i sumienny. Fakt, że w przeciągu kwartału i tak ją będziemy wymieniać, nie zwalnia nas z obowiązku utrzymania jej w higienicznych warunkach. Przede wszystkim pilnujmy, bo nie zalegały na niej (jak i na samej szczoteczce) resztki pasty. Dokładnie myjmy ją pod bieżącą wodą do momentu, aż pozbędziemy się resztek pasty do zębów. W ten sposób zwiększymy jej efektywność i sprawimy, że będzie nam przez te trzy miesiące służyć najlepiej, jak tylko będzie możliwe, od pierwszego do ostatniego dnia.

Jeśli z jednej szczoteczki korzystają dwie osoby, wymieniając same końcówki, dopilnujmy, by nieużywane główki szczoteczki były przechowywane w czystych, suchych miejscach. Dobrym pomysłem, przy takim scenariuszu, jest korzystanie z kolorowych nakładek, dzięki którym łatwiej rozróżnimy naszą końcówkę. Często do urządzeń dołączone jest specjalne etui na różne końcówki, które ułatwi nam magazynowanie różnych wariantów.