Dlaczego warto wybrać szczoteczkę elektryczną Oral-B?

Mycie zębów szczoteczką soniczną i innymi szczoteczkami – jak dbać o zęby?

Image - Article Hero - Mycie zębów szczoteczką soniczną i innymi szczoteczkami – jak dbać o zęby? article banner
UDOSTĘPNIJ

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Ze wzrostem świadomości roli higieny w życiu człowieka w ogóle, wraz z postępem technologicznym, ogólnym rozwojem społeczeństwa, staramy się dbać o to, by być zdrowym, dobrze wyglądać i dobrze się przy tym czuć. Ta sama zasada dotyczy dbania o uśmiech- pozbawiony mankamentów i estetyczny. Wszak często to nasza wizytówka wśród nieznanych nam jeszcze osób. Jak więc prawidłowo dbać o zęby? I czy… tylko o same zęby?

Rola higieny jamy ustnej

Niewielu z nas wie o tym, że próchnica (bakteryjna choroba zębów) stała się zjawiskiem tak powszechnym, iż uznano ją za chorobę społeczną, a jedną z najczęstszych przyczyn jej występowania jest niewłaściwa higieny jamy ustnej. Postawmy sprawę jasno- w dbaniu o jamę ustną nie chodzi o to, by całkowicie pozbyć się z niej bakterii, jest ona bowiem naturalnym ich siedliskiem. Skąd więc biorą się owe problemy? Zaczynają się, gdy płytka bakteryjna jest niewłaściwie oczyszczana, a resztki pokarmowe zalegają na powierzchni zębów i pomiędzy nimi. Wówczas właśnie tworzy się próchnica i może też dojść do stanów zapalnych dziąseł.

Zwykle jest tak, że gdy myślimy o higienie jamy ustnej, mamy świadomość tego, że jej zaniedbanie może prowadzić do próchnicy, chorób przyzębia, halitozy. Wszystkie te choroby swoje źródło biorą w nagromadzonych w jamie ustnej bakteriach. Czy jednak ewentualne zaniedbania z naszej strony mają wpływ wyłącznie na tę część organizmu? Nie. Drobnoustroje nagromadzone w jakie ustnej mogą przedostać się poprzez układ krwionośny do innych struktur i narządów. W ten sposób zwiększa się ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób ogólnoustrojowych lub zaostrzenia tych, na które już cierpimy. Bakterie jamy ustnej mają wpływ między innymi na przebieg:

 • reumatoidalnego zapalenia stawów

 • cukrzycy

 • zapalenia nerek

 • udaru mózgu

 • zapalenia wsierdzia.

Higiena jamy ustnej – ogólne zasady

Każdy z nas zapytany, jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, z pewnością wskazałby szczotkowanie zębów. Słusznie, jednak zęby nie są jedynym jej elementem, o który trzeba pieczołowicie dbać, by mieć pewność, że dbamy o higienę właściwie. O jakich zasadach powinniśmy więc pamiętać?

 • Szczotkowanie zębów

Regularne szczotkowanie zębów, minimum dwa razy dziennie po dwie minuty, pozwala nam na usunięcie płytki bakteryjnej z powierzchni zębów. Oczywiście pod warunkiem, że zrobimy to prawidłowo. Oczywiście jeśli w ciągu dnia mamy taką możliwość, warto szczotkować je częściej, na przykład po każdym obfitym posiłku. Bardzo istotna jest regularność i powtarzalność tej czynności. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że bakterie, których się pozbywamy z płytką bakteryjną, zaczynają gromadzić na powierzchni zębów na nowo już po kilku minutach od szczotkowania

Ważny jest również odpowiedni dobór szczoteczki. Z pewnością warto pomyśleć o którejś z elektrycznych, ponieważ zarówno szczoteczka soniczna jak i szczoteczka z okrągłą główką będą znacznie bardziej skuteczne od tradycyjnej szczoteczki manualnej. Obie opcje pozwolą wygodniej, ale przede wszystkim skuteczniej pozbyć się płytki nazębnej. To, jaką wybierzemy, jest kwestią bardzo indywidualną i zależną od naszych preferencji, ale o tym jeszcze w dalszej części artykułu.

 • Nici dentystyczne

Skoro już jesteśmy przy czyszczeniu zębów, nie należy zapominać o tym, że między nimi znajdują się przestrzenie, w których również tworzy się płytka bakteryjna, zalegają resztki jedzenia, dociera działanie napojów, które przyjmujemy. O nie również należy odpowiednio zadbać. Jak dotrzeć do tych wąskich przestrzeni? Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest stosowanie nici dentystycznych. Na rynku istnieją również szczoteczki jednopęczkowe (z wyglądu przypominają odrobinę wyciorek), które również przeznaczone są do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.

 • Dziąsła

Wiele osób uskarża się na problemy z dziąsłami – obniżona linia dziąseł, stany zapalne, nadwrażliwość na zimno i ciepło spożywanych napojów czy pożywienia. Jak o nie prawidłowo dbać? W niektórych modelach szczoteczek elektrycznych istnieją specjalne tryby do czyszczenia i masowania dziąseł. Jeśli jednak nie posiadamy takowego, pamiętajmy, by dokładnie wyczyścić linię dziąseł. Po każdym myciu zębów warto wypłukać całą jamę ustną płynem do płukania. Wówczas kompleksowo zadbamy o wszystkie miejsca, w których również mogą gromadzić się bakterie.

 • Nauka prawidłowych nawyków od dziecka

Nie możemy zapominać o ważnym aspekcie, jakim jest edukacja. Wszystkiego, co istotne i dotyczy higieny ciała, w tym również jamy ustnej, uczymy się od dziecka. Jeśli jesteśmy rodzicami, dajmy dobry przykład naszym dzieciom, ucząc ich nawyku mycia zębów dwa przynajmniej dwa razy dziennie, sprawiając, by było to na początku nie tylko obowiązkiem, ale również dobrą zabawą. W tym celu możemy sprawić pociesze szczoteczkę elektryczną dla dzieci z ulubionym bohaterem bajki, połączoną z aplikacją, w której dziecko zbiera wirtualne naklejki z postaciami Disney’a za dokładne wyszczotkowanie zębów.

 • Regularne wizyty u stomatologa

Nawet jeśli prawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej, nie zapominajmy o tym, by przynajmniej raz w roku udać się do dentysty i dokonać standardowego przeglądu, upewniając się, że nasze zęby są zdrowie i silne. Jeśli okaże się, że zaczynają się drobne problemy, nie ignorujmy ich i nie czekajmy na moment, w którym pojawi się ból, tylko umówmy się na kolejną wizytę i skutecznie się ich pozbądźmy.

Rodzaje szczoteczek do zębów – garść informacji

Szczoteczka manualna

Szczoteczka manualna to najpopularniejsza forma szczoteczki do zębów. Składa się z uchwytu oraz główki z syntetycznym włóknem. Jest najtańszą możliwą opcją, ale również… najmniej skuteczną w kontekście usuwania płytki bakteryjnej. Znajdziemy modele ze specjalną powierzchnią do czyszczenia języka, z różnymi formami uchwytów i główek, różnorodnym stopniem twardości włóka (twarde, średnio-twarde, miękkie, szczoteczki do implantów- bardzo miękkie).

Szczoteczka elektryczna: soniczna i z okrągłą główką

Często mylnie dzielimy szczoteczki na soniczne i elektryczne. Tak naprawdę obie są elektryczne, bowiem posiadają akumulatory zasilane energią elektryczną. Obie są znacznie bardziej skuteczne niż szczoteczka manualna, bowiem niektóre modele potrafią usuwać nawet do 100% więcej płytki bakteryjnej. Nic dziwnego- wykonują tyle ruchów, których nie bylibyśmy w stanie wygenerować za pomocą naszej ręki, stosuje się w nich masę udogodnień, wprowadza dedykowane tryby do konkretnych zadań.

 • Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna w dużym skrócie składa się z uchwytu oraz główki, która swoim kształtem przypomina główkę szczoteczki manualnej- jest podłużna. Wykonuje podwójny ruch z boku na bok o (ok. 31 000 ruchów na minutę). Przy tym emituje falę dźwiękową o częstotliwości około 260Hz. Wbrew temu, co się o niej myśli, nie jest najnowszą zdobyczą technologii, bowiem prace nad technologią soniczną odbywały się już w latach 60. XX wieku. Do masowej produkcji weszła w latach 90. Ubiegłego tysiąclecia.

 • Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką

Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką składa się z uchwytu oraz, jak nietrudno się domyślić, okrągłej główki. To właśnie ona jest najbardziej skuteczna w usuwaniu płytki nazębnej. Niektóre modele wykonują podwójny ruch oscylacyjno-rotacyjny (tak zwany ruch 2D), jednak są i takie, które zostały wzbogacone o jeszcze jeden rodzaj ruchu: oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne (3D). Wykonują do 10500 oscylacji - rotacji i 48000 pulsacji na minutę.

Pierwszą szczoteczkę elektryczną wynaleziono w 1939 roku w Szwajcarii, dwadzieścia lat później zaczęto ją masowo produkować do przeznaczenia profesjonalnego, natomiast od 1987 stała się produktem do użytku domowego.

Szczoteczki dla dzieci

Choć w tej grupie znajdują się zarówno szczoteczki manualne, jak i elektryczne, warto ją wyodrębnić i wspomnieć o wyróżniających cechach. Szczoteczki elektryczne również dla dzieci od trzeciego roku życia okażą się najlepszym i najbardziej skutecznym wyborem. Dlaczego? Zdolności manualne dzieci nie są jeszcze dobrze ukształtowane, więc szczotkowanie tradycyjną szczoteczką może okazać się mało skuteczne.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci są naturalnie mniejsze od tych przeznaczonych dla osób dorosłych, mają też bardziej miękkie włókno na główce. Dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, zdobią je motywy znane pociechom z ulubionych kreskówek. Niektóre mają również opcję połączenia z aplikacją Disney’a, dzięki której dziecko po prawidłowym umyciu zębów otrzymuje wirtualną naklejkę. W ten sposób dbanie o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat staje się prawdziwą przyjemnością.

Mycie zębów szczoteczką manualną

Zdecydowanie mycie zębów szczoteczką manualną wymaga od nas najwięcej skupienia i wykonanej przy tym pracy. Zaczynamy od nałożenia odpowiedniej ilości pasty do zębów na główkę szczoteczki, po czym ustawiamy szczoteczkę na koronie zęba pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł i szczotkujemy zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnię zębów krótkimi ruchami wymiatającymi, a nie szorującymi . Następnie należy doczyścić powierzchnie żujące, więc układamy główkę płasko (tak, by dokładnie do nich przylegała), po czym wykonujemy ruch do przodu i do tyłu. Czyszcząc wewnętrzne powierzchnie przednich zębów możemy mieć delikatny problem z dotarciem do nich, więc musimy odchylić szczoteczkę tak, by znalazła się niemal w pionie, po czym czubkiem główki delikatnie szczotkujemy. Nie zapominamy o delikatnym szczotkowaniu powierzchni wzdłuż linii dziąseł oraz języka.

Dokładny poradnik, jak myć zęby szczoteczką manualną znajdziemy tutaj: https://www.oralb.pl/pl-pl/higiena-jamy-ustnej/rozwiazania/szczoteczki-manualne/jak-prawidlowo-myc-zeby-szczoteczka-manualna

Mycie zębów szczoteczką soniczną

Wbrew pozorom szczoteczka soniczna wymaga od nas wykonania odpowiednich ruchów oraz odrobiny uwagi podczas szczotkowania zębów. Jak to zrobić?

 • Nakładamy odpowiednią ilość pasty do zębów na główkę szczoteczki.

 • Przykładamy główkę do powierzchni zębów i linii dziąseł, po czym dopiero wtedy włączamy ją (żeby uniknąć rozpryskiwania pasty na boki) – główka musi być skierowana pod odpowiednim kątem około 45 stopni w stosunku do linii dziąseł.

 • Podczas szczotkowania wykonujemy ruch wymiatający (od linii dziąseł do szczytu korony zęba).

 • Nie zapominamy o tylnej powierzchni zębów. Dotarcie tam z podłużnym kształtem główki może być nieco kłopotliwe, szczególnie przy wykonywanych przez szczoteczkę drganiach, dlatego ostrożnie ustawmy szczoteczkę pod odpowiednim kątem i wykonujmy ten sam ruch wymiatający.

Warto pamiętać, że przez całą czynność powinniśmy kontrolować siłę nacisku, z jaką używamy szczoteczki sonicznej.

Mycie zębów szczoteczką z okrągłą główką

Mycie zębów szczoteczką elektryczną z okrągłą główką jest najprostsze.

 • Nakładamy na główkę odpowiednią ilość pasty.

 • Wybieramy tryb, który nam odpowiada i przykładamy główkę do powierzchni zęba. W tym przypadku nie musimy pilnować, by główka objęła zęba, bowiem jej okrągły kształt okala koronę od linii dziąsła brzeżnego.

 • Główkę włączonej szczoteczki przykładamy do zęba i… szczoteczka robi wszystko za nas. Nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych ruchów.

 • Czyszcząc tylną powierzchnię zębów dużo łatwiej będzie nam zrobić to dobrze właśnie z okrągłą główką szczoteczki. Jest bardziej mobilna i znacznie lepiej dostosowuje się do czyszczonej powierzchni.

W liniach szczoteczek Oral-B od Pro 500 i wyższych, bardziej zaawansowanych modelach nie musimy martwić się o odpowiednią siłę nacisku, bowiem posiadają one czujnik kontroli nacisku, który poinformuje nas, gdy główka będzie przylegać zbyt mocno do czyszczonej powierzchni. Modele szczoteczek elektrycznych od Oral-B Pro 2 posiadają nawet wizualny czujnik kontroli nacisku z diodą ostrzegawczą na rękojeści.

Soniczne i z okrągłą główką – jak wybrać?

Utarło się przekonanie, że osoby ze stałym aparatem ortodontycznym powinny wybrać szczoteczkę soniczną. Tak naprawdę również w tym przypadku wybór jest kwestią indywidualną. Mitem jest to, że szczoteczka elektryczna z okrągłą główką nadaje się odrobinę mniej do zadania specjalnego, jakim jest dokładne wyczyszczenie elementów aparatu i usunięcie z niego drobinek jedzenia. W przypadku wiodących modeli szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką nie musimy dodatkowo kontrolować siły nacisku oraz ułożenia włókien względem aparatu i zębów. Z łatwością dostaniemy specjalne końcówki ortho.

W obu przypadkach zalecane jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie po dwie minuty. To wystarczający czas, by dokładnie wyczyścić przednie i tylne powierzchnie zębów. Oba rodzaje szczoteczek elektrycznych będą również o wiele bardziej skuteczne niż tradycyjna szczoteczka manualna, przy czym szczoteczka z okrągłą główką będzie łatwiejsza w użyciu o odrobinę bardziej skuteczna niż soniczna. Ostateczny wybór zależy wyłącznie od nas.

Jeśli wolisz szczoteczkę soniczną…

Polecamy szczoteczkę soniczną Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200 (https://www.oralb.pl/pl-pl/produkty/szczoteczki-soniczne/pulsonic-slim-luxe-4200). Jest to bardzo elegancka szczoteczka soniczna z trzeba trybami pracy:

 • Clean, czyli tryb codziennego czyszczenia

Jest to standardowy tryb służący do dokładnego usuwania płytki bakteryjnej

 • Sensitive, czyli tryb delikatnego czyszczenia

Szczególnie polecany osobom o wrażliwych zębach i dziąsłach, odsłoniętych szyjkach, którzy mają skłonności do stanów zapalnych.

 • Polish, czyli tryb wybielania

Tryb przeznaczony do redukcji przebarwień powstających podczas jedzenia i picia, pozwalający uzyskać, utrzymać i podkreślić naturalną biel.

Szczoteczka wykonuje 31 000 ruchów z boku na bok na minutę (jeden ruch jest liczony jako pełny ruch w lewo i w prawo). Jest bardzo lekkim urządzeniem, poręcznym, posiadającym timer. Główkę szczoteczki należy wymieniać standardowo co trzy miesiące.

Jeśli szczoteczka elektryczna z okrągłą główką, to…

Najlepszym wyborem będzie szczoteczka Oral-B Genius 10000N (https://www.oralb.pl/pl-pl/produkty/szczoteczki-elektryczne/oral-b-genius-10000-white). Posiada główkę wykonującą ruchy 3D, czyli oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne, które wykonują do 10500 obrotów i 48000 pulsacji na minutę. W zestawie otrzymamy cztery różne końcówki oraz podróżne etui, które jednocześnie w podróży może służyć jako ładowarka. Na jednym pełnym naładowaniu szczoteczka może pracować nawet przez ponad dwa tygodnie (przy założeniu, że używamy jej dwa razy dziennie po dwie minuty).

Posiada aż sześć trybów pracy:

 • Daily Clean, czyli tryb codziennego czyszczenia

Przeznaczony do codziennej pielęgnacji zębów, skutecznego usuwania płytki bakteryjnej.

 • Sensitive, czyli delikatny

Dla osób o wrażliwych zębach i dziąsłach.

 • Gum Care, czyli masaż dziąseł

Tryb, który pomaga nam odpowiednio zadbać o dziąsła, czyszcząc ich powierzchnię i delikatnie je masując.

 • 3D White, czyli wybielający

Pomaga usunąć przebarwienia oraz przywrócić naturalną biel zębów.

 • Pro-Clean, czyli dogłębne czyszczenie

Pozwala na intensywne wyczyszczenie zębów.

 • Tongue Clean, czyli czyszczenie języka

Tryb przeznaczony do czyszczenia języka i pozbywania się z niego niepożądanych bakterii, przywracający świeży oddech.

Dodatkowo Oral-B Genius 10000N pozwala nam połączyć się ze specjalną aplikacją na naszym smartfonie, która pozwoli nam jeszcze dokładniej kontrolować mycie naszych zębów. W jaki sposób? Dzięki czujnikowi położenia podpowie nam, gdzie rzeczywiście dokładnie wyszczotkowaliśmy zęby, a do jakich obszarów powinniśmy jeszcze wrócić. Dodatkowo Smart Ring zaświeci się na czerwony kolor, jeśli nacisk szczoteczki na powierzchnię zęba będzie zbyt duży.

Szczoteczka soniczna, czyli…

Jest to rodzaj szczoteczki elektrycznej. Kształt główki tej szczoteczki przypomina kształt główki tradycyjnych szczoteczek manualnych - jest podłużna. Wykonuje ruchy w ograniczonym zakresie z boku na bok. Jej nazwa pochodzi od tego, że podczas pracy (wykonuje około 31 000 drobnych ruchów na minutę) emituje falę dźwiękową o częstotliwości około 260Hz.

Właśnie ten elektryczny silnik sprawia, że szczoteczka soniczna jest szczoteczką elektryczną. Niestety do powszechnego użycia wkradł się pewien błąd polegający na tym, że szczoteczką elektryczną nazywa się po prostu szczoteczkę elektryczną z okrągłą główką.

Główne elementy budowy szczoteczki sonicznej:

elektryczny silnik szczoteczki

akumulator

cewka indukcyjna ładowarki

przycisk włączający i wyłączający szczoteczkę

przyciski trybów

Szczoteczki soniczne posiadają często różne tryby pracy. Oprócz trybu „daily” przeznaczonego do codziennej higieny jamy ustnej i usuwania płytki bakteryjnej, często spotykamy tryb „sensitive” dedykowany czyszczeniu wrażliwych zębów i dziąseł, jak również tryb ”polish”, który ma na celu redukcję przebarwień powierzchniowych.

główka z nylonowym włóknem

Podłużna główka przypominająca kształtem tradycyjną szczoteczkę manualną, wykonująca dość symboliczne ruchy, które bardziej stanowią drgania.

Szczoteczka soniczna – najbardziej zaawansowana technologia?

Wydawać by się mogło, że szczoteczki soniczne to technologiczna nowość, która pojawiła się na rynku zaledwie kilka lat temu. Historia potrafi jednak zaskakiwać. Technologię soniczną testowano już w latach 60. XX wieku, a szczoteczki soniczne możemy kupić od lat 80. XX wieku. Dlaczego wcześniej słyszeliśmy o nich tak niewiele? To już zapewne kwestia panujących trendów i zagadnień marketingowych. Szczoteczka soniczna usuwa bezpiecznie płytkę nazębną i jest skuteczniejsza niż szczoteczka manualna. W przeciwieństwie do szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką wymaga jednak wykonania dodatkowego ruchu podczas szczotkowania zębów - tak zwanego ruchu wymiatającego.

Szczoteczka elektryczna, czyli…

Jak już wspomniano wyżej, każda szczoteczka z akumulatorem ładowanym prądem elektrycznym jest szczoteczką elektryczną, w tym również szczoteczka soniczna. Tutaj jednak zajmiemy się szczoteczką elektryczną z okrągłą główką, gdyż nadal jest to najbardziej popularny, najchętniej wybierany i bardzo skuteczny rodzaj szczoteczki.

Główne elementy budowy szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką:

 • akumulator

 • cewka indukcyjna ładowarki

 • przycisk włączający i wyłączający szczoteczkę

 • wodoszczelna rękojeść

 • przyciski trybów

Niektóre szczoteczki elektryczne z okrągłą główką są bardzo zaawansowane technologicznie i posiadają nawet kilka trybów, między innymi tryb czyszczenia codziennego, pielęgnacji dziąseł, wybielania, delikatnego czyszczenia, tryb intensywnego czyszczenia.

 • główka z nylonowym włóknem

Okrągła, dobrze docierająca do każdej przestrzeni główka z nylonowym włóknem.

Szczoteczka elektryczna – kiedy ją wynaleziono?

Pierwszą szczoteczkę elektryczną wynaleziono w Szwajcarii w 1939 roku. Dokonał tego doktor Philippe Woog. W 1959 roku trafiła do Stanów Zjednoczonych i już następnego roku weszła do masowej produkcji. Warto jednak zaznaczyć, że nie przypominała ona współczesnych urządzeń. Jej posuwisto-zwrotne ruchy służyły raczej ludziom z niepełnosprawnościami, którzy nie mogli posługiwać się pełnym zakresem naturalnego ruchu podczas mycia zębów. Przez lata rozwoju postęp technologiczny pogalopował do przodu, a szczoteczka stawała się coraz bardziej udoskonalana i coraz chętniej wybierana. Powstało do tego czasu wiele badań, które wyraźnie wskazują na to, że jest znacznie bardziej skuteczna od szczoteczki manualnej. Dodatkowo ta z okrągłą główką podczas szczotkowania zębów nie wymaga od użytkownika żadnych dodatkowych ruchów - wystarczy jedynie przyłożyć pracującą główkę do powierzchni zęba i… gotowe!

Dla kogo szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką jest doskonałym wyborem niemal dla każdego. Co więcej, na rynku mamy szeroki wybór szczoteczek elektrycznych dla dzieci. Polecane są już od trzeciego roku życia. Dziecko nie ma jeszcze wykształconych zdolności manualnych, przez co czyszczenie zębów za pomocą szczoteczki ręcznej, mimo jego dobrych chęci, może być bardzo niedokładne.

Szczoteczka soniczna i szczoteczka elektryczna z okrągłą główką – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Porównanie cech.

Wybór idealnej dla nas szczoteczki do zębów jest kwestią indywidualną. Warto jednak dobrze go przemyśleć, zainwestować w dobry sprzęt w trosce o zdrowy i piękny uśmiech. Przyjrzyjmy się różnicom między szczoteczką soniczną i elektryczną:

Czas ładowania

Czas ładowania zarówno szczoteczki sonicznej, jak i szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką może być bardzo zbliżony. Wynosi, zależnie od modelu i producenta, od ok. 12 do 24 godzin w przypadku zwykłych ładowarek indukcyjnych.

Czas pracy na jednym ładowaniu

 • Szczoteczka soniczna: około 2-3 tygodnie

 • Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką: około 2-3 tygodnie

Obie wartości podane są dla czyszczenia zębów 2 razy dziennie po 2 minuty.

Ruchy główki

 • Szczoteczka soniczna:

Wykonuje około 31 000 ruchów, które nieraz nazywane są ruchami sonicznymi.

 • Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką: Niektóre modele wykonują aż do 10500 oscylacji- rotacji i 48000 pulsacji.

Sposób mycia zębów

 • Szczoteczka soniczna: Podczas szczotkowania zębów przy pomocy szczoteczki sonicznej, należy dodatkowo wykonać ruch wymiatający. Tak zwiększamy jej skuteczność i możliwość kontaktu włókien z całą powierzchnią zęba.

 • Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką: Podczas szczotkowania takim rodzajem szczoteczki nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów- przykładamy pracującą główkę do każdej powierzchni zęba od strony wewnętrznej, zewnętrznej I żującej, trzymamy około 2-3 sekund i przenosimy na kolejny ząb.

Jak prawidłowo dbać o zęby i o higienę jamy ustnej w ogóle?

Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne: zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób zębów i dziąseł, zapewnia świeży oddech i piękny uśmiech. O czym jednak powinniśmy pamiętać?

 • Regularność

Bardzo ważnym aspektem higieny jamy ustnej jest regularne czyszczenie. Należy to robić minimum dwa razy dziennie, jednak jeśli mamy taką możliwość, warto pomyśleć o tym, by szczotkować je i płukać po każdym obfitym posiłku. Szczotkowanie zębów powinno trwać dwie minuty. Regularność jest tak istotna, ponieważ płytka nazębna (bakteryjna) zaczyna się tworzyć już kilka minut po szczotkowaniu.

 • Technika mycia zębów

Ważna jest odpowiednia technika. Nie zapominajmy o wewnętrznej powierzchni zębów, ponieważ w miejscach, gdzie język styka się z zębami płytka bakteryjna bardzo szybko się mineralizuje tworząc kamień nazębny. Dostosujmy technikę szczotkowania do rodzaju szczoteczki.

 • Czyszczenie języka

Język również jest elementem jamy ustnej, na którym gromadzą się bakterie. Dlatego właśnie nie powinniśmy zapominać o czyszczeniu jego powierzchni. Zapewni to świeży oddech.

 • Płukanie jamy ustnej

Specjalne płyny do płukania jamy ustnej sprawiają, że pozbywamy się bakterii z całej powierzchni jamy ustnej, stanowiąc doskonałe uzupełnienie codziennego rytuału.

 • Odpowiednie witaminy i minerały

Aby kompleksowo zadbać o zdrowie naszych zębów, powinniśmy dostarczać organizmowi witamin i minerałów w naturalnej formie, między innymi wapnia (podstawowy budulec kości), fosforu (uzupełnia działanie wapnia), witaminy D (reguluje poziom wapnia i fosforu we krwi), witaminy C (wzmacnia odporność, wspomaga odbudowę tkanki łącznej), witaminy A (utrzymanie równowagi błon śluzowych), witamin z grupy B.

 • Dbanie o dziąsła

To bardzo wrażliwa część jamy ustnej, która również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wzdłuż linii dziąseł zbiera się płytka bakteryjna, którą należy usunąć. Warto zadbać również o masaż dziąseł.

 • Nici dentystyczne

Bardzo istotnym elementem prawidłowej higieny jamy ustnej jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, w których również gromadzą się drobinki jedzenia i płytka bakteryjna. Możemy dokonać tego między innymi przy pomocy nici dentystycznych.

SPRAWDŹ, KTÓRA SZCZOTECZKAJEST DLA CIEBIE NAJLEPSZA

Najlepsza szczoteczka elektryczna – magnetyczna Oral-B iO

Obecnie najbardziej zaawansowaną szczoteczką elektryczną do zębów jest szczoteczka magnetyczna Oral-B iO (https://www.oralb.pl/pl-pl/kolekcje-produktow/szczoteczki-elektryczne). Bazuje na rewolucyjnej innowacji, jaką jest liniowy napęd magnetyczny, dzięki któremu szczoteczka pracuje niezwykle cicho i delikatnie, jednak bardzo skutecznie. Napęd jest połączony bezpośrednio z główką szczoteczki, na którą przenosi mikrowibracje.

Warto zauważyć, że okrągła główka w nowej szczoteczce ma zupełnie inny, nowy profil. Występuje w dwóch wariantach: Ultimate Clean przeznaczony do codziennej pielęgnacji oraz delikatny Gentle Care. Główka w szczoteczce magnetycznej porusza się ruchem oscylacyjno-rotacyjnym wzbogaconym o mikrowibracje. Dzięki temu dokładnie usuwa płytkę bakteryjną, resztki pokarmowe oraz przebarwienia powierzchniowe.

Wśród najbardziej istotnych zmian oraz nowości, warto odnotować inteligentny czujnik nacisku, który sygnalizuje nam nie tylko zbyt mocny nacisk (kolorem czerwonym), ale również odpowiedni (zielony) oraz zbyt słaby (wybrany przez nas kolor pierścienia). Wśród zmian wizualnych (choć mających istotny wpływ na użytkowanie) otrzymujemy kolorowy wyświetlacz. W serii Oral-B iO (od modelu 7. wzwyż) mamy magnetyczną ładowarkę, która ładuje szczoteczkę do pełna w jedyne 3 godziny!

Badania potwierdziły, że Oral-B iO, w zestawieniu ze szczoteczką soniczną Philips Sonicare DiamondClean SMART4 usuwa zdecydowanie więcej płytki bakteryjnej, także z trudnodostępnych miejsc (Goyal CR, et al., Am J Dent 2021;34:54-60).

Oral-B iO9 – czym się charakteryzuje?

W portfolio szczoteczek magnetycznych Oral-B iO mamy różne modele. Warto zaznaczyć, że choć poszczególne szczoteczki różnią się od siebie pewnymi detalami takimi jak między innymi ilość trybów, wszystkie posiadają ten sam napęd magnetyczny i taką samą zdolność do efektywnej pielęgnacji zębów oraz jamy ustnej.

Bardzo wygodna, skuteczna i cicha szczoteczka Oral-B iO 9 to nie tylko wytrzymały akumulator (dwa tygodnie) oraz błyskawiczna ładowarka magnetyczna (trzy godziny do pełnej baterii), ale również etui z funkcją ładowania i wiele innych dodatków, które zaskoczą każdego. To przede wszystkim niesamowita technologia, która o wiele łatwiej i skuteczniej niż cokolwiek wcześniej jest w stanie dać nam zdrowy, biały uśmiech.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę w Oral-B iO 9?

Okrągła główka o zupełnie nowym profilu!

Okrągła, obrotowa główka, w szczoteczkach Oral-B znana jest już od pierwszego modelu szczoteczki elektrycznej. Dlaczego? Inspirowana profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi dokładnie otacza każdy ząb, docierając do nawet najtrudniejszych w czyszczeniu zakamarków jamy ustnej. W tym wypadku jednak postawiono na odświeżony profil. Tym razem dwa zupełnie nowe modele końcówek, czyli Ultimate Clean oraz Gentle Care pasują wyłącznie do szczoteczek magnetycznych.

Ruch oscylacyjno-rotacyjny i mikrowibracje

Najważniejszą cechą szczoteczki elektrycznej jest kształt oraz ruchy główki, czyli to, w jaki sposób główka jest w stanie mechanicznie usunąć płytkę bakteryjną, zalegające resztki pokarmowe oraz przebarwienia powierzchniowe.

Inteligentny czujnik nacisku!

Tego wcześniej jeszcze nie było. Owszem, w wielu modelach szczoteczek funkcjonowały i nadal funkcjonują czujniki nacisku. Warto jednak zaznaczyć, że komunikują one jedynie zbyt silny nacisk. W Oral-B iO mamy do czynienia z pierwszym czujnikiem, który nie sprawia, że na pierścieniu wyświetla się kolor czerwony, gdy zbyt mocno dociskamy ją do zębów, ale również kolor zielony, gdy nacisk jest odpowiedni oraz wybrany przez nas w ustawieniach kolor, jeśli jest on zbyt słaby.

Brak konieczności stosowania określonej techniki mycia

Użytkownik nie musi stosować żadnej dodatkowej techniki mycia. Wystarczy, że przyłoży główkę do zęba na 2-3 sekundy, pilnując zielonego światła na pierścieniu, po czym przeniesie główkę na kolejnego zęba.

Aż 7 perfekcyjnie opracowanych trybów mycia

W Oral-B iO 9 do wyboru mamy tryb: codzienny, delikatny, bardzo delikatny, intensywny, wybielający, do pielęgnacji dziąseł oraz do pielęgnacji języka.

Aplikacja i sztuczna inteligencja!

Wbrew pozorom nawet dorosłe i dbające o zęby osoby nie do końca i nie zawsze dokładnie wiedzą, poprawnie szczotkować zęby. Aplikacja nie tylko śledzi przebieg całego procesu, ale również sugeruje nam, które miejsca należy doczyścić, naprowadza i nagradza za dobre wyniki miłym słowem.

Kolorowy wyświetlacz

Doskonale wkomponowany w szczoteczkę kolorowy wyświetlacz komunikuje nie tylko rezultat umycia zębów za pomocą uśmiechniętej buźki, jeśli poszło nam dobrze, buźki z gwiazdkami zamiast oczu, jeśli zrobiliśmy to doskonale, skrzywionej, jeśli szczotkowaliśmy niewystarczająco dobrze czy smutnej. Wyświetla również wybrany przez nas tryb mycia, pokazuje upływ czasu szczotkowania, poziom naładowania baterii, a nawet wita się z nami, gdy bierzemy szczoteczkę do ręki.

Precyzyjny timer

Szczoteczka wibruje co 30 sekund, komunikując potrzebę zmiany obszaru, który szczotkujemy oraz dłużej wibruje dwóch zalecanych minutach.

Błyskawiczna ładowarka magnetyczna i wytrzymały akumulator

Wygodna ładowarka magnetyczna naładuje szczoteczkę do pełna już w 3 godziny, a akumulator wytrzyma do 14 dni.

Podróżne etui z funkcją ładowania

Bardzo przydatne etui podróżne z funkcją ładowania sprawdzi się zarówno w krótkich, służbowych podróżach, jak i dłuższych wyjazdach wakacyjnych. Nie musimy zabierać ze sobą ładowarki magnetycznej.