INNE CHOROBY JAMY USTNEJ

Utrata kości szczęki: Informacje ogólne i wskazówki w zakresie zapobiegania

UDOSTĘPNIJ

Informacje ogólne  

Zjawisko polegające na kurczeniu się kości otaczającej i wspierającej zęby, w wyniku którego zęby mogą się ruszać lub przemieszczać, tworząc przerwy międzyzębowe i kieszonki pod dziąsłami. Kości szczęki kurczą się i słabną po utracie zęba, a także po jego usunięciu bez zastąpienia protezą.  

Jak dochodzi do utraty kości?  

Najczęściej do utraty kości szczęki wspierających zęby dochodzi po utracie zębów w wyniku chorób periodontologicznych, które nazywa się także chorobami dziąseł. Gdy na Twoich zębach jest dużo osadu nazębnego i bakterii, słabo dbasz o higienę i rzadko chodzisz do specjalisty, narażasz się na chorobę dziąseł.  

Choroba dziąseł występuje częściej u starszych osób, ale zapadają na nią ludzie w różnym wieku. Innymi przyczynami utraty kości może być uraz odniesiony w wypadkach, palenie, a w rzadkich przypadkach także niedożywienie.  

Jak objawia się utrata kości?  

Jeśli Twoje zęby ruszają się, przemieszczają, powstają pomiędzy nimi przerwy lub cofają Ci się dziąsła, możliwe, że w obrębie Twoich zębów lub szczęki dochodzi do utraty kości.  

Jak zatrzymać utratę kości szczęki?  

Skontaktuj się ze specjalistą, gdy tylko poczujesz wczesne objawy utraty kości zębów lub szczęki. Odpowiednia terapia periodontologiczna (skaling i piłowanie pilnikiem korzeni) oraz wzorowa higiena jamy ustnej to sposób na zatrzymanie choroby dziąseł, a nawet odbudowanie części kości.  

W przypadku obniżania się dziąseł dostępnych jest kilka terapii. Najlepiej dostosowaną do Twoich potrzeb dobierze specjalista. Zależnie od zakresu utraty kości jedną z opcji są implanty dentystyczne uzupełniające luki pomiędzy zębami. 

Zapobieganie  

Najlepszy sposób zapobiegania utracie kości to regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Dobra szczoteczka elektryczna z małą okrągłą główką pomoże usuwać więcej osadu nazębnego niż szczoteczka ręczna, co może okazać się pomocne w zapobieganiu utracie kości i związanych z nim dolegliwości.