INNE CHOROBY JAMY USTNEJ

Czarny, włochaty nalot na języku: Objawy i leczenie

Image - Article Hero - Tongue scraper against bad breath? article banner
UDOSTĘPNIJ

Co to jest „czarny włochaty język”?

Czarny nalot na języku to przejściowa, nieszkodliwa dolegliwość, która często spowodowana jest nadmiernym rozwojem bakterii w jamie ustnej. Niektóre z nich gromadzą się na brodawkach pokrywających powierzchnię języka, skupiając na tym obszarze czerwone krwinki, które mogą sprawić, że język przybierze czarną barwę. Gdy proces naturalnego złuszczania się wierzchniej warstwy komórek ma nieprawidłowy przebieg, brodawki te wydłużają się, przez co wydaje się, że powierzchnia języka jest pokryta włoskami.

Przyczyny pojawienia się czarnego nalotu na języku

Dokładne przyczyny pojawienia się czarnego nalotu na języku nie są znane. Jednak niektóre badania sugerują, że dolegliwość ta może być spowodowana zmianami we florze bakteryjnej jamy ustnej na skutek stosowania antybiotyków lub produktów, które zawierają bizmut.

Jako inne możliwe przyczyny pojawienia się czarnego nalotu na języku wskazuje się palenie papierosów lub używanie innych wyrobów tytoniowych, picie nadmiernych ilości kawy lub herbaty oraz nieprzestrzeganie zasad codziennej higieny jamy ustnej.

Co dziwne, przypadłości tej nie towarzyszy chronicznie nieświeży oddech, natomiast używanie niektórych płynów do płukania jamy ustnej może zwiększać ryzyko pojawienia się czarnego nalotu na języku. Ryzyko to może być nawet większe w przypadku używania nadmiernych ilości płynów do płukania jamy ustnej zawierających środki ściągające (takie jak mentol lub oczar wirginijski) lub silne środki utleniające, np. nadtlenek wodoru.

Sposoby leczenia czarnego nalotu na języku

Na szczęście można pozbyć się tej dolegliwości, przestrzegając następujących zaleceń:

  • Szczotkowanie:

    Dwa razy dziennie delikatnie oczyszczaj język szczoteczką do zębów podczas codziennego dbania o higienę jamy ustnej. Nawet gdy problem zniknie, zaleca się regularne oczyszczanie języka, co pomoże zapobiec ewentualnym nawrotom tej dolegliwości.

  • Zasada podwójnego płukania:

    Płucz jamę ustną roztworem nadtlenku wodoru i wody w proporcji 1:5, a następnie wykonaj tę czynność ponownie, tym razem używając do płukania wyłącznie czystej wody.