Dlaczego warto wybrać szczoteczkę elektryczną Oral-B?

Mycie zębów szczoteczką soniczną i innymi szczoteczkami – jak dbać o zęby?

UDOSTĘPNIJ

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Ze wzrostem świadomości roli higieny w życiu człowieka w ogóle, wraz z postępem technologicznym, ogólnym rozwojem społeczeństwa, staramy się dbać o to, by być zdrowym, dobrze wyglądać i dobrze się przy tym czuć. Ta sama zasada dotyczy dbania o uśmiech- pozbawiony mankamentów i estetyczny. Wszak często to nasza wizytówka wśród nieznanych nam jeszcze osób. Jak więc prawidłowo dbać o zęby? I czy… tylko o same zęby?

Rola higieny jamy ustnej

Niewielu z nas wie o tym, że próchnica (bakteryjna choroba zębów) stała się zjawiskiem tak powszechnym, iż uznano ją za chorobę społeczną, a jedną z najczęstszych przyczyn jej występowania jest niewłaściwa higieny jamy ustnej. Postawmy sprawę jasno- w dbaniu o jamę ustną nie chodzi o to, by całkowicie pozbyć się z niej bakterii, jest ona bowiem naturalnym ich siedliskiem. Skąd więc biorą się owe problemy? Zaczynają się, gdy płytka bakteryjna jest niewłaściwie oczyszczana, a resztki pokarmowe zalegają na powierzchni zębów i pomiędzy nimi. Wówczas właśnie tworzy się próchnica i może też dojść do stanów zapalnych dziąseł.

Zwykle jest tak, że gdy myślimy o higienie jamy ustnej, mamy świadomość tego, że jej zaniedbanie może prowadzić do próchnicy, chorób przyzębia, halitozy. Wszystkie te choroby swoje źródło biorą w nagromadzonych w jamie ustnej bakteriach. Czy jednak ewentualne zaniedbania z naszej strony mają wpływ wyłącznie na tę część organizmu? Nie. Drobnoustroje nagromadzone w jakie ustnej mogą przedostać się poprzez układ krwionośny do innych struktur i narządów. W ten sposób zwiększa się ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób ogólnoustrojowych lub zaostrzenia tych, na które już cierpimy. Bakterie jamy ustnej mają wpływ między innymi na przebieg:

 • reumatoidalnego zapalenia stawów

 • cukrzycy

 • zapalenia nerek

 • udaru mózgu

 • zapalenia wsierdzia.

Higiena jamy ustnej – ogólne zasady

Każdy z nas zapytany, jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, z pewnością wskazałby szczotkowanie zębów. Słusznie, jednak zęby nie są jedynym jej elementem, o który trzeba pieczołowicie dbać, by mieć pewność, że dbamy o higienę właściwie. O jakich zasadach powinniśmy więc pamiętać?

 • Szczotkowanie zębów

Regularne szczotkowanie zębów, minimum dwa razy dziennie po dwie minuty, pozwala nam na usunięcie płytki bakteryjnej z powierzchni zębów. Oczywiście pod warunkiem, że zrobimy to prawidłowo. Oczywiście jeśli w ciągu dnia mamy taką możliwość, warto szczotkować je częściej, na przykład po każdym obfitym posiłku. Bardzo istotna jest regularność i powtarzalność tej czynności. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że bakterie, których się pozbywamy z płytką bakteryjną, zaczynają gromadzić na powierzchni zębów na nowo już po kilku minutach od szczotkowania

Ważny jest również odpowiedni dobór szczoteczki. Z pewnością warto pomyśleć o którejś z elektrycznych, ponieważ zarówno szczoteczka soniczna jak i szczoteczka z okrągłą główką będą znacznie bardziej skuteczne od tradycyjnej szczoteczki manualnej. Obie opcje pozwolą wygodniej, ale przede wszystkim skuteczniej pozbyć się płytki nazębnej. To, jaką wybierzemy, jest kwestią bardzo indywidualną i zależną od naszych preferencji, ale o tym jeszcze w dalszej części artykułu.

 • Nici dentystyczne

Skoro już jesteśmy przy czyszczeniu zębów, nie należy zapominać o tym, że między nimi znajdują się przestrzenie, w których również tworzy się płytka bakteryjna, zalegają resztki jedzenia, dociera działanie napojów, które przyjmujemy. O nie również należy odpowiednio zadbać. Jak dotrzeć do tych wąskich przestrzeni? Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest stosowanie nici dentystycznych. Na rynku istnieją również szczoteczki jednopęczkowe (z wyglądu przypominają odrobinę wyciorek), które również przeznaczone są do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.

 • Dziąsła

Wiele osób uskarża się na problemy z dziąsłami – obniżona linia dziąseł, stany zapalne, nadwrażliwość na zimno i ciepło spożywanych napojów czy pożywienia. Jak o nie prawidłowo dbać? W niektórych modelach szczoteczek elektrycznych istnieją specjalne tryby do czyszczenia i masowania dziąseł. Jeśli jednak nie posiadamy takowego, pamiętajmy, by dokładnie wyczyścić linię dziąseł. Po każdym myciu zębów warto wypłukać całą jamę ustną płynem do płukania. Wówczas kompleksowo zadbamy o wszystkie miejsca, w których również mogą gromadzić się bakterie.

 • Nauka prawidłowych nawyków od dziecka

Nie możemy zapominać o ważnym aspekcie, jakim jest edukacja. Wszystkiego, co istotne i dotyczy higieny ciała, w tym również jamy ustnej, uczymy się od dziecka. Jeśli jesteśmy rodzicami, dajmy dobry przykład naszym dzieciom, ucząc ich nawyku mycia zębów dwa przynajmniej dwa razy dziennie, sprawiając, by było to na początku nie tylko obowiązkiem, ale również dobrą zabawą. W tym celu możemy sprawić pociesze szczoteczkę elektryczną dla dzieci z ulubionym bohaterem bajki, połączoną z aplikacją, w której dziecko zbiera wirtualne naklejki z postaciami Disney’a za dokładne wyszczotkowanie zębów.

 • Regularne wizyty u stomatologa

Nawet jeśli prawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej, nie zapominajmy o tym, by przynajmniej raz w roku udać się do dentysty i dokonać standardowego przeglądu, upewniając się, że nasze zęby są zdrowie i silne. Jeśli okaże się, że zaczynają się drobne problemy, nie ignorujmy ich i nie czekajmy na moment, w którym pojawi się ból, tylko umówmy się na kolejną wizytę i skutecznie się ich pozbądźmy.

Rodzaje szczoteczek do zębów – garść informacji

Szczoteczka manualna

Szczoteczka manualna to najpopularniejsza forma szczoteczki do zębów. Składa się z uchwytu oraz główki z syntetycznym włóknem. Jest najtańszą możliwą opcją, ale również… najmniej skuteczną w kontekście usuwania płytki bakteryjnej. Znajdziemy modele ze specjalną powierzchnią do czyszczenia języka, z różnymi formami uchwytów i główek, różnorodnym stopniem twardości włóka (twarde, średnio-twarde, miękkie, szczoteczki do implantów- bardzo miękkie).

Szczoteczka elektryczna: soniczna i z okrągłą główką

Często mylnie dzielimy szczoteczki na soniczne i elektryczne. Tak naprawdę obie są elektryczne, bowiem posiadają akumulatory zasilane energią elektryczną. Obie są znacznie bardziej skuteczne niż szczoteczka manualna, bowiem niektóre modele potrafią usuwać nawet do 100% więcej płytki bakteryjnej. Nic dziwnego- wykonują tyle ruchów, których nie bylibyśmy w stanie wygenerować za pomocą naszej ręki, stosuje się w nich masę udogodnień, wprowadza dedykowane tryby do konkretnych zadań.

 • Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna w dużym skrócie składa się z uchwytu oraz główki, która swoim kształtem przypomina główkę szczoteczki manualnej- jest podłużna. Wykonuje podwójny ruch z boku na bok o (ok. 31 000 ruchów na minutę). Przy tym emituje falę dźwiękową o częstotliwości około 260Hz. Wbrew temu, co się o niej myśli, nie jest najnowszą zdobyczą technologii, bowiem prace nad technologią soniczną odbywały się już w latach 60. XX wieku. Do masowej produkcji weszła w latach 90. Ubiegłego tysiąclecia.

 • Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką

Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką składa się z uchwytu oraz, jak nietrudno się domyślić, okrągłej główki. To właśnie ona jest najbardziej skuteczna w usuwaniu płytki nazębnej. Niektóre modele wykonują podwójny ruch oscylacyjno-rotacyjny (tak zwany ruch 2D), jednak są i takie, które zostały wzbogacone o jeszcze jeden rodzaj ruchu: oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne (3D). Wykonują do 10500 oscylacji - rotacji i 48000 pulsacji na minutę.

Pierwszą szczoteczkę elektryczną wynaleziono w 1939 roku w Szwajcarii, dwadzieścia lat później zaczęto ją masowo produkować do przeznaczenia profesjonalnego, natomiast od 1987 stała się produktem do użytku domowego.

Szczoteczki dla dzieci

Choć w tej grupie znajdują się zarówno szczoteczki manualne, jak i elektryczne, warto ją wyodrębnić i wspomnieć o wyróżniających cechach. Szczoteczki elektryczne również dla dzieci od trzeciego roku życia okażą się najlepszym i najbardziej skutecznym wyborem. Dlaczego? Zdolności manualne dzieci nie są jeszcze dobrze ukształtowane, więc szczotkowanie tradycyjną szczoteczką może okazać się mało skuteczne.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci są naturalnie mniejsze od tych przeznaczonych dla osób dorosłych, mają też bardziej miękkie włókno na główce. Dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, zdobią je motywy znane pociechom z ulubionych kreskówek. Niektóre mają również opcję połączenia z aplikacją Disney’a, dzięki której dziecko po prawidłowym umyciu zębów otrzymuje wirtualną naklejkę. W ten sposób dbanie o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat staje się prawdziwą przyjemnością.

Mycie zębów szczoteczką manualną

Zdecydowanie mycie zębów szczoteczką manualną wymaga od nas najwięcej skupienia i wykonanej przy tym pracy. Zaczynamy od nałożenia odpowiedniej ilości pasty do zębów na główkę szczoteczki, po czym ustawiamy szczoteczkę na koronie zęba pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł i szczotkujemy zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnię zębów krótkimi ruchami wymiatającymi, a nie szorującymi . Następnie należy doczyścić powierzchnie żujące, więc układamy główkę płasko (tak, by dokładnie do nich przylegała), po czym wykonujemy ruch do przodu i do tyłu. Czyszcząc wewnętrzne powierzchnie przednich zębów możemy mieć delikatny problem z dotarciem do nich, więc musimy odchylić szczoteczkę tak, by znalazła się niemal w pionie, po czym czubkiem główki delikatnie szczotkujemy. Nie zapominamy o delikatnym szczotkowaniu powierzchni wzdłuż linii dziąseł oraz języka.

Dokładny poradnik, jak myć zęby szczoteczką manualną znajdziemy tutaj: https://www.oralb.pl/pl-pl/higiena-jamy-ustnej/rozwiazania/szczoteczki-manualne/jak-prawidlowo-myc-zeby-szczoteczka-manualna

Mycie zębów szczoteczką soniczną

Wbrew pozorom szczoteczka soniczna wymaga od nas wykonania odpowiednich ruchów oraz odrobiny uwagi podczas szczotkowania zębów. Jak to zrobić?

 • Nakładamy odpowiednią ilość pasty do zębów na główkę szczoteczki.

 • Przykładamy główkę do powierzchni zębów i linii dziąseł, po czym dopiero wtedy włączamy ją (żeby uniknąć rozpryskiwania pasty na boki) – główka musi być skierowana pod odpowiednim kątem około 45 stopni w stosunku do linii dziąseł.

 • Podczas szczotkowania wykonujemy ruch wymiatający (od linii dziąseł do szczytu korony zęba).

 • Nie zapominamy o tylnej powierzchni zębów. Dotarcie tam z podłużnym kształtem główki może być nieco kłopotliwe, szczególnie przy wykonywanych przez szczoteczkę drganiach, dlatego ostrożnie ustawmy szczoteczkę pod odpowiednim kątem i wykonujmy ten sam ruch wymiatający.

Warto pamiętać, że przez całą czynność powinniśmy kontrolować siłę nacisku, z jaką używamy szczoteczki sonicznej.

Mycie zębów szczoteczką z okrągłą główką

Mycie zębów szczoteczką elektryczną z okrągłą główką jest najprostsze.

 • Nakładamy na główkę odpowiednią ilość pasty.

 • Wybieramy tryb, który nam odpowiada i przykładamy główkę do powierzchni zęba. W tym przypadku nie musimy pilnować, by główka objęła zęba, bowiem jej okrągły kształt okala koronę od linii dziąsła brzeżnego.

 • Główkę włączonej szczoteczki przykładamy do zęba i… szczoteczka robi wszystko za nas. Nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych ruchów.

 • Czyszcząc tylną powierzchnię zębów dużo łatwiej będzie nam zrobić to dobrze właśnie z okrągłą główką szczoteczki. Jest bardziej mobilna i znacznie lepiej dostosowuje się do czyszczonej powierzchni.

W liniach szczoteczek Oral-B od Pro 500 i wyższych, bardziej zaawansowanych modelach nie musimy martwić się o odpowiednią siłę nacisku, bowiem posiadają one czujnik kontroli nacisku, który poinformuje nas, gdy główka będzie przylegać zbyt mocno do czyszczonej powierzchni. Modele szczoteczek elektrycznych od Oral-B Pro 2 posiadają nawet wizualny czujnik kontroli nacisku z diodą ostrzegawczą na rękojeści.

Soniczne i z okrągłą główką – jak wybrać?

Utarło się przekonanie, że osoby ze stałym aparatem ortodontycznym powinny wybrać szczoteczkę soniczną. Tak naprawdę również w tym przypadku wybór jest kwestią indywidualną. Mitem jest to, że szczoteczka elektryczna z okrągłą główką nadaje się odrobinę mniej do zadania specjalnego, jakim jest dokładne wyczyszczenie elementów aparatu i usunięcie z niego drobinek jedzenia. W przypadku wiodących modeli szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką nie musimy dodatkowo kontrolować siły nacisku oraz ułożenia włókien względem aparatu i zębów. Z łatwością dostaniemy specjalne końcówki ortho.

W obu przypadkach zalecane jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie po dwie minuty. To wystarczający czas, by dokładnie wyczyścić przednie i tylne powierzchnie zębów. Oba rodzaje szczoteczek elektrycznych będą również o wiele bardziej skuteczne niż tradycyjna szczoteczka manualna, przy czym szczoteczka z okrągłą główką będzie łatwiejsza w użyciu o odrobinę bardziej skuteczna niż soniczna. Ostateczny wybór zależy wyłącznie od nas.

Jeśli wolisz szczoteczkę soniczną…

Polecamy szczoteczkę soniczną Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200 (https://www.oralb.pl/pl-pl/produkty/szczoteczki-soniczne/pulsonic-slim-luxe-4200). Jest to bardzo elegancka szczoteczka soniczna z trzeba trybami pracy:

 • Clean, czyli tryb codziennego czyszczenia

Jest to standardowy tryb służący do dokładnego usuwania płytki bakteryjnej

 • Sensitive, czyli tryb delikatnego czyszczenia

Szczególnie polecany osobom o wrażliwych zębach i dziąsłach, odsłoniętych szyjkach, którzy mają skłonności do stanów zapalnych.

 • Polish, czyli tryb wybielania

Tryb przeznaczony do redukcji przebarwień powstających podczas jedzenia i picia, pozwalający uzyskać, utrzymać i podkreślić naturalną biel.

Szczoteczka wykonuje 31 000 ruchów z boku na bok na minutę (jeden ruch jest liczony jako pełny ruch w lewo i w prawo). Jest bardzo lekkim urządzeniem, poręcznym, posiadającym timer. Główkę szczoteczki należy wymieniać standardowo co trzy miesiące.

Jeśli szczoteczka elektryczna z okrągłą główką, to…

Najlepszym wyborem będzie szczoteczka Oral-B Genius 10000N (https://www.oralb.pl/pl-pl/produkty/szczoteczki-elektryczne/oral-b-genius-10000-white). Posiada główkę wykonującą ruchy 3D, czyli oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne, które wykonują do 10500 obrotów i 48000 pulsacji na minutę. W zestawie otrzymamy cztery różne końcówki oraz podróżne etui, które jednocześnie w podróży może służyć jako ładowarka. Na jednym pełnym naładowaniu szczoteczka może pracować nawet przez ponad dwa tygodnie (przy założeniu, że używamy jej dwa razy dziennie po dwie minuty).

Posiada aż sześć trybów pracy:

 • Daily Clean, czyli tryb codziennego czyszczenia

Przeznaczony do codziennej pielęgnacji zębów, skutecznego usuwania płytki bakteryjnej.

 • Sensitive, czyli delikatny

Dla osób o wrażliwych zębach i dziąsłach.

 • Gum Care, czyli masaż dziąseł

Tryb, który pomaga nam odpowiednio zadbać o dziąsła, czyszcząc ich powierzchnię i delikatnie je masując.

 • 3D White, czyli wybielający

Pomaga usunąć przebarwienia oraz przywrócić naturalną biel zębów.

 • Pro-Clean, czyli dogłębne czyszczenie

Pozwala na intensywne wyczyszczenie zębów.

 • Tongue Clean, czyli czyszczenie języka

Tryb przeznaczony do czyszczenia języka i pozbywania się z niego niepożądanych bakterii, przywracający świeży oddech.

Dodatkowo Oral-B Genius 10000N pozwala nam połączyć się ze specjalną aplikacją na naszym smartfonie, która pozwoli nam jeszcze dokładniej kontrolować mycie naszych zębów. W jaki sposób? Dzięki czujnikowi położenia podpowie nam, gdzie rzeczywiście dokładnie wyszczotkowaliśmy zęby, a do jakich obszarów powinniśmy jeszcze wrócić. Dodatkowo Smart Ring zaświeci się na czerwony kolor, jeśli nacisk szczoteczki na powierzchnię zęba będzie zbyt duży.